تفاوت ورق استیل سری 300 با سری 400

تفاوت ورق استیل سری 300 با سری 400

به گزارش شاپ، در ادامه با خصوصیات و تفاوت های انواع ورق استیل بیشتر آشنا خواهید شد.به گزارش شاپ به نقل از مهر، به جهت اینکه یک آلیاژ بر پایهٔ آهن، بعنوان استیل ضد زنگ طبقه بندی شود، این ماده باید حداقل ۱۱ درصد کروم در آلیاژ خود داشته باشد. یک ورق استیل سری ۳۰۰، حاوی ۱۸ تا ۳۰ درصد کروم است. در حالیکه انواع ورق استیل سری ۴۰۰ حاوی حدود ۱۱ تا ۱۲ درصد کروم در ترکیب شیمیایی خود هستند. معمولا استیل های ضد زنگی که حاوی بیشتر از ۱۰.۵ درصد کروم در ترکیب شیمیایی خود هستند، قادر به تشکیل لایه های اکسید غیرفعال هستند. در حالیکه گریدهای مختلفی در سری ۳۰۰ وجود دارد که در مقابل خوردگی اکسیداسیون مقاومت نشان می دهند. محتوای کمتر کروم در سری ۴۰۰، باعث می شود که این دسته، مقاومت نسبتاً کمتری به آن نشان دهند. مقاومت در مقابل اکسیداسیون به ترکیب شیمیایی بستگی دارد.
یکی دیگر از نقاط تمایز بین این دو سری اینست که ورق استیل ضد زنگی که متعلق به سری ۳۰۰ باشد، در کلاس آستنیتی قرار می گیرد. در حالیکه ورق استیل سری ۴۰۰، متعلق به کلاس مارتنزیتی فولادهای زنگ نزن است. این بدان مفهوم است که ریزساختار هر دو سری با یکدیگر متفاوت است؛ ازاین رو خواص مکانیکی آنها هم متفاوت خواهد بود.
برای آشنایی کلی با خصوصیات و قیمت انواع ورق استیل کلیک کنید.
تفاوت قیمت ورق استیل سری ۳۰۰ و سری ۴۰۰
تفاوت قیمت بین هر دو سری استیل ضد زنگ، به علت تفاوت در گنجاندن عناصر در ترکیب شیمیایی آنها است. ترکیب شیمیایی استیل های سری ۳۰۰ شامل کروم، نیکل و مولیبدن بعنوان عناصر پایهٔ آنها است. از طرفی، استیل های سری ۴۰۰ شامل عناصری مانند کروم و منگنز هستند. عدم وجود نیکل در آنها چیزی است که سبب می شود همهٔ آلیاژهای استیل ضد زنگ تحت سری ۴۰۰ در مقایسه با سری ۳۰۰، قیمت کمتری داشته باشند. از آنجاییکه نیکل یک فلز کالایی است، قیمت آن همچنان بی ثبات است. نوسان های قیمت ها، تقریبا همیشه منجر به افزایش هزینهٔ استفاده از نیکل بعنوان عنصری در آلیاژ می شود. این به نوبهٔ خود بر قیمت تمام شدهٔ محصولات تاثیر می گذارد.
برای مشاهدهٔ انواع ورق استیل با بهترین کیفیت و قیمت، به سایت استیل مهفا رجوع کنید.

تفاوت مقاومت ورق استیل سری ۳۰۰ و سری ۴۰۰ در مقابل خوردگی
از آنجاییکه هر دو سری دارای چندین گرید آلیاژی هستند که در زیر آنها قرار می گیرند، مقاومت آنها در مقابل خوردگی به ترکیب شیمیایی آنها بستگی دارد. با این وجود، اگر بخواهیم هر دو سری را به صورت کلی مقایسه نماییم، استیل زنگ نزن سری ۳۰۰ آستنیتی نسبت به سری ۴۰۰ کلاس مارتنزیتی بهتر عمل خواهد نمود. استفاده از نیکل و کروم در سری ۳۰۰ زیاد است؛ یعنی مقاومت آلیاژ در مقابل خوردگی هم بالاتر است. از آنجاییکه آلیاژ در سری ۴۰۰ نسبتاً کمتر است، مقاومت این دسته در مقابل خوردگی هم کمتر است؛ به این مفهوم که این آلیاژهای فولادی به سادگی توسط زنگ زدگی خورده می شوند. به غیر از نیکل، ورق استیل سری ۴۰۰، دارای مقادیر کمی از منگنز، گوگرد، فسفر و… است؛ که باآنکه مفید است؛ اما نقش مهمی در افزایش خواص مقاومت در مقابل خوردگی آلیاژهای مذکور ندارد.
تفاوت استقامت کششی و تسلیم ورق استیل سری ۳۰۰ و سری ۴۰۰
از آنجاییکه استیل های سری ۳۰۰ متعلق به انواع آستنیت هستند، انعطاف پذیری بالایی دارند و به سادگی میتوان آنها را تغییر شکل داد. از طرفی، ساختار مارتنزیتی، با محتوای کربن بالاتر، ورق استیل سری ۴۰۰ را بسیار قوی تر می کند؛ چونکه تمایل به سختی بالاتری دارند.
تفاوت قابلیت جوشکاری ورق استیل سری ۳۰۰ و سری ۴۰۰
جوش پذیری تحت تاثیر محتوای کربن در آلیاژ است. هر چه جوش پذیری بالاتر باشد، کیفیت جوش پایین تر است؛ و آلیاژ بیشتر در مقابل خوردگی بین دانه ای حساس می شود. هر دو سری با روشهای فنی معمولی قابل جوش هستند. تغییراتی که در ارتباط با محتوای کربن بوجود آمده است، جوش پذیری آنها را ممکن می کند.
انواع ورق استیل سری ۳۰۰
و رق های استیل سری ۳۰۰ به علت مقاومت بالا در برار خوردگی کاربردهای متفاوتی دارند که همچون آنها میتوان به استفاده برای ساخت ظروف، رینگ خودرو، تسمه های نقاله، کاربردهای صنعتی، بدنه تریلر و.. اشاره نمود. در زیر فهرستی از انواع استیل سری ۳۰۰ آورده شده است:
۳۰۱
شناخته شده برای جوش پذیری بهتر و استقامت در قیاس با ۳۰۴
۳۰۲
مقاومت کمی بالاتر و مقاومت در مقابل خوردگی مشابه ۳۰۴
۳۰۳
با نام A۱ هم شناخته می شود.
۳۰۴
محبوب ترین گرید است. با نام A۲ و ۸/۱۸ هم شناخته می شود.
برای آشنایی با ورق استیل ۳۰۴ کلیک کنید.
۳۰۹
مقاومت آن در مقابل دما، نسبت به ۳۰۴ خوب است.
۳۱۶
یکی از محبوب ترین ها پس از ۳۰۴؛ همینطور بعنوان درجهٔ دریایی هم شناخته می شود.
۳۲۱
دارای آلیاژ تیتانیوم

برای مشاهده اطلاعات ورق استیل ۳۰۴ کلیک کنید.
انواع ورق استیل سری ۴۰۰
و رق های استیل سری ۴۰۰ هم به علت مقاومت در مقابل خوردگی و لکه و همینطور قیمت مناسب و مقرون به صرفه بودن، در موارد مختلف مورد استفاده قرار می گرد که همچون آنها ابزار برش جراحی، تجهیزات صنایع غذایی و.. می باشد. در زیر فهرستی از انواع ورق های استیل سری ۴۰۰ آورده شده است.
۴۰۸
حاوی ۸ درصد نیکل و ۱۱ درصد کروم
۴۰۹
یکی از گریدهای ارزان است که به طور عمده در اتومبیل استفاده می شود.
۴۱۰
مقاومت در مقابل خوردگی کمتر و مقاوم در مقابل سایش
۴۱۶
حاوی گوگرد اضافی
۴۲۰
قابلیت پرداخت خوبی دارد؛ همینطور بعنوان فولاد جراحی شناخته می شود.
۴۳۰
شکل پذیری عالی دارد.
۴۴۰
حاوی کربن اضافی

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1401/08/25
08:49:15
5.0 / 5
551
تگهای خبر: ارز , جراحی , سایت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳