رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خبر داد

ایجاد مشاغل جدید در زمینه نظارت بر معادن

ایجاد مشاغل جدید در زمینه نظارت بر معادن

شاپ: همدان رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران با اشاره به جایگاه ویژه همدان در زمینه معادن، از ایجاد مشاغل جدید در زمینه نظارت بر معادن و مسئولان فنی، شیوه های متنوع نقشه برداری و همین طور شروع به کار طرح فاجد در ایام آینده آگاهی داد.


رضا بستامی با اشاره به وضعیت مطلوب استان همدان در فعالیت در بخش معدن اظهار داشت: همدان به عنوان یک استان معدنی شناخته شده است به طوریکه طبق آخرین آمار سازمان اکتشافات زمین شناسی ۸۱ تنوع در مواد معدنی کشور وجود دارد که وجود ۳۲ ماده معدنی در همدان نشان از جایگاه ویژه این استان در عرصه معادن دارد.
وی ادامه داد: در سازمان نظام مهندسی با همفکری وزارت صمت شغلی با عنوان ناظر فنی(متفاوت و مجزا از مسئول فنی) معادن در نظر گرفته شده که وظیفه اصلی آن نظارت بر عملکرد بهره بردار در چهارچوب قانون معادن، عملکرد مسئول فنی در چهارچوب نظام مهندسی و معادن، عملکرد طراحان شامل طرح اکتشاف و گزارش پایانی، طرح بهره برداری و طرح صنایع معدنی و همین طور نظارت بر عملکرد نقشه برداران است.
وی اشاره کرد: این شغل در امتداد دستیابی به یک خروجی مفید و متناسب با اهداف عالی بخش معدنی است چونکه ذخایر معدنی تجدیدناپذیر و کار معدنی بسیار خشن، پرریسک و حساس است و ضریب اشتباه آن باید به صفر میل کند.
بستامی با اعلان اینکه شرح شغل آن با مشارکت دفتر صنایع معدنی وزارت صمت و نظام مهندسی تهیه شد، اشاره کرد: درجه بندی صنایع معدنی و نمونه قرارداد و گزارش هایی در این جهت تهیه شد و به تایید شورای مرکزی نظام مهندسی معدن ایران و وزارت صمت رسید و ابلاغ گردید که امیدوار هستم بتواند هم سبب ایجاد اشتغال در زمینه صنایع معدنی برای مهندس های ما شود و هم حوزه صنایع معدنی ما را بصورت بهتر و مفیدتر ساماندهی کند.
این مقام مسئول با اشاره به این که نحوه برداشت مواد معدنی و میزان آن از دغدغه ها و راستی آزمایی آمار آن از چالش های این حوزه بود، تصریح کرد: به همین علت در قالب تهیه برآورد حجم معادن بصورت سالانه با بهره گیری از پهپاد و به وسیله شرکت های مجاز و مورد تایید سازمان هواپیمایی و زیرنظر نظام مهندسی و با همراهی یک مهندس نقشه بردار و یک مهندس معدن کاری کاملا مهندسی و علمی انجام می گیرد و خروجی آن هر ساله بوسیله نظام مهندسی به سازمان های صمت استانها ارائه می شود، بدین ترتیب هیچ نوع ابهامی در میزان و نحوه برداشت وجود نخواهد داشت.
رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران اشاره کرد: این مساله در قالب دستورالعمل نقشه های توپوگرافی و برآورد حجم با تعرفه مشخص، کاملا نظام مند و قانونی صورت خواهد گرفت.
وی با اشاره به اهمیت بهره گیری از نیروهای جوان در زمینه معادن اظهار داشت: طرحی به نام فاجد -فارغ التحصیلان جوان دانشگاهی- با مشارکت نظام مهندسی و سازمان توسعه و نوسازی معدن و صنایع معدنی طی روزهای آینده شروع خواهد شد که این طرح نویدبخش ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان جدید و بدون سابقه کار و بیمه خواهد بود.
به گزارش شاپ به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت معدن و تجارت استان همدان، بستامی با اعلان اینکه رییس نظام مهندسی استان همدان عضو شورای مرکزی نظام مهندسی معدن ایران و رییس صندوق مشترک است، اظهار داشت: این حضور سبب تاثیر مثبت در زمینه معادن استان همدان شده است.
رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران تعداد اعضای نظام مهندسی استان همدان را متناسب با تعداد پروانه های صادر شده و معادن فعال دانست و اظهار داشت: مسئولان فنی در استخدام بهره بردار هستند اما صلاحیت آنها حتما باید بوسیله نظام مهندسی معدن تایید گردد.1401/10/17
11:01:19
5.0 / 5
486
تگهای خبر: دانشگاه , صنعت , علم , عمل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
شاپ SHAAP