در گفت و گو با شاپ عنوان شد

کارگران با افزایش ۵۷ درصدی حقوق به کار دلگرم شدند

کارگران با افزایش ۵۷ درصدی حقوق به کار دلگرم شدند

به گزارش شاپ، یک مقام کارگری با اعلان اینکه افزایش 57 درصدی دستمزدها به لحاظ روانی در جامعه کارگری موثر بود و موجب شد کارگران به کار در کارخانه ها امیدوار شوند، اشاره کرد: اگر به سلامت و آرامش جامعه کارگری اهمیت می دهیم و بدنبال کاهش مشکلات معیشتی و اقتصادی هستیم باید به افزایش حقوق و دستمزد نیروی کار بها بدهیم.هادی ابوی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به افزایش ۵۷ درصدی حداقل دستمزد کارگران امسال اظهار داشت: هم اکنون بیش از نیمی از جمعیت کشور را کارگران و خانواده های آنها می سازند و از این جهت می توان اظهار داشت که نقش تأثیرگذاری در تولید و اقتصاد کشور دارند، بدین جهت توجه به معاش و هزینه های زندگی کارگران امری ضروری و حایز اهمیت است.
وی افزود: آنچه مهمست در سایه آرامش و آسایش و امنیت شغلی است که تولید شکل می گیرد و رونق می یابد بدین سبب کارگران باید تامین باشند و دغدغه هزینه های زندگی را نداشته باشند تا بتوانند به کار و تولید بپردازند.
دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با اعلان اینکه افزایش ۵۷ درصدی حداقل دستمزد کارگران به لحاظ روانی در جامعه کارگری اثرگذار بود، اشاره کرد: این افزایش که در سایه وحدت و همدلی گروه کارگری و کارفرمایی و با مساعدت و حمایت ویژه دولت صورت گرفت موجب شد که کارگران انگیزه کار در کارخانه ها را پیدا کنند و دل به کار بستند و دیدیم که آمارها از کاهش پرونده های شکایات میان کارگر و کارفرما و ریزش نیروهای کار حکایت داشت و در ناآرامی های اخیر نیز جامعه شریف کارگری با وجود محرومیت های بسیار حضور نداشت و همه این موارد از اثرات افزایش حقوق و دستمزد نیروی کار است.
ابوی در عین حال با اشاره به افزایش حقوق کارگران در ترکیه اظهار داشت: در هفته های اخیر شنیدیم که دولت ترکیه با وجود تورم بالای ۸۰ درصد حقوق کارگران را برای ۲۰۲۳ بیش از ۵۰ درصد افزایش داد. بااینکه ما نمی توانیم شرایط اقتصادی خودمان را با کشورهای دیگر مقایسه نماییم ولی آنها ریسک افزایش حقوق را پذیرفتند و با وجود تورم بالا به این نتیجه رسیدند که برای امسال هم مثل سال قبل حقوق کارگران را بیش از تورم بالا برند تا به گردش اقتصادشان و آرامش و رفاه کارگران کمک کنند.
نماینده کارگران در شورای عالی کار اشاره کرد: اگر به سلامت و آرامش جامعه کارگری اهمیت می دهیم و بدنبال کاهش مشکلات معیشتی و اقتصادی هستیم باید افزایش حقوق و دستمزد نیروی کار بها بدهیم.
وی اظهار داشت: باتوجه به نرخ تورم موجود، افزایش ۵۷ درصدی حقوق کارگران به چشم نیامد ولی قدرت خرید کارگران را تا حدی حفظ کرد پس انتظار این است همچون سال قبل در فضای همدلی و همراهی نسبت به دستمزد سال آینده کارگران تصمیم گیری شود و رقم سبد معیشت کارگران به شکل واقعی تعیین شود تا بتوانند زندگی خودرا با کمترین دغدغه تامین کنند.
ابوی با اعلان اینکه علاوه بر توافق دولت و گروههای کارگری وکارفرمایی در شورای عالی کار، دولت باید در تحولات اقتصادی کارگران و کارفرمایان را حمایت کند، اضافه کرد: دولت باید هم در تامین معاش کارگر و هم رفع مشکلات و کاهش هزینه های کارفرمایان به کمک بیاید و در عمل از بنگاه های تولیدی و کارگران حمایت کند.
منبع:

1401/10/10
10:39:31
5.0 / 5
470
تگهای خبر: آرامش , برند , تولید , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲