روزهای آرام مستاجرین

روزهای آرام مستاجرین

شاپ: واسطه های ملکی در پایتخت می گویند که بازار اجاره به رسم ماه های پایانی سال و کاهش جابه جایی، روزهای آرامی را سپری می کند و نرخ ها ثبات نسبی دارد.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، آذرماه ۱۴۰۱ اجاره بها در تهران افزایش ۴۱.۳ درصدی را در مقایسه با زمان مشابه سال قبل نشان داد. نرخ رشد ماهیانه اجاره خانه نیز در پایتخت طی ماه های آبان و آذر به ترتیب ۴.۱ درصد و ۲.۵ درصد بود. هنوز آمار دی ماه ارائه نشده اما بررسی های میدانی نشان میدهد که افزایش قابل توجهی در نرخ اجاره رخ نداده است.
بازار اجاره بطور معمول در ماه های پایانی آرام می شود و عمده سرمایه ها به سمت خرید و فروش ملک سوق پیدا می کند. بطور معمول هیجانات بازار اجاره از اردیبهشت با شروع جابه جایی ها بیشتر می شود و تا شهریورماه ادامه دارد.
با توجه به نرخ های عرضه شده در بازار مسکن اکنون نرخ رهن کامل هر متر مربع آپارتمان در مناطق شمالی تهران بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان است و به ندرت واحدهای لوکس، بیش از این ارقام اجاره داده می شوند.
در مناطق مرکزی تهران نیز نرخ رهن کامل آپارتمان بین ۶ تا ۹ میلیون تومان در هر متر مربع متغیر است که بستگی به سن بنا، موقعیت و امکانات واحد دارد. در جنوب تهران هم قیمت رهن کامل مسکن از حدود ۳.۵ میلیون تومان آغاز می شود و گاهی تا حدود ۷ میلیون تومان در هر متر مربع می رسد.
بررسی آمار شش سال قبل نشان میدهد افزایش قیمت مسکن در تهران حدود دو برابر بیش از افزایش نرخ اجاره بها بوده است. از آذرماه ۱۳۹۵ تا حالا مسکن در پایتخت رشد ۹۸۳ درصدی قیمت را به ثبت رسانده، در صورتیکه اجاره بها از آذر ۱۳۹۵ تا ابتدای امسال ۴۳۸ درصد رشد کرده است.
نرخ اجاره بهای یک متر مربع واحد مسکونی در پایتخت از میانگین ۲۳ هزار و ۴۰۰ تومان در سال ۱۳۹۵ به ۱۲۶ هزار تومان در اردیبهشت ۱۴۰۱ رسیده که رشد ۴۳۸ درصد را نشان میدهد.


بازار اجاره بطور معمول برمبنای شاخص هایی همچون تورم عمومی، رشد بازارهای موازی، نرخ سود بانکی و ظرفیت طرف تقاضا گرفتار تغییر می شود. نکته ی دیگر آن که هر چه نسبت قیمت به اجاره (P به R) افزایش پیدا کند انگیزه ی مالکان برای عرضه ی واحدهای خود به بازار اجاره کاهش پیدا می کند. تا سالهای متمادی شاخص قیمت به اجاره در محدوده ۲۰ قرار داشت که اکنون به عدد ۳۰ رسیده است. در حقیقت بازار اجاره ۵۰ درصد نسبت به گذشته در ضرر است و موجران در مقایسه با شش سال قبل سود کمتری می برند.
با این وجود به سبب آن که عمده مستاجرین از توانایی مالی محدودی برخوردار می باشند، قیمت های فعلی بازار اجاره برای آنها سنگین است و اساسا این بازار تا سالهای متمادی ظرفیت رشدهای سنگین را ندارد. بررسی ها نشان میدهد در زمان های ثبات بازار در بخش خرید و فروش، منحنی بازار اجاره از قیمت مسکن پیشی می گیرد.
آذر ماه سال ۱۳۹۵ افزایش قیمت مسکن در تهران نسبت به آذر سال پیش از آن ۷.۷ درصد بود؛ در صورتیکه متوسط افزایش اجاره بها ۱۱.۲ درصد اعلام گردید. در ادامه شاخص رشد سالیانه اجاره بهای مسکن در پایتخت در ماه های آذر ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۱ به ترتیب ۱۰.۸، ۱۹.۲، ۲۸.۲، ۲۹.۴، ۵۱.۲ و ۴۱.۳ درصد اعلام گردید.
افزایش قیمت مسکن شهر تهران در آذر سالهای ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۱ نسبت به آذر سال پیش از آن نیز به ترتیب ۱۴.۹، ۹۱.۸، ۴۱.۶، ۹۸.۹، ۲۱.۱ و ۴۷.۵ درصد بود. آمار روایت می کند که بازار مسکن در دو سال اخیر به آرامش نسبی رسیده است. هم چنین هم اکنون میزان رشد اجاره بها با قیمت مسکن تقریباً همتراز شده اما بازار اجاره هنوز نسبت به قیمت مسکن عقب ماندگی دارد.
واسطه های ملکی می گویند که بازار اجاره بعد از نوسانات صعودی که در ابتدای سال تجربه کرد، اکنون روزهای آرامی را سپری می کند و نرخ ها در ماه های اخیر ثبات نسبی دارد. معاملات در بخش خرید و فروش نیز طبق گفته ی مشاوران املاک مقداری افت کرده است. تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز، بازار ملک فعلا مقداری سردرگم است؛ هرچند برخی مالکان، نرخ های پیشنهادی را ۵ تا ۱۰ درصد افزایش داده اند اما مشتری برای آنها نیست.1401/10/29
16:13:05
5.0 / 5
622
تگهای خبر: آرامش , ارز , بازار , برند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
شاپ SHAAP