عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان مطرح كرد

پول ساخت خانه های نهضت مسکن را از کجا بیاوریم؟

پول ساخت خانه های نهضت مسکن را از کجا بیاوریم؟

به گزارش شاپ، عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازن استان تهران اظهار داشت: وزیر آینده راه و شهرسازی اگر می خواهد برای خانه دار شدن مردم اقدامی انجام دهد باید ارتباط مستقیم و مستمر با بخش خصوصی برقرار کند. برای تأمین اعتبارات طرح نهضت ملی مسکن هم باید بانکها را به پرداخت تسهیلات تکلیفی موظف کرد، بخش مهمی از منابع هم می تواند در چارچوب قراردادهای مشارکتی تامین گردد.


حسن محتشم در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: کسی که مقرر است در راس وزارت راه و شهرسازی قرار گیرد به نظرم نخستین گام و مهم ترین گام او باید این باشد که برنامه اش را بر همکاری مستقیم و مستمر با بخش خصوصی تنظیم کند؛ چیزی که در ۱۵ ماه گذشته شاهدش نبودیم. در واقع دولت می خواست هم طرح بدهد، هم زمین تهیه نماید، هم قرارداد ببندد و هم نظارت کند. نتیجه این شد که پیشرفت چندانی در پروژه نهضت ملی مسکن به دست نیامد.
وی ادامه داد: دولت باید اراضی خویش را معرفی نماید و با بخش خصوصی قراردادهای مشارکتی ببندد. این مشارکت می تواند مقداری به تحرک پروژه ها بینجامد؛ چونکه سازندگان برای منافع خودشان هم که شده درگیر پروژه ها می شوند و تلاش می کنند باکیفیت و سرعت مناسبی طرح ها را پیش ببرند.
عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران ضمن اشاره به کمبود منابع طرح نهضت ملی مسکن اظهار داشت: مجلس باید از دولت بخواهد به پرداخت ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات سالیانه این طرح عمل کند. تازه این رقم برای سال قبل بود و سال جاری هم باید سه چهارم مبلغ فوق هزینه می شد. بانکها همکاری لازم را در این حوزه صورت نمی دهند. ازاین رو مجلس باید از راه شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی، حتما بانکها را موظف به پرداخت تسهیلات کند.
محتشم، راهکار دیگر را استفاده از منابع سازندگان دانست و اضافه کرد: اگر دولت قراردادهای مشارکتی را عملیاتی کند بخشی از سرمایه در درون این مشارکت نهفته است که توسط انبوه سازان و سازندگان تأمین می شود. البته پروژه ها باید از سرعت عمل برخوردار باشند تا بیشتر از این با تورم مواجه نشوند.
وی با بیان اینکه تورم مصالح ساختمانی از اقتصاد کلان نشأت می گیرد اظهار داشت: هزینه های جاری دولت هر روز بیشتر می شود و منابع درآمدی محدود است. ازاین رو به نظر می آید نمی توان درمورد کنترل تورم اقدامی در کوتاه مدت انجام داد. سازندگان پروژه های عمرانی باید با همین تورم کار کنند. هم اکنون قیمت هر متر از واحدهای نهضت ملی مسکن ۸ میلیون تومان ارزیابی شده و احیانا به علت تورم نهاده های ساختمانی در آینده این رقم تغییر هم خواهد نمود.
عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران تصریح کرد: جدا از چالش هایی که در حوزه تورم وجود دارد، عدم ثبات مدیریتی هم به یک مشکل خودساخته تبدیل گشته است. در بیشتر از یک سال قبل با تغییرات اساسی در بدنه مدیریتی وزارت راه و شهرسازی مواجه بودیم؛ در حالیکه شاید می توانستیم مدیرانی را که از تجربه و عملکرد مناسبی برخوردار بودند نگه داریم.
محتشم تصریح کرد: اشکالی ندارد اگر مدیر خوبی کار می کند و لیاقت دارد فارغ از جهت گیری های سیاسی ابقا شود. مدیری که چند سال در یک مجموعه کار می کند با سیستم و حوزه ی خود آشنایی دارد ولی معمولاً با تغییر دولت ها اغلب افراد جابه جا می شوند.
ازاین رو گزارش، روز یکم آذرماه ۱۴۰۱ سید ابراهیم رییسی ـ رئیس جمهوری با استعفای رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی، به علت آن چه تشدید بیماری وزیر اعلام شده، موافقت نمود و شهریار افندی زاده بعنوان سرپرست وزارت خانه انتخاب شد.1401/09/04
13:31:46
5.0 / 5
579
تگهای خبر: ارز , برنامه , برند , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP