محاسبات مرکز آمار درمورد قیمت مسکن در تهران

محاسبات مرکز آمار درمورد قیمت مسکن در تهران

شاپ: بر طبق گزارش مرکز ملی آمار ایران در شهریور ماه ۱۴۰۱ تورم ماهانه قیمت آپارتمان های مسکونی شهر تهران ۳، ۳ درصد بوده است. تورم ماهانه شهریور ماه در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (۱.۸ درصد)، ۱.۵ واحد درصد افزایش داشته است.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، شاخص قیمت آپارتمان های مسکونی شهر تهران با بهره گیری از اطلاعات ثبتی سامانه املاک و مستغلات کشور و به روش هدانیک محاسبه شده است.

برای محاسبه درصد تغییرات قیمت واحدهای مسکونی، شاخص قیمت نسبت به متوسط قیمت، تغییرات نرخها را بهتر نشان می دهد، چونکه مشخصات و کیفیت واحدهای فروش رفته در دوره های مختلف در محاسبه متوسط قیمت قابل شناسایی نیست. اما شاخص قیمت محاسبه شده به روش هدانیک این مشکل را برطرف می کند و اثر تغییرات کیفیت در طول دوره های مختلف را از بین می برد.در شهریور ماه امسال شاخص قیمت آپارتمان های مسکونی شهر تهران به عدد ۱۵۹، ۷ رسیده است که نسبت به ماه قبل (۱۵۴.۷) معادل ۳.۳ درصد افزایش داشته است.

در شهریور ماه سال جاری تورم ماهانه قیمت آپارتمان های مسکونی شهر تهران ۳، ۳ درصد بوده که تورم ماهانه شهریور ماه در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (۱.۸ درصد) معادل ۱.۵ واحد درصد بالا رفته است.

همچنین تورم نقطه به نقطه قیمت آپارتمان های مسکونی شهر تهران نیز به عدد ۴۵، ۷ درصد رسیده است. تورم نقطه به نقطه این ماه در مقایسه با ماه قبل (۴۴ درصد) معادل ۱.۷ واحد درصد افزایش داشته است.

از سوی دیگر نرخ تورم سالانه آپارتمان های مسکونی شهر تهران در ششمین ماه امسال نیز به عدد ۳۰، ۳ درصد رسیده است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (۲۸.۴ درصد) معادل ۱.۹ واحد درصد افزایش داشته است.در شهریور ماه امسال متوسط وزنی و حسابی قیمت آپارتمان های مسکونی فروش رفته در مناطق ۲۲گانه شهر تهران به ۴۶ میلیون و ۱۱۱ هزار تومان و ۴۳ میلیون و ۹۸۳ هزار تومان رسیده و در این ماه منطقه یک با متوسط وزنی قیمت حدود ۹۱ میلیون تومان بیشترین و منطقه ۱۸ با متوسط وزنی قیمت حدود ۲۴ میلیون تومان کمترین قیمت را در میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران به خود اختصاص داده اند.

منبع:

1401/07/14
13:07:42
5.0 / 5
766
تگهای خبر: قیمت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP