مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان تهران خبر داد

30 درصد پرونده ها با صلح و سازش مختومه شده است

30 درصد پرونده ها با صلح و سازش مختومه شده است

شاپ: بنا بر اعلام اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، از شروع امسال تا حالا نزدیک به 50 هزار دادخواست کارگری در استان تهران مورد رسیدگی قرار گرفته و بیش از 30 درصد پرونده های مختومه با تلاش مراجع حل اختلاف بوسیله صلح و سازش به انتها رسیده است.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، فصل نهم قانون کار به مبحث سازش میان کارگر و کارفرما و حل اختلافات آنها بوسیله هیات های تشخیص و حل اختلاف می پردازد. به سبب ماده ۱۵۷ قانون کار، هر گونه اختلاف فردی بین کارفرما و کارگر یا کارآموز که ناشی از اجرای قانون و سایر مقررات کار، قرارداد کارآموزی، موافقت نامه های کارگاهی یا پیمان های دسته جمعی کار باشد، در مرحله اول بوسیله سازش مستقیم بین کارفرما و کارگر یا کارآموز و نمایندگان آنها در شورای اسلامی کار و در صورتیکه شورای اسلامی کار در واحدی نباشد، بوسیله انجمن صنفی کارگران و یا نماینده قانونی کارگران و کارفرما حل و فصل خواهد شد، در صورت عدم سازش نیز بوسیله هیاتهای تشخیص و حل اختلاف مورد رسیدگی و حل و فصل قرار خواهد گرفت.

بر اساس ماده ۱۵۸ قانون کار، اعضای هیات تشخیص را یک نفر نماینده وزارت کار، یک نفر نماینده کارگران و یک نفر نماینده کارفرمایان می سازند. هیات های حل اختلاف استانی نیز از سه نفر نماینده کارگر، سه نفر نماینده کارفرما و سه نفر نماینده دولت تشکیل می شود که در صورت لزوم باتوجه به میزان کار هیاتها، وزارت کار می تواند نسبت به تشکیل چند هیات حل اختلاف در سطح استان اقدام نماید.

حامد ویس کرمی - مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، بتازگی از رسیدگی به ۵۰ هزار دادخواست کارگری در این استان آگاهی داده است.

به گفته وی، طبق مواد ۱۵۷ تا ۱۶۶ قانون کار، مراجع حل اختلاف متشکل از هیات های تشخیص و حل اختلاف مامور رسیدگی به دعاوی کارگری و کارفرمایی هستند و در همین راستا از شروع سال جاری تا حالا حدود ۵۰ هزار دادخواست در زمینه مطالبات کارگری مورد بررسی قرار گرفته است.

آنطور که مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران گفته تا حالا پروسه رسیدگی به حدود ۴۰ هزار دعوای کارگری و کارفرمایی خاتمه یافته و منجر به صدور رأی شده است. همین طور بیش از ۳۰ درصد از پرونده های مختومه با تلاش اعضای مراجع حل اختلاف بوسیله صلح و سازش به انتها رسیده است.در یکماه گذشته، دستور العمل سازش درون کارگاهی از طرف معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ گردید. این دستورالعمل، دستورالعمل شورای سازش سابق در سال ۱۳۸۷ را به علت ایرادات آن با استناد به دادنامه شماره ۱۷۴ سال ۱۳۹۲ هیات عمومی دیوان عدالت اداری باطل نمود. متن پیش نویس دستورالعمل سازش درون کارگاهی با لحاظ مفاد دادنامه هیات عمومی دیوان عدالت اداری بعد از طرح موضوع در جلسات مشترک با شرکای اجتماعی و قضات دیوان عدالت اداری و کارشناسان خبره به تصویب وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی رسید.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، برابر دستورالعمل ابلاغی، رسیدگی به اختلافات کارگری و کارفرمایی موضوع ماده ۱۵۷ قانون کار پیش از طرح دعوا در مراجع حل اختلاف کار در تشکل کارگری مستقر در کارگاه انجام می گیرد و در صورت عدم حصول سازش، موضوع در مراجع حل اختلاف کار مطرح و مطابق مقررات کار رسیدگی و اتخاذ تصمیم خواهد شد.

علی حسین رعیتی فرد - معاون روابط کار وزیر کار ـ در این زمینه معتقد است: ابلاغ دستورالعمل سازش درون کارگاهی به استانهایی که تشکل کارگری ندارند، کمک می نماید تا از این ظرفیت برای رسیدگی به پرونده ها بهره گیرند.

وی می گوید: یکی از وظایف وزارت کار این است که امنیت شغلی کارگران را به یک ثبات مشخص برساند بهمین منظور، سامانه جامع روابط کار طراحی و زیرسامانه ثبت قراردادها در آن دیده شده است.

معاون وزیر کار از کاهش زمان رسیدگی به پرونده های اختلاف کارگر و کارفرما از ۶۱ روز به ۳۱ روز با همکاری برخی استانها آگاهی داده و می گوید: باید تلاش بیشتری صورت گیرد تا تعداد رسیدگی به پرونده ها به کوتاهترین زمان ممکن برسد.

آنطور که رعیتی فرد گفته، هر فردی که نسبت به رأی هیاتهای حل اختلاف اعتراض داشته باشد، می تواند به دیوان عدالت اداری شکایت کند و در زمینه روابط کار سعی شده ارتباطی با دیوان عدالت اداری برقرار شود تا با نظرخواهی از آنان، دستورالعملی تهیه شود که از طرف دیوان ابطال نشود.برابر گزارش مرکز برنامه ریزی و اطلاعات راهبردی وزارت کار در سال ۱۴۰۰ تعداد خواسته های مطرح شده در هیات های تشخیص ۲۶۵ هزار و ۴۷۸ مورد بوده در صورتیکه طی سال های ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ کمتر از این مقدار بوده است. همین طور تعداد دادخواستهای واصله به هیات های تشخیص در سال ۱۴۰۰ در مقایسه با سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ افزایش داشته است این در حالیست که تعداد پرونده های واصله به هیاتهای حل اختلاف نسبت به سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ کم شده که از حصول و برقراری صلح و سازش میان کارگر و کارفرما حکایت دارد.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، هم اکنون رسیدگی به دعاوی کارگری بوسیله سامانه جامع روابط کار صورت می پذیرد و کلیه مراحل ثبت دادخواست، رفع نقایص، ابلاغ وقت رسیدگی تا ارجاع دستورات اداری و کارشناسی و صدور و ابلاغ رأی صادره به شکل غیرحضوری و الکترونیکی به انجام می رسد و طرفین فقط در جلسات رسیدگی حضور می یابند.

منبع:

1401/09/15
11:32:38
5.0 / 5
552
تگهای خبر: برنامه , عمل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP