حمایت از پایان نامه ها و رساله های دانشجویی در حوزه مهارت

رتبه بندی و ترمیم حقوق مربیان و کارکنان فنی و حرفه ای

رتبه بندی و ترمیم حقوق مربیان و کارکنان فنی و حرفه ای

شاپ: معاون پژوهش سازمان آموزش فنی و حرفه ای از رویکرد این سازمان در پشتیبانی از پایان نامه ها و رساله های دانشجویی در زمینه مهارت آموزی آگاهی داد.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، علی حسین شهریور در دومین جشنواره ملی پژوهشهای مهارت محور با ارائه گزارشی از روند دریافت پژوهش های انجام شده و ارسال مقالات پژوهشی به سازمان، اظهار داشت: عمده طرح های پژوهشی مصوب شده با تأکید بر کاربردی بودن تحقیقات و پشتیبانی از پایان نامه ها و رساله های پسادکترا بوده است و برای کاربست موثر طرح های پژوهشی از ناظران درون و برون سازمان استفاده شده است.

وی برگزاری وبینارها و پنل های تخصصی را همچون اقدامات سازمان آموزش فنی و حرفه ای برشمرد و اظهار داشت: در یکسال گذشته حدود ۸۰ وبینار استانی در سطح کشور برگزار کردیم و باتوجه به ضرورت استفاده از منابع پژوهشی، پایگاه علمی و پژوهشی سازمان را راه اندازی و همه مقالات و پژوهشهای انجام شده را در دسترس قرار دادیم.

شهریور اضافه کرد: درخواست تاسیس موسسه پژوهشی نوع سوم را با همکاری دانشگاه تهران مطرح کردیم که امیدواریم به زودی شاهد راه اندازی آن باشیم.

معاون سازمان آموزش فنی و حرفه ای، اقدام دیگر را برگزاری جشنواره های ملی پژوهش های مهارت محور ذکر کرد و اظهار داشت: امسال دومین دوره آن برگزار می گردد و برای ساماندهی نظام مند و هدفمند آن، دستورالعملی تدوین شده و رویکرد جدید جشنواره را موضوع مهارت آموزی در دانشگاه ها و توجه ویژه به مراکز پژوهشی قرار دادیم.

شهریور در ادامه از دریافت ۴۸۳ اثر از سراسر کشور آگاهی داد و اظهار داشت: طبق فراخوانی که دادیم تا حالا ۴۸۳ اثر به سازمان رسیده که ۲۰۰ اثر خارج از سازمان و ۲۸۳ اثر از درون سازمان بوده است. همین طور از مجموع ۱۲ اثر پژوهشی، ۱۰ مورد برون سازمانی و ۲ مورد درون سازمانی بوده و در بخش سند حرفه نیز ۱۰۹ اثر دریافت کردیم که ۵۰ اثر درون سازمانی و ۵۹ اثر برون سازمانی بوده است.

حمایت از پایان نامه ها و رساله های دانشجویی در زمینه مهارت آموزی

وی با اعلان اینکه رویکرد سازمان آموزش فنی و حرفه ای، پشتیبانی از پایان نامه ها و رساله های دانشجویی در زمینه مهارت آموزی است، اشاره کرد: در مدت کوتاه یکماهه که فراخوان دادیم، نزدیک به ۳۷ پایان نامه دانشجویی دریافت شد که ۱۴ مورد مربوط به دانشجویان دانشگاه ها و ۲۱ پایان نامه متعلق به دانشجویان سازمان فنی و حرفه ای بوده است.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و سنجش مهارت سازمان فنی و حرفه ای اظهار امیدواری کرد: حوزه مهارت آموزی در حوزه پژوهش حرفی برای گفتن داشته باشد و مراکز پژوهشی و دانشگاه ها با حوزه مهارت آموزی پیوند مستحکمی برقرار کنند.

در این مراسم همین طور علیرضا منادی سفیدان - رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از تدوین اساسنامه سازمان فنی و حرفه ای در مجلس آگاهی داد و اظهار داشت: امسال کمیسیون آموزش مجلس رویکرد خوبی را آغاز نموده و اساسنامه سازمان آموزش فنی و حرفه ای را درحال نوشتن دارد که امروز توسط هیات رئیسه مجلس اعلام وصول شد. سازمان آموزش فنی و حرفه ای در رساندن کشور به قله مهارت و افزایش اشتغال و توانمندسازی جوانان کشور نقش مهمی دارد و ما این اهداف را در قانون دیده ایم.

وی اضافه کرد: در بحث معیشت، عزیزانی که در سازمان فنی و حرفه ای مشغول به کارند، متاسفانه از حقوق های خوبی برخوردار نیستند که بحث ۵۰ درصد فوق العاده ویژه مطرح است که حالا ۳۱ درصد پرداخت می شود و پیش بینی می نماییم که آن طرف سال ۵۰ درصد انجام گیرد تا قسمتی از کمی حقوق ها جبران شود و کمیسیون اجتماعی مجلس نیز حمایت کرده است.

منادی سفیدان با اشاره به تصویب قانون جهش دانش بنیان اظهار داشت: این قانون مزایای بسیاری دارد و از همه می خواهم که این قانون را که در ۲۰ ماده است، بخوانند. قانون جهش تولید دانش بنیان، همه موانع بورسی، بیمه ای، بانکی و گمرکی را از سر راه شرکتهای دانش بنیان بر می دارد.

رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس اشاره کرد: سال قبل ۶۰۰ شرکت دانش بنیان که اکنون در دانشگاه صنعتی شریف مشغول فعالیت هستند، توانستند با ۳۵۰۰ نفر اشتغالزایی، ۲۲۰۰ میلیارد تومان فروش داشته باشند و از حیث تولید علم به کارهای بزرگی دست بزنند.

فروش ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی شرکتهای دانش بنیان

وی با اعلان اینکه اقتصاد دانش بنیان در کشور ما درحال عملیاتی شدن است، اظهار داشت: شرکتهای دانش بنیان سال قبل ۴۰۰ هزار میلیارد تومان فروش داشتند که نشان از پیشرفت و رشد جایگاه علم و دانش و پژوهش و فناوری در کشور است پس با قانون مصوب مجلس پیش بینی می نماییم که به زودی با شتاب بیشتری حرکت نماییم و مجموعه های زیادی از شرکتهای دانش بنیان را داشته باشیم.

منادی سفیدان افزود: تنها کشوری هستیم که شش نوع واکسن برای کرونا ساختیم و یکی از این واکسنها، واکسن استنشاقی رازی است، در صورتیکه آمریکایی ها هنوز به دانش ساخت واکسن استنشاقی نرسیده اند و هندی ها و چینی ها به آن دست پیدا کرده اند.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات و فناوری مجلس با تأکید بر اهمیت مهارت آموزی و بروز کردن مهارت ها، اظهار داشت: امروز در زمینه مهارت آموزی آموزش موتور پیکان و سمند دیگر فایده ندارد بلکه حالا موتورهای TU۵ در راستای مصرف کم تولید شده که باید آنها را یاد بدهیم.

وی اظهار داشت: امیدواریم که سازمان آموزش فنی و حرفه ای بتواند با راه اندازی شرکتهای دانش بنیان درآمدزایی کند. البته سال قبل از محل تبصره ۱۶ اعتبار خوبی برای سازمان فنی وحرفه ای دیدیم که معتقدیم تجهیزات سازمان برای مهارت های امروز باید به روز و نوسازی شود.

به گفته منادی سفیدان، هم اکنون ۱۸ هزار آموزشگاه فنی و حرفه ای در کشور وجود دارد که اگر از هر کدام یک نفر نخبه شناسایی شود، ۱۸ هزار نخبه در کشور خواهیم داشت.

وی در آخر با اشاره به پیگیری موضوع رتبه بندی مربیان فنی و حرفه ای اظهار داشت: برای رتبه بندی مربیان فنی وحرفه ای مثل معلمان برنامه داریم. همانطور که رتبه بندی معلمان اجرا شد و حقوق هایشان افزایش پیدا کرد، برای ارتقای جایگاه و شأن و منزلت مربیان فنی و حرفه ای و افزایش سطح رقابت آنها نیز در مجلس برنامه داریم.

منبع:

1401/09/20
14:50:11
5.0 / 5
523
تگهای خبر: آموزش , برنامه , تولید , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
شاپ SHAAP