آمادگی بنادر جنوبی برای استقبال از مسافران دریایی

آمادگی بنادر جنوبی برای استقبال از مسافران دریایی

به گزارش شاپ، برای آماده سازی و ارتقای ایمنی شناورها جهت استقبال از مسافران در جنوب کشور،  ۳۹ فروند شناور در بنادر مرکز هرمزگان آماده شده و همچنین تا قبل از نوروز ۱۴۰۲، ۱۰ فروند شناور گردشگری جدید به ناوگان دریایی قشم اضافه می شود.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، شهرهای جنوبی کشور در استان هرمزگان و جزایر خلیج فارس، در فصل زمستان که در بیشتر استانهای کشور آب و هوای سرد و برفی وجود دارد، با دمای مناسب و آب و هوای مطلوب از مقاصد مناسبی برای سفر به حساب می آید. از طرفی انتشار کرونا در دو سال گذشته، خیلی از مردم را از سفر محروم کرده بود اما با فروکش کردن کرونا، سفرها هم از سر گرفته شد.
بنادر شهید باهنر، شهید حقانی، هرمز، تیاب و سیریک همچون بنادر چندمنظوره در شرق استان هرمزگان است و از آغاز سالجاری تا پایان آذرماه سال جاری، بالغ بر دو و نیم میلیون مسافر و توریست در بنادر شرق هرمزگان تردد کردند که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۸ درصد افزایش به ثبت رسیده است و در این بازه زمانی بندر شهیدحقانی بعنوان بزرگترین پایانه مسافری دریایی کشور با جابجایی حدود ۱.۹ میلیون مسافر و گردشگر، رتبه نخست را در میان بنادر مسافری کشور به خود مختص کرده است.
البته در ایام گذشته رفت و آمد از بندر شهید حقانی بندرعباس به قشم و هرمز و برعکس از دو روز گذشته به دلیل نامساعد شرایط دریایی متوقف شده بود، اما امروز اعلام گردید که بنادر مسافربری بندرعباس-قشم، بندرعباس-هرمز و بالعکس باز است.
آمادگی بنادر هرمزگان برای استقبال از مسافران دریایی
در این راستا، حسین عباس نژاد -مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان- با اشاره به اینکه ۹۰ درصد سفرهای دریایی در بنادر این استان بعنوان پایتخت سفرهای دریایی انجام می گیرد، اظهار داشت: ۳۹ فروند شناور با ظرفیت ۴۲۰۰ صندلی آماده جابه جایی مسافران و گردشگران از بنادر مرکز استان است.
وی با اشاره به اینکه هرمزگان در نیمه دوم سال پذیرای میلیونها مسافر دریایی است، افزود: این تعداد شناور در مسیرهای دریایی بندرعباس به قشم و بالعکس، بندرعباس به هرمز، قشم به هرمز و بالعکس، بندرعباس به ابوموسی، قشم و لارک و بالعکس در حال رفت و آمد هستند.
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اشاره به اینکه دو روز در هفته شناور در راه بندرعباس ابوموسی و بالعکس رفت و آمد می کند، اظهار داشت: در حال حاضر ۱۶ لندینگ کرافت هم با ظرفیت ۷۲۰ دستگاه خودرو به صورت ۲۴ ساعته در راه بندر پل به لافت و بالعکس خدمات رسانی می کنند. در غربی ترین مسیر استان (مسیرهای سه گانه چارک به کیش و بالعکس، آفتاب به کیش و بالعکس) هم ۱۰ فروند لندینگ کرافت در راه چارک به کیش-آفتاب به کیش و بالعکس فعال می باشند.
به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، عباس نژاد ضمن اشاره به روزانه شش سفر دریایی در راه سه گانه، آخرین زمان سوار شدن مسافران و گردشگران از مسیر چارک و آفتاب با لندینگ کرافت را هشت شب و خودرو های مسافری را تا غروب آفتاب اعلام نمود.

بازرسی های مستمر از شناورها به منظور آماده سازی و ارتقای سطح ایمنی
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان ضمن اشاره به آماده سازی و ارتقای ایمنی شناورها در طرح سفرهای دریایی و گردشگری اعلام نمود: در جهت خدمت رسانی و ایمن سازی سفرهای دریایی برای گردشگران و مسافران بازرسی از شناورهای مسافری و خودروبر به شکل مداوم در دستور کار بازرسان این استان قرار گرفته است.
عباس نژادخاطر نشان کرد: بازرسی از شناورها در قسمت های موتورخانه و ماشین آلات، ایمنی دریانوردی، تجهیزات نجات جان و مبارزه با حریق و بررسی توانمندی های پرسنل از شناورهای مسافری و حمل خودرو در حال انجام است.
الحاق ۱۰ فروند شناور جدید به ناوگان گردشگری تا پیش از نوروز ۱۴۰۲
همینطور علی اشتری -مدیر اداره بنادر و دریانوردی قشم- ضمن اشاره به مبادی ۱۱ گانه گردشگری دریایی در جزیره قشم اظهار نمود: طی ۹ ماهه سال جاری یک میلیون و ۹۰هزار و ۲۱۵ نفر توسط ۱۲۳هزار و ۵۰۷ شناور و قایق گردشگری از مناطق طبیعی سرزمین عجایب هفتگانه دیدن کردند.
وی با اشاره به اینکه به منظور ارتقا سطح ایمنی در مناطق گردشگری قشم ۸۰ فروند شناور مجاز و استاندارد تحت نظارت موسسات رده بندی و سازمان بنادر ساخته و مشغول خدمات دهی هستند، از الحاق۱۰ فروند شناور گردشگری جدید به ناوگان دریایی قشم تا قبل از نوروز ۱۴۰۲ اطلاع داد.
مدیر اداره بنادر و دریانوردی قشم ساعات فعالیت در اسکله های گردشگری جزیره قشم را از طلوع آفتاب تا یک ساعت پیش از غروب اعلام و بر ضرورت رعایت الزامات ایمنی (پوشیدن جلیقه، توجه به سفارش های ناخدا و فرمانده شناور، خودداری از حضور در مبادی غیرمجاز، توجه به هشدارهای هواشناسی و صیانت از محیط زیست و زیست بوم دریا) تصریح کرد.
به قول اشتری؛ شیب دراز، هنگام وئکندالو همچون مناطق گردشگری می باشد که همه ساله پذیرای خیل عظیمی از گردشگران دریایی برای دلفین نگری است و بنادر لافت، گورزین، دهخدا، سهیلی، طبل و گوران هم از دیگر مناطق برخوردار می باشند که چشم هر طبیعت دوستی را به منظور بهره گیری از اکوسیستم طبیعی و زیست بوم گیاهی و جانوری همچون جنگل های حرا که زیستگاه انواع پرندگان، آبزیان و دوزیستان است را به خود جلب می کند.
وی از بندر بهمن هم بعنوان یکی از مناطق گردشگری ساحلی یاد کرد و اضافه کرد: یک فروند لنج چوبی و سه فروند شناور فایبرگلاس به امر گردشگری شبانه در این منطقه از جزیره مشغول هستند.
منبع:

1401/10/24
15:12:17
5.0 / 5
539
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP