مدیرعامل شركت فرودگاه ها:

۱۴۰ هزار زائر اربعین با پرواز از ایران به عراق رفتند

۱۴۰ هزار زائر اربعین با پرواز از ایران به عراق رفتند

به گزارش شاپ، مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران اظهار داشت: در اربعین امسال 140 هزار زائر بوسیله پروازهای مستقیم از فرودگاه ایران به عراق مراجعه کردند و 185 هزار نفر نیز از فرودگاه های مرکزی به چهار فرودگاه هم مرز عراق پرواز داشتند.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، حمید رضا سیدی در مراسم تجلیل از آیین خادمین اربعین حسینی که امروز در محل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران برگزار شد، اظهار داشت: مجموعه حمل و نقل هوایی سه ضلع سازمان هواپیمایی ایران به عنوان نماینده حاکمیت، شرکت های هواپیمایی و فرودگاه های کشور را دارد، در کشور ما ۵۳ فرودگاه تحت حاکمیت شرکت فرودگاه ها قرار دارد که دو ماموریت ساخت و توسعه و نگهداری فرودگاه ها و همین طور کنترل ترافیک هوایی بوسیله سامانه هایی در ۱۱۲ نقطه کشور را بر عهده دارند.
وی افزود: این سامانه تحت عنوان مرکز کنترل ترافیک هوایی در نزدیکی فرودگاه مهرآباد قرار دارد و فضای کشور را برای پروازهای داخلی و خارجی آماده می کند؛ ما در شرکت فرودگاه ها هر ۲۴ ساعت به ۱۵۰۰ پرواز سرویس می دهیم که شامل پروازهای عبوری و بین المللی هم می شود، همین طور روزانه صدها پرواز آموزشی و نظامی هم در فرودگاه های داخل کشور سرویس دهی می شود.
مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران درباره ی اقدامات اربعین نیز توضیح داد: در صورتیکه پیش بینی شده بود ۴۰ هزار زائر بوسیله هوایی به عراق بروند، در اربعین امسال ۱۴۰ هزار زائر بوسیله پروازهای مستقیم از فرودگاه ایران به عراق مراجعه کردند و ۱۸۵ هزار نفر نیز از فرودگاه های مرکزی به چهار فرودگاه هم مرز عراق پرواز داشتند.
۳.۵ میلیون زائر ایرانی در اربعین امسال حضور داشتند
در این مراسم همین طور شهریار افندی زاده - معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی - با اعلان اینکه عملیات اربعین از اردیبهشت امسال شروع شد، اظهار داشت: جابه جایی زوار با پیش بینی های صورت گرفته، به اقدامات وسیع نیاز داشت، در صورتیکه پیش بینی شده بود این پروسه از ۱۵ تا ۳۱ باشد اما از ۱۱ شهریورماه زوار سفرهایشان را شروع کردند؛ ما پیش بینی چهار میلیون مسافر را داشتیم که طبق آمار ۳.۵ میلیون مسافر در اربعین امسال به کربلا رفتند، درحالی که در سال ۱۳۹۸، زوار سه میلیون نفر بودند.
وی افزود: عملیات اربعین از سه مسیر حمل و نقل هوایی، جاده ای و ریلی اجرا شد. شش محور اصلی برای سفرهای جاده ای در نظر گرفته شد، ما در پایانه های غربی مهران، شلمچه، چزابه، خسروی، باشماق، تمرچین و مرز ریمدان در سیستان و بلوچستان برای زوار پاکستانی را داشتیم. همین طور ۱۷ فرودگاه بعلاوه فرودگاه امام خمینی میزبان زوار برای سفر به عراق بودند. مسیر ریلی نیز به اهواز، خرمشهر و شلمچه فعال بود.
افندی زاده بیان کرد: در طول این مدت، ۹۱ درصد حمل و نقل مسافران بوسیله جاده ای، پنج درصد ریلی و چهار درصد هوایی صورت گرفت. باتوجه به رفت و برگشت ۳.۵ میلیون نفر، در مجموع هفت میلیون زائر را در طول سه هفته جابه جا کردیم که کار بسیار بزرگی بود. البته برخی از محورها با ترافیک سخت تری مواجه بودند، همچون پایانه مهران که حدود ۵۰ درصد جابه جایی از این پایانه انجام شد و بدین جهت نیاز بود در این نقطه تجهیزات بیشتری فراهم گردد، مرز شلمچه نیز میزبان ۲۹ درصد زوار بود. درحقیقت این دو پایانه میزبان ۸۰ درصد زوار بودند که به ظرفیت های زیادی نیاز داشتند.
ادامه دارد


1401/07/19
15:08:52
5.0 / 5
518
تگهای خبر: آموزش , عمل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP