در راستای رفع موانع تولید صورت گرفت

شناسایی ۶۰۰۰ بنگاه مشکل دار و نیمه فعال

شناسایی ۶۰۰۰ بنگاه مشکل دار و نیمه فعال

به گزارش شاپ، از بدو آغاز فعالیت دولت سیزدهم اقدامات موثری در پشتیبانی از بنگاه های اقتصادی با رویکرد حفظ اشتغال موجود صورت گرفته و مطابق آخرین آمارها، در جهت رفع موانع تولید ۶۰۰۰ بنگاه مشکل دار و نیمه فعال و ۲۷۶ بنگاه با ظرفیت ایجاد اشتغال بالا شناسایی شده اند.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، صیانت از نیروهای کار و پشتیبانی از کارفرمایان، حفظ اشتغال موجود، بقای بنگاههای اقتصادی و رصد و شناسایی واحدهای مشکل دار همچون وظایف ذاتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به حساب می آید.

کارشناسان تاکید دارند که صیانت از نیروی کار تنها در رسیدگی های حقوقی و پیگیری دادخواست های قانونی کارگران خلاصه نمی گردد بلکه گره گشایی از مشکلات اقتصادی بنگاه های مشکل دار در اولویت خواسته های جامعه کارگری است چون که کارگران با حل مشکلات بنگاه ها به خواسته های قانونی و حقوقی خود دست می یابند.

دولت سیزدهم از بدو آغاز فعالیت خود در جهت پشتیبانی از بنگاه های اقتصادی با رویکرد حفظ اشتغال موجود گام برداشته و برپایه گزارش معاونت اشتغال وزارت کار، در جهت رفع موانع تولید ۶۰۰۰ بنگاه مشکل دار و نیمه فعال، ۲۷۶ بنگاه با ظرفیت ایجاد اشتغال بالا و تایید ۲۴۱ بنگاه قابل حمایت، شناسایی شدند.

پیش از این معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از شناسایی ۹۶۵ بنگاه مشکل دار با ۱۱۲ هزار و ۶۶۱ کارگر شاغل در آنها از زمان استقرار دولت سیزدهم تا آخر مهرماه اطلاع داده بود.

بر اساس گزارش ها، سال قبل ۱۷۴۲ بنگاه اقتصادی دارای مشکل در کشور وجود داشت که وزارت کار در جهت حفظ اشتغال آنها اقدام نمود و تعداد بنگاه های مشکل دار را به ۱۷۰۷ بنگاه کم کرد.

این بنگاه ها عموما با مشکل اختلاف میان کارگر و کارفرما روبه رو بودند که مجموعه اقدامات صورت گرفته به کاهش ۸.۶ درصدی بنگاه های مشکل دار در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۰ منجر گردید.

همچنین تعداد کارگاه های دارای مشکل دار از ۱۰۴۴ کارگاه به ۹۵۳ کارگاه رسید و با کمک سایر ارکان دولت اشتغال در آنها حفظ شد به نحوی که به قول معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در مدت یاد شده تعداد کارگران دارای اختلاف و مشکل از ۱۲۷ هزار نفر به ۱۱۵ هزار نفر رسید و مشکل ۱۲ هزار نفر از کارگران این بنگاهها حل شد.

وزارت کار در جهت شناسایی و حل و فصل مشکلات بنگاه های تولیدی، کارگروه های تسهیل و رفع موانع تولید را طی چند سال گذشته در استانها راه اندازی کرده است؛ این کارگروه ها وظیفه رصد و شناسایی بنگاه های اقتصادی مشکل دار را برعهده دارند و وضعیت بنگاهها و حل و فصل مشکلات آنها را پیگیری و بررسی می کنند.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، پشتیبانی از بنگاه های مشکل دار و بازگشت آنها به چرخه کار و تولید، نه تنها از ریزش نیروهای کار و کارگران شاغل در آنها جلوگیری کرده بلکه به دوام و بقای بنگاه ها و حفظ اشتغال موجود در آنها کمک می نماید.
1401/06/17
23:24:28
5.0 / 5
519
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP