رئیس كانون صرافان:

نرخ دلار فردایی حباب دارد

نرخ دلار فردایی حباب دارد

به گزارش شاپ، رییس کانون صرافان با اعلان اینکه دلالان نرخ های غیرمنطقی را به عنوان پیش بینی قیمت دلار مطرح می کنند، اظهار داشت: علت اصلی نوسانات اخیر ارز به مشکل تأخیر در پرداخت مبلغ حواله های نیمایی است.به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری مهر، همزمان با ایجاد هیجانات در بازار ارز، تعدادی از دلالان با ارائه اطلاعات نادرست به افراد ناآگاه اقدام به ایجاد هراس درباره ی نرخ های نجومی ارز کرده اند. التهابات ارزی در سالهای اخیر اثبات نموده است که در کوتاه مدت تحت تأثیر عوامل روانی مختلفی همچون انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، برجام، مذاکرات هسته ای، تحریم های نمادین آمریکا و غیره قرار می گیرد و اصطلاحاً گرفتار نوسانات کاهشی و یا افزایشی شده است.
به عنوان مثال دو مقطع تاریخی «اواخر آذر ۱۴۰۰» و «اواخر مهر ۱۳۹۹» همچون نقاط حساس عبور دلار از قیمت ۳۰ هزارتومان بوده است که با بررسی دقیق زوایای هر کدام از این مقاطع حساس، می توان فهمید تا چه میزان نرخ دلار شکننده و متأثر از عوامل روانی و سیاسی کاذب بوده به طوریکه بعد از گذشت از هر دو بازه زمانی یاد شده، نرخ دلار مجدداٌ به زیر کانال ۳۰ هزارتومان نزول پیدا کرده است.
جهش نرخ ارز امکان پذیر نیست
با وجود آنکه رشد منطقی و جهش آرام قیمت دلار با توجه عوامل بنیادی دخلی مثل تورم و نقدینگی موجود در کشور در طول زمان منطقی و غیرقابل اجتناب است اما هم اکنون و در صورت ثابت ماندن عوامل مؤثر، افزایش جهشی نرخ دلار، مشابه آنچه در سالهای گذشته رخ داد، نا ممکن به نظر می آید. موضوعی که کارشناسان بازار و به ویژه مسئولان کانون صرافان نیز بدان معتقدند و نرخ دلار در کانال های فعلی را پایدار نمی دانند. به عنوان مثال در ایام گذشته در حد فاصل سه روز که قیمت دلار فردایی به مرز ۳۷ هزارتومان رسید اما بلافاصله نرخ کاهش شدیدی را تجربه نمود و حتی به کانال ۳۴ هزارتومان نیز رسید. این نوسانات غیر معمول و هیجانی حاکی از روند غیر معمول و دلالی در بازار دارد که تجربه نشان داده است که احتمال زیادی دارد که به زودی به ضرر خریداران تمام شود.
از جنبه عوامل بنیادی-اقتصادی داخلی و خارجی نیز نرخ ارز در قیمت های فعلی بسیار شکننده است؛ چونکه امسال نسبت به سال قبل شاهد بهبود عوامل بنیادی ارزی بوده ایم چونکه امسال در حوزه عوامل بنیادی خارجی «افزایش فروش نفت» و «رشد وصول درآمدهای حاصل از صادرات غیرنفتی» بطور محسوسی مشهود بوده است.
تأخیر در پرداخت مبلغ حواله علت اصلی نوسانات اخیر
شهاب قربانی رییس کانون صرافان ایران در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری مهر، علت اصلی نوسانات کاذب اخیر نرخ ارز را مربوط به اختلالات در رابطه با بازار حواله دانست و تصریح کرد: بطور معمول یک ماه طول می کشد که مبلغ حواله های نیما را به متقاضی ارز تحویل بدهند و همین تأخیر باعث شده است که بازار ملتهب گردد.
وی با اشاره به اینکه تا هنگامی که زمان فروش و تحویل مبلغ حواله ارز فاصله معناداری داشته باشد، بازار آزاد همیشه با مشکل نوسانات کاذب مواجه خواهد بود، تصریح کرد: به عنوان مثال، درهم امارات که در سامانه نیما توسط صادرکننده به فروش می رسد و قاعدتاً این ارز در همان روز باید به صراف و متقاضی ارز تحویل داده شود؛ اما متأسفانه حدود یک ماه طول می کشد تا این ارز به صراف یا متقاضی ارز تحویل داده شود
رئیس کانون صرافان در ادامه اظهار داشت: اما در مقابل، متقاضیان ارز در بازار آزاد می توانند به سرعت و همان روز، ارز خودرا از بازار تهیه کنند و همین سهولت دسترسی در بازار آزاد سبب می شود تا به این بازار فشار خرید روزافزونی وارد شود.
آرامش بازار بمحض تأسیس حساب واسط بانک مرکزی
قربانی با اشاره به اینکه منطقی است که بین نرخ بازار آزاد و ارز نیما یک تفاوت نسبی قیمتی وجود داشته باشد، عنوان کرد: اما وقتی که تحویل ارز نیما با چنان تأخیری هم راه است که خریدار ارز را از مراجعه به سامانه نیما منصرف می کند، این قضیه خود سبب افزایش فشار به بازار آزاد برای خرید ارز خواهد شد.
رئیس کانون صرافان با اشاره به اینکه اختلاف زمانی موجود در تاریخ خرید تا دریافت مبلغ حواله ارز، بصورت اجتناب ناپذیر بر نرخ ارز بازار آزاد تأثیر مستقیم خواهد گذاشت، اظهار داشت: راهکار این قضیه ایجاد یک حساب واسط ریالی است که باید در بانک مرکزی تشکیل گردد و صادرکننده (فروشنده ارز) با اطمینان خاطر و سرعت بیشتر مبلغ حواله ارزی را به جهت دریافت ریال بوسیله حساب واسط بانک مرکزی تحویل دهد.
قربانی با اشاره به اینکه اگر از فاصله زمانی خرید تا تحویل حواله کاسته شود به همان میزان، بازار آزاد به آرامش نزدیک خواهد شد، عنوان کرد: بازار ارز هم اکنون به دلیل مشکلاتی که گفته شد، گرفتار حباب کاذب است.
نرخ بازار فردایی حباب دارد؛ تحلیل دلالان از اساس غلط است
وی در ادامه به خریداران ارز هشدار داد: تخمین های نجومی که از ارز داده می شود اساساً غلط بوده و پیش بینی های اشتباهی است که برخی دلالان ارز برمبنای صعود نرخ در سالهای گذشته به مردم ناآگاه ارائه می دهند.
رئیس کانون صرافان در خاتمه تصریح کرد: قیمت ارز را عرضه و تقاضا معین می کند، هم اکنون نیز هیچ مشکلی در این حوزه در بازار مشاهده نمی شود و نرخ فعلی ارز در بازار فردایی دارای حباب است. بر همین مبنا پیش بینی می شود قیمت ارز به مرور به سمت نرخ تعادلی خود حرکت نماید و قیمت های مازاد بر قیمت تعادلی همگی هیجانات کاذب و غیرمتعارف است.


منبع:

1401/08/23
12:04:31
5.0 / 5
559
تگهای خبر: آرامش , ارز , بازار , رنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱