آمار بنگاه های مشمول معافیت بیمه ای

آمار بنگاه های مشمول معافیت بیمه ای

به گزارش شاپ، آمار عملکرد اجرای طرح کارورزی در کشور از رشد تعداد داوطلبان متقاضی و افزایش تعداد بنگاه های پذیرنده خبر می دهد؛ به نحوی که تابحال بیشتر از ۱۵۴ هزار نفر از فارغ التحصیلان و کارجویان در طرح ثبت نام کرده و بیشتر از ۱۱ هزار و ۲۰۰ بنگاه از معافیت بیمه ای برخوردار شده اند.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، طرح کارورزی یکی از طرح های اثرگذار در توسعه اشتغال و بازار کار است که بستر آشنایی با محیط کار و جذب کارجویان در بنگاه های اقتصادی را فراهم می آورد.

وزارت کار بعنوان مجری طرح در چند سال قبل کوشیده با اجرای این طرح، زمینه های لازم برای مهارت آموزی و عرضه آموزش های شغلی به فارغ التحصیلان دانشگاهی بـا استفاده از ظرفیت های بلا استفاده موجود در واحـدهای فعال اقتصادی در بخش های خصوصی و تعاونی به وجود آید.

به گفته کارشناسان، طرح کارورزی زمینه ای برای آشنایی فارغ التحصیلان با محیط کار است که باعث افزایش قابلیت های آنها برای جذب فرصت های شغلی در آینده و ورود به بازار کار می شود.

بر اساس آخرین گزارش اجرای طرح کارورزی در کشور، تابحال ۱۵۴ هزار و ۲۴۹ نفر متقاضی در این طرح ثبت نام و ۲۱ هزار و ۴۳۳ بنگاه پذیرنده از این طرح استقبال کرده اند.یافته های این گزارش از آن حکایت می کند که ۱۱ هزار و ۲۶۷ واحد از معافیت بیمه ای بهره مند شده و بیشتر از ۶۳ هزار نفر موفق به بستن قرارداد و جذب بازار کار شده اند.

گزارش مذکور همینطور مبین رشد تعداد متقاضیان و بنگاه های داوطلب نسبت به ماههای گذشته است و تعداد جذب شدگان به بازار از افزایش میزان قراردادهای منعقده حکایت دارد، به نحوی که تعداد داوطلبان نسبت به ماههای قبل ۱۰۷۳ نفر، تعداد واحدهای پذیرنده ۱۶۷ واحد و تعداد بنگاههای مشمول معافیت بیمه ای ۱۳۰ بنگاه افزایش پیدا کرده است.

توزیع جغرافیایی طرح نشان داده است که استان فارس با ثبت بیشترین تعداد داوطلب، بنگاه پذیرنده و قرارداد منعقده در صدر استانهای مجری طرح قرار دارد و پایین ترین میزان استقبال واحدها و انعقاد قراردادها در ارتباط با استان هرمزگان بوده است.افزایش قابلیت جذب و اشتغال دانش آموختگان از راه انتقال مهارت و تجربه در محیط کار برای ورود به بازار کار، ایجاد انگیزه کارآفرینی و کسب و کار در دانش آموختگان، فراهم کردن زمینه انتقال دانش از دانش آموخته به کارگاه و کاهش هزینه بکارگماری نیروی کار برای کارفرما از مهم ترین اهداف اجرای این طرح به حساب می آید.

کمک هزینه کارورزی، مبلغی است که در انتهای دوره مقدماتی به کارورز و به تناسب مدت دوره پرداخت می شود و کارفرمایان به شرط جذب کارورزان از معافیت حق بیمه سهم کارفرما به مدت دوسال برخوردار خواهند شد.

طول مدت کارورزی حداکثر سه ماه است که کارورزان طی این مدت بیمه مسئولیت مدنی هستند. داشتن مدرک دانشگاهی حداقل کارشناسی و سن کمتر از ۳۵ سال در زمان ثبت نام همچون شرایط برخورداری از مزایای این طرح به حساب می آید. برای متقاضیان مرد هم داشتن کارت آخر خدمت یا معافیت از خدمت نظام وظیفه الزامی است.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، آن دسته فارغ التحصیلان دانشگاهی و بنگاه های اقتصادی که تمایل به ثبت نام در این طرح دارند، جهت بهره مندی از مزایای دوره کارورزی و معافیت بیمه ای می توانند به سامانه کارورزی به نشانیhttps: //karvarzi.mcls.gov.ir رجوع کنند.

منبع:

1401/07/04
15:20:00
5.0 / 5
569
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
شاپ SHAAP