رئیس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی:

بیش از ۲ میلیون مسکن روستایی در کشور نوسازی شده است

بیش از ۲ میلیون مسکن روستایی در کشور نوسازی شده است

به گزارش شاپ، خراسان رضوی رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اعلان اینکه کشور ما روی خط زلزله قرار دارد و حتما باید واحدهای مسکونی را نوسازی نماییم، اظهار داشت: 5 میلیون و 400 هزار واحد مسکن روستایی در کشور داریم که تا امروز حدود 2 میلیون و 700 هزار مسکن روستایی ما نوسازی شده است.


اکبر نیکزاد امروز ۱۵ دی ماه در آیین شروع طرح تحول روستاهای خراسان رضوی و گردهمایی ۲۵۰۰ دهیار استان اظهار داشت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی یادگار حضرت امام (ره) است که برکات زیادی داشته است. بیش از ۶۲ هزار روستا و ۴۰ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار در گستره جمهوری اسلامی داریم که ثمرات بسیار ارزشمندی در ابعاد امنیتی، اقتصادی و فرهنگی برای انقلاب داشته اند.
وی با اعلان اینکه تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار ما در کشور دارای طرح هادی مصوب هستند، اضافه کرد: اگر روستاهای ما طرح هادی مصوب نداشتند، تمامی مسئولان عزیز شامل فرمانداران، بخشداران و دهیاران فرصت هیچکاری دیگری پیدا نمی کردند به جز این که از بامداد پاسخگوی مراجعات مردمی درباب ساخت خانه، مسجد، مدرسه و... باشند اما با وجود طرح های هادی مصوب، تکلیف همه روشن شده است.
نیکزاد افزود: اما طرح های هادی ۱۰ ساله است. بدین سبب زمانی که ۴۰ هزار روستا داریم، باید در هر سال طرح های هادی حدود ۴۰۰۰ روستا مورد بازبینی قرار گیرد. خرسندیم که با کوشش های فراوان در سال قبل طرح هادی ۴۵۰۰ روستا مورد بازبینی قرار گرفت.
وی افزود: برای هر روستا حداقل پنج جلسه در سطح روستا، بخش، شهرستان و استان برگزار شده است. در نظر بگیرید چه حجم جلساتی اتفاق افتاده و از همه دست اندرکاران امر تشکر ویژه دارم که همکاری کاملی داشتند. بازبینی طرح های هادی با حساسیت فراوانی انجام گرفت.
رئیس بنیاد مسکن با اشاره به بازسازی و نوسازی منازل روستایی اظهار داشت: ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در کشور داریم که تا امروز حدود ۲میلیون و ۷۰۰ هزار مسکن روستایی ما نوسازی شده است. کشور ما روی خط زلزله قرار دارد و حتما باید واحدهای مسکونی را نوسازی نماییم. این مساله هم برای پیش گیری از لطمه های احتمالی و هم برای ارتقاء سطح رفاه روستاییان اهمیت دارد.
نیکزاد اشاره کرد: با عنایت ویژه رییس جمهور و هیات محترم وزیران، وام ۲۰۰ میلیون تومانی ارزان با سود ۵ درصد و بازپرداخت ۲۰ ساله و آسان بصورت ضمانت سفته زنجیره ای در اختیار افراد قرار می گیرد تا کار بازسازی و نوسازی را انجام دهند. از بانکهای عامل که همکاری کردند متشکریم.
وی اضافه کرد: همچنین، برخی افراد به سبب این که خودشان آورده مالی ندارند، نمی توانند با این ۲۰۰ میلیون تومان واحد خودرا بسازند، با همکاری نهادهای انقلابی کشور تفاهم نامه های خوبی انعقاد گردید تا واحدهایی با وام بلاعوض برای این افراد تهیه شود.
نیکزاد اشاره کرد: ۲۰ هزار واحد با همکاری بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی خواهیم ساخت که ۱۰ هزار واحد در دهه فجر افتتاح می شوند. ۴۰ هزار واحد مسکونی روستایی هم با همکاری کمیته امداد و بسیج درحال ساخت است که ۱۰ هزار واحد آن چهاردهم اسفندماه با حضور رییس جمهور به بهره برداری می رسد.
وی اشاره کرد: در ۲۲ نقطه کشور هم با سیل و زلزله روبه رو شده بودیم که ۲۲ ستاد بازسازی تاسیس کرده و ۴۶ هزار واحد مسکونی درحال بازسازی هستند. هر ستادی که فعالیتش تمام می شود، از ستاد بازسازی به ستاد محرومیت زدایی تبدیل می شود.
منبع:

1401/10/15
21:31:21
5.0 / 5
448
تگهای خبر: ارز , حساسیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP