مناظره بافت تاریخی شیراز

آستان شاهچراغ در تخریب های شیراز مداخله ندارد

آستان شاهچراغ در تخریب های شیراز مداخله ندارد

شاپ: معاون توسعه و مدیریت آستان شاهچراغ تاکید کرد، این آستان نه مصوب کننده و نه مجری طرح (توسعه/ساماندهی) در بافت تاریخی شیراز است و نه به کسی فشاری می آورد که کاری صورت گیرد. این طور نشود که به نام حرم و به کام دیگران باشد.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، علیرضا صحرائیان ـ معاون توسعه و مدیریت آستان شاهچراغ ـ در یک برنامه تلویزیونی درباره ی طرح واکنش برانگیز ساماندهی بافت اطراف حرم شاهچراغ که با حضور دو موافق از تولیت آستان شاهچراغ و استانداری و دو منتقد پخش گردید، اظهار داشت: پیش از انقلاب شرکت «امکو» طرحی را تصویب می کند، حرم (شاهچراغ) همیشه طرح مصوب داشته، هرچند طرح «امکو» دستخوش تغییراتی شده است. شاید یکی از دلیلهای اینکه اطراف بافت حرم ها در شیراز گرفتار لطمه شده و همه ناراحت بافت هستند، بلاتکلیفی بوده و عزم ملی برای رفاه حال مردم و مجاوران حرم ایجاد نشده است که ساماندهی و بازآفرینی واقعی اطراف حرم ها شکل بگیرد.

قبرفروشی و ارزان خریدن خانه ها شایعه است
او سپس با اشاره به محدوده طرح ۵۷ هکتاری که متمرکز در قلب بافت تاریخی شهر شیراز است و منتقدان و معترضانی دارد، اظهار داشت: بافت تاریخی شیراز بیش از ۳۶۰ هکتار مشخص شده است که در آن، محدوده طرح ۵۷ هکتاری قرار دارد، اما این طور نیست که این محدوده (۵۷ هکتار) به صحن تبدیل گردد و در آن قبرفروشی شود و یا تجاری سازی شود و یا اتفاقی بیفتد که دور از هر ذهن شفافی است. حرم برای شیرازی ها و ایرانیها آستانی مقدس است و اگر مقرر است طرحی هم تصویب شود یا تصویب شده، علت آنست که رفاه مردم و زوار را تامین می کند و قصد و غرض دیگری ندارد.
صحرائیان افزود: اتفاقا ما بارها معترض تجاری سازی و به ویژه «مجتمع بین الحرمین» بودیم که از شروع خیابان حضرتی شروع می شود و تا نزدیکی حسینی، روبه روی حرم سیدعلاءالدین حسین ادامه پیدا می کند. ما همیشه مخالف بودیم ولی خیلی ها فکر می کنند این مجتمع تجاری به حرم مربوط است، درحالی که فقط نام حرم را دارد و به بخش خصوصی مربوط می شود. همین طرح، هشت و نه هکتار از بافت باارزش تاریخی شیراز را گرفتار لطمه و شکاف کرده است و بارها تولیت وقت مکاتبه رسمی داشته و به استانداری و شهرداری اعتراض و شکایت رسمی کرده است. این مجتمع سال ۷۴ ساخته شد.
معاون توسعه و مدیریت آستان شاهچراغ اشاره کرد: تولیت حرم مخالف تجاری سازی است.
او درباره ی طرحی که به قسمت شرقی آستان که تا محدوده حرم سیدعلاءالدین حسین را در برمی گیرد، اظهار داشت: توسعه حرم با بافت تاریخی ارتباطی ندارد و این محدوده جزو املاک و زمینهای آستان است. ما در این محدوده یک موزه داریم که داخل محدوده حرم بوده و مقرر است توسعه یابد. دارالشفائی هم در ضلع جنوبی حرم قرار دارد. در ضلع شمالی آستان نیز، بیمارستای بوده که به حرم مطهر شاهچراغ اهدا شده و کنار آن هم زمینی است که به آستان مربوط است. همه این ها را تجمیع کردیم و دارالشفاء می سازیم که مقرر است خدمات خیریه عرضه نماید. آستان در محدوده صحن جدید تعدادی املاک دارد که آنها تملک کرده و خودش زیرنظر کارشناسان میراث فرهنگی مرمت کرده تا به موزه تبدیل گشته است.
معاون تولیت آستان شاهچراغ اظهار داشت: این شایعه را که مقرر است زمینهای اطراف حرم را به قیمت متری هشت هزار تومان از مردم خریداری کنند و بعد آنها را به عنوان قبرِ دو سه میلیاردی بفروشند، تکذیب می کنم.
او اظهار داشت: ما مقرر است این محدوده را به پایلوت گردشگری مذهبی تبدیل نماییم و قرار شده بناهای واجد ارزش در این محدوده، شناسایی و کارشناسی شوند. در این محدوده خانه هایی چون «حسنی اردکانی» و «صدر جهرمی»، «اکبری» و «ظریفکار» وجود دارد که اصلا آنها را تخریب نمی نماییم و مقاوم سازی می نماییم و از ظرفیت این بناها برای گردشگری استفاده می نماییم. آن طرحی که با حفظ و احیای بافت تاریخی مقرر است به سازی و مطلوب سازی شود و محل بحث ما است ۱.۵ هکتار از ۳۶۰ هکتار است که البته اجرای آن برعهده حرم نیست و اجرای آن با وزارت راه و شهرسازی و شهرداری شیراز است.
صحرائیان اشاره کرد: آستان مقدس شاهچراغ، نه مصوب کننده و نه مجری طرح است و نه به کسی فشاری می آورد که کاری صورت گیرد. این طور نشود به نام حرم و به کام دیگران باشد. ما هم اکنون فقط نیازهای زوار و مجاوران و مردم را تشریح می نماییم و اتفاقا یکی از ارگان هایی هستیم که اعتقاد داریم هرچه سریع تر این مساله تعیین تکلیف شود و دولت و رئیس جمهور و دستگاه های دخیل، این طرح به سازی را اجرا کنند.

تخریب و تملک خارج از محدوده ۱.۵ هکتار متوقف شده است
در ادامه برنامه تلویزیونی «ثریا» امیرحسین جمشیدی ـ مدیرکل دفترفنی و حمل و نقل و ترافیک استانداری فارس ـ با مرور طرح های توسعه و تخریب های گذشته، اصرار کرد که ما بافت تاریخی را هویت خود می دانیم و در ادامه اظهار داشت: بر طبق طرح مصوب که ۱۲۰۰ پلاک را در شمال خط مشکی دربرمی گیرد، شهرداری شیراز از یک ماه گذشته مجاز شده است بر طبق نوع پلاک و کاربری که در کمیسیون ماده ۵ مشخص شده، مجوز مرمت، تجدید بنا و یا بهسازی صادر کند و هیچ کسی در این محدوده حق ندارد مالکیت را از مردم بگیرد.
او با بیان اینکه برای مجموعه یک ونیم هکتاری طرح شهری خوبی تهیه شده که موجب بازآفرینی و حفظ بناهای واجد ارزش می شود، اشاره کرد: در هیچ یک از طرح ها که از آنها حرف شده نباید تملک اتفاق افتد.
بگفته معاون استاندار فارس، طرح ساماندهی پیرامون حرم در پایین "خط مشکی" اجرا می شود و خانه ای در بالای این خط تملک و تخریب نخواهد شد

1401/12/02
08:58:40
5.0 / 5
520
تگهای خبر: ارز , برنامه , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵