وزارت صمت خبر داد؛

پذیرش درخواست 24 شرکت برای واردات خودرو

پذیرش درخواست 24 شرکت برای واردات خودرو

به گزارش شاپ، وزارت صمت از پذیرش درخواست ۲۴ شرکت برای واردات خودرو اطلاع داد و اعلام نمود که روند اجرایی واردات خودرو بزودی با ثبت سفارش و تخصیص ارز آغاز خواهد شد.به گزارش شاپ به نقل از وزارت صمت، نشست بررسی ظرفیت های انتقال فناوری و برنامه ساخت داخل توسط شرکتهای متقاضی واردات خودرو برگزارشد.
در این نشست که با حضور منوچهر منطقی معاون صنایع حمل و نقل و عبدالله توکلی لاهیجانی مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، اهداف و برنامه های دولت در تصویب آیین نامه واردات خودرو بعنوان راهکاری برای افزایش عرضه و رقابتی تر کردن بازار خودرو تشریح شد.
اولویت های واردات خودرو، اقدامات مورد نیاز برای هدایت بخشی از واردات به سمت تولید و افزایش ساخت داخل، توسعه تولید خودرو های اقتصادی، انتقال فناوری و دانش فنی، مشوق های سرمایه گذاری و تولید، منابع ارزی مورد نیاز، ثبت سفارش و تخصیص ارز، سرمایه گذاری خارجی، هم افزایی خودروسازان و قطعه سازان و فرصت های فناورانه پیش روی صنعت خودرو، همچون موضوع هایی بودند که در این جلسه مشترک از جانب سیاستگذار صنایع حمل و نقل کشور مورد تاکید قرار گرفتند.
همچنین ضرورت دستیابی به عوائد واردات خودرو به گستره وسیع تری از جامعه با تاکید بر واردات خودرو های زیر ۱۰ هزار یورو، اجبار وجود نمایندگی اصلی و عرضه خدمات بعد از فروش گسترده تصریح شد.
در ادامه این نشست، نمایندگان شرکتهای متقاضی واردات خودرو به بیان دیدگاه ها، نظرات و پیشنهادات خود پرداختند و در انتها هم مقرر شد در قالب ضوابط تعیین شده، مدارک و مستندات تکمیلی موردنیاز به معاونت صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت عرضه شود.
شایان ذکر است، طی شش ماه گذشته، معاونت صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت بعد از تهیه پیش نویس آیین نامه واردات خودرو های سواری و سیر مراحل اجرایی تصویب آن در هیأت وزیران که بعد از حدود ۵ سال از ممنوعیت آن، بار دیگر از سر گرفته خواهد شد، اقدامات لازم را برای تهیه سازوکار اجرایی آن شروع کرد.
تهیه پیش نویس دستورالعمل اجرایی واردات خودرو با نظرخواهی از کارشناسان و صاحب نظران حوزه های مرتبط و تضارب آرا با نمایندگان تام الاختیار دستگاههای اجرایی مربوطه برای عرضه به هیأت وزیران، اعلام فراخوان عمومی دریافت برنامه واردات (شامل برند، مدل خودرو، مشخصات فنی، قیمت، نحوه واردات، تعداد و غیره) و همینطور جزئیات برنامه سرمایه گذاری فناورانه در زنجیره ارزش صنعت خودرو توسط شرکتهای متقاضی واردات خودرو، تهیه فهرست نهایی وارد کنندگان واجد شرایط بر مبنای اصول کلی قانون ساماندهی صنعت خودرو و آیین نامه واردات خودرو، همچون اقدامات انجام شده در این خصوص بوده است.
همچنین با برگزاری جلسات کارشناسی جهت بررسی سازوکارهای تعیین نحوه تخصیص ارز با نماینده بانک مرکزی، جلسات کارشناسی جهت بررسی پیشنهادات حوزه نوسازی و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی با بعضی از شهرداری ها، شرکتهای تاکسیرانی و اتوبوسرانی، سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران، سازمان شهرداری ها و دهیاری ها و سرمایه گذاران داخلی و خارجی، نسبت به بررسی های همه جانبه مبحث واردات اقدام شد.
در این مدت، ۳۸۰ فقره درخواست واردات خودرو از جانب متقاضیان دریافت شد که در کارگروه تجارت و ارتباطات بین الملل معاونت صنایع حمل و نقل مورد بررسی قرار گرفت و بعد از ارزیابی های اولیه، در مرحله نخست، درخواست ۲۴ شرکت متقاضی که شرایط اصلی مبحث دستورالعمل اجرایی آیین نامه را برخوردار بودند، مورد پذیرش قرار گرفته و با آنها جلسات حضوری برگزار گردید.
در جلسات حضوری، بعد از توضیح دقیق شرایط فعلی واردات و انتقال فناوری، از متقاضیان خواسته شد طی نامه رسمی به صورت مشخص، نام و مدل خودروی موردنظر، تعداد کل تقاضا، قیمت فوب، تعداد قابل عرضه تا آخر سال ۱۴۰۱ و برنامه انتقال فناوری و سرمایه گذاری فناورانه را اعلام کنند.
با عرضه اطلاعات و برنامه های تکمیلی شرکتهای متقاضی و همینطور رفع اشکالات وارده از جانب مجلس شورای اسلامی به آیین نامه واردات خودرو که در نشست روز یکشنبه هیأت وزیران به تصویب رسید، روند اجرایی واردات خودرو بزودی با ثبت سفارش و تخصیص ارز آغاز خواهد شد.


منبع:

1401/08/04
10:06:34
5.0 / 5
484
تگهای خبر: ارز , بازار , برنامه , برند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
شاپ SHAAP