مركز پژوهش های مجلس مطرح كرد؛

پیشبینی رشد منفی ۳ و چهار دهم درصدی بخش مسکن و ساختمان در سال ۱۴۰۱

پیشبینی رشد منفی ۳ و چهار دهم درصدی بخش مسکن و ساختمان در سال ۱۴۰۱

به گزارش شاپ، مرکز پژوهش های مجلس اعلام نمود: بررسی های بانک مرکزی از رشد منفی ۶.۹ درصدی و مرکز آمار از مثبت ۳.۹ درصدی بخش مسکن و ساختمان در سال ۱۴۰۰ حکایت دارد.به گزارش شاپ به نقل از مهر، مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی در مورد «تحلیل عملکرد سه ماهه اول سال جاری اقتصاد ایران و همینطور برآورد رشد اقتصادی سال ۱۴۰۱» علاوه بر تحلیل بخش مسکن و ساختمان، به تحلیل بخش های کشاورزی، نفت، صنعت، معدن، خدمات و اقتصاد کلان کشور هم پرداخته است.
در این گزارش در رابطه با بخش ساختمان با تقسیم این بخش به دو حوزه مسکونی و سایر ساختمان ها، آنرا یکی از مهم ترین بخش های اقتصادی می داند. چون بخش ساختمان و مسکن در پایان زنجیره تولید بوده و بخش های زیادی از بخش ها و صنایع مولد شامل تولید نهاده های ساختمانی و هم حمل و نقل را درگیر می کند.
مرکز پژوهش های مجلس در این گزارش ضمن اشاره به تفاوت های عجیب آماری بانک مرکزی و مرکز آمار در مورد رشد اقتصادی بخش مسکن و ساختمان می افزاید: از نظر بانک مرکزی سرمایه گذاری در بخش ساختمان رشد منفی ۶.۹ درصدی و از نظر مرکز آمار مثبت ۳.۹ درصدی در سال ۱۴۰۰ داشته است.

همچنین بررسی تعداد پروانه های ساختمانی صادره واحدهای مسکونی مناطق شهری کشور حاکی می باشد که در تمام فصول سال ۱۴۰۰ رشد این شاخص (تعداد پروانه های ساختمانی صادره) منفی بوده و بنابراین رشد منفی سرمایه گذاری در بخش مسکن و ساختمان مشهود است.

تورم بالای هزینه اجرای پروژه های عمرانی
مرکز پژوهش های مجلس در رابطه با سرمایه گذاری در پروژه های عمرانی هم ضمن اشاره به تورم بالای هزینه های اجرای این بخش، از کاهش شدید این فعالیت ها اطلاع داده است.
این مرکز می گوید: عملکرد بودجه عمرانی دولت در سه ماهه اول سال ۱۴۰۱ نشان داده است که رشد سرمایه گذاری در ساختمان های غیرمسکونی دولتی در این دوره منفی بوده؛ چونکه مخارج پروژه های عمرانی نسبت به مدت مشابه سال قبل به صورت اسمی ۹۶.۴ درصد کاهش داشته که با در نظر گرفتن تورم ۳۷ درصدی، به معنای افت شدید سرمایه گذاری دولتی در ۳ ماهه اول سال ۱۴۰۱ است.
پیش بینی رشد منفی بخش مسکن در سال جاری
آنگونه که کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس اعلام نموده اند، بر مبنای شواهد موجود، رشد بخش ساختمان در سال ۱۴۰۱ حدود منفی ۳.۴ درصد برآورد می شود.
ذکر این نکته ضروریست که برآورد مذکور در صورت تداوم روند طی شده در ۳ ماهه نخست سال ۱۴۰۱ به دست آمده و در صورتیکه طرح جهش ملی مسکن در ادامه سالجاری به صورت جدی دنبال شود می تواند رشد این بخش را به دنبال داشته باشد.منبع:

1401/06/28
11:41:17
5.0 / 5
637
تگهای خبر: تولید , خدمات , رنگ , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP