تاکید وزیر کار به هدایت سرمایه های خرد و خانوادگی به سمت تولید

تاکید وزیر کار به هدایت سرمایه های خرد و خانوادگی به سمت تولید

به گزارش شاپ، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تخصیص منابع برای ایجاد اشتغال به استان ها و طرح های منطقه ای اطلاع داد و تصریح کرد که منابع خرد و سرمایه های خانوادگی باید به سمت تولید حرکت نماید.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، طرح زیست بوم ملی اشتغال یکی از اولویت های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که در جهت برنامه اشتغال دولت سیزدهم و به منظور کاهش نرخ بیکاری و گسترش اشتغال و کارآفرینی در کشور دنبال می شود.

برابر گزارش ها تابحال بیشتر از ۷۰ دستگاه دولتی و مردمی در این طرح جانمایی شده و بیشتر از ۱۸۰ رده شغلی درحال پیگیری فعالیت ها و فرایندهای لازم در این عرصه هستند.

در زیست بوم ملی اشتغال، با هدایت، کمک و حمایت بخش دولتی، جریان های مردمی، کارگران، کارفرمایان و کارآفرینان ایفای نقش می کنند. هم اکنون یکی از حلقه های مفقود شده در حوزه اشتغال، عنصر مهارت آموزی است؛ ازاین رو وزارت کار در قالب زیست بوم ملی اشتغال، جایگاه ویژه ای برای مهارت درنظر گرفته است.

به اعتقاد کارشناسان، زیست بوم ملی اشتغال بستری است که هماهنگی تمام اجزای در رابطه با اشتغال را بر عهده دارد و در آن، مشاغل متناسب با مزیت های ملی، محلی و منطقه ای و تولیدات با اشتغالزایی بیشتر دیده شده است.

سیدصولت مرتضوی - وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مسافرت اخیر خود به مشهد مقدس که به منظور شرکت در نشست سراسری زیست بوم ملی اشتغال با هدف تبیین برنامه اشتغالزای دولت سیزدهم صورت گرفت، به وظیفه حاکمیت برای بسترسازی ایجاد اشتغال در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: در قانون اساسی و در اسناد بالادستی نظام و سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، اشتغال از مهم ترین وظایف دولت ها عنوان شده است.وی با تاکید بر این که در کشور بهره وری حداکثری از منابع و ظرفیت های طبیعی صورت نمی گیرد، اظهار داشت: با دستور ریاست جمهوری، منابع خوبی برای ایجاد اشتغال به استان ها و طرح های منطقه ای تخصیص خواهد یافت.

وزیر کار تصریح کرد که منابع خرد و سرمایه های خانوادگی باید به سمت تولید حرکت نماید و فرهنگ وقف و راه اندازی قرض الحسنه ها در زمینه اشتغال گسترش یابد.

آنطور که مرتضوی گفته هم اکنون سوله های بزرگی در کشور وجود دارد که به علت چالش های مالی و نبود دانش در حوزه تولید تعطیل شده اند، در حالیکه میتوان از ظرفیت آنها برای طرح های اشتغال آفرین بهره برد.

زیست بوم اشتغال با اتکا به پنج عامل آموزش، ترویج، اطلاع رسانی، شناسایی و مشاوره به دنبال تأثیرگذاری مثبت بر تولید و اشتغال در کشور است، از این متناسب با شرایط جغرافیایی و قابلیت های هر منطقه تعریف شده است.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، هدف الگوی زیست بوم ملی اشتغال که در اولین جلسه شورایعالی اشتغال دولت سیزدهم رونمایی گردید، تحقق هدف گذاری ایجاد یک میلیون شغل در سال است. در این الگو، عموم مردم از کارگر تا فارغ التحصیل دانشگاهی در تولید و اشتغال مسئولیت دارند و باید از حداقل مهارت برخوردار باشند.
1401/08/15
10:17:38
5.0 / 5
537
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP