معاون وزیر راه مطرح كرد؛

۳ ایرلاینی که سالی ۱۲ هزار میلیارد تومان از ایرانیان سود می برند

۳ ایرلاینی که سالی ۱۲ هزار میلیارد تومان از ایرانیان سود می برند

به گزارش شاپ، مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران اظهار داشت: 3 ایرلاین خارجی سالانه 12 هزار میلیارد تومان از نبود ناوگان در ایرلاین های داخلی سود می برند.به گزارش شاپ به نقل از مهر، سید حمیدرضا سیدی در جمع خبرنگاران با اعلان اینکه فرودگاه امام خمینی (ره) در سال ۹۵ با تصویب مجلس از ذیل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران خارج شد و به تحت نظارت مستقیم وزیر راه و شهرسازی درآمد اضافه کرد: قرار بود این فرودگاه به عنوان یکی از شرکت های اقماری شرکت فرودگاه ها فعالیت کند اما در نهایت به این نتیجه رسیدند که این شرکت از هر نظر مستقل بوده و تنها تحت نظارت مستقیم شخص وزیر راه باشد.
وی با اعلان اینکه هم اکنون ۱۶ ارگان در مدیریت و اداره فرودگاه ها دخیل هستند و باید به مدیریت یکپارچه در مجموعه فرودگاهی برسیم، گفت: طبق بند «ج» ماده ۲۸ قانون برنامه چهارم توسعه قرار شد مدیریت یکپارچه فرودگاهی اعمال شده و هم دستگاه های دخیل در فرودگاه ها، تحت نظارت مدیرعامل شرکت فرودگاه ها باشند؛ اما در نهایت این قانون اجرا نشد؛ پس قرار شد مدیریت یکپارچه فرودگاهی با مدیریت تعاملی جایگزین شود؛ چون به این نتیجه رسیدیم که بدون تعامل بین دستگاهها امکان مدیریت یکپارچه در فرودگاه ها وجود ندارد.
معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: فرودگاه مهرآباد ۱۷۰۰ هکتار مساحت دارد و طبق قانون راه اندازی این فرودگاه، همه محدوده این مجموعه فرودگاهی باید تحت مدیریت شرکت فرودگاه ها باشد؛ اما امروز تنها یک دهم این وسعت معادل ۱۷۰ هکتار در مدیریت فرودگاه بین المللی مهرآباد قرار دارد؛ اساساً قرار بر این بود مهرآباد به فرودگاه بین المللی و تاپ خاورمیانه تبدیل گردد.
مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری ایران درباره ی حجم سرمایه گذاری در سطح فرودگاه های کشور تحت مدیریت شرکت فرودگاه ها اظهار داشت: هم اکنون یکهزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پروژه عمرانی در دست کار است که ۶۰۰ میلیارد تومان آن به فرودگاه مهرآباد مربوط می شود.
وی میزان مطالبات شرکت فرودگاه ها را حدود ۲ هزار میلیارد تومان دانست که بخش اعظم آن به ۳ شرکت هواپیمایی بزرگ کشور برمی گردد.
سیدی با اعلان اینکه بررسی ها نشان میدهد که باید کف تعداد ناوگان هوایی کشور به ۵۵۰ فروند هواپیما برسد تا فرودگاه های کشور فعال شوند، اشاره کرد: طبق اسناد بالادستی و برنامه های طولانی مدت تا سال ۱۴۰۴ تعداد ناوگان هوایی کشورمان باید به ۵۵۰ فروند برسد و فرودگاه ها هم برمبنای همان برنامه های دو دهه گذشته، امروز توان پذیرش این تعداد هواپیما را دارند که امروز این برنامه ها به آرزو تبدیل گشته است.
وی اضافه کرد: امروز ۱۲ هزار میلیارد تومان سرمایه ایرانی تنها نصیب سه ایرلاین خارجی امارات، قطرایرویز و ترکیش ایرلاین می شود در صورتیکه اگر تنها ۴۰ فروند هواپیمای دوربرد وارد ناوگان هوایی کشورمان شود، امکان جبران ۸ هزار میلیارد تومان از این رقم را داریم و این درآمدها نصیب ایرلاین های داخلی خواهد شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: در صورتیکه برنامه های کلان در عملیات با چنین تغییرات و انحرافات ۱۸۰ درجه ای به اجرا می رسد چطور میتوان برنامه های میان مدت و ۵ ساله را مدیریت کرد؟ این مساله بسیار مهمی است که در تدوین برنامه هفتم توسعه باید به آن توجه گردد.
سیدی با اشاره به موضوع اختیارات برای توسعه فرودگاه های کشور گفت: یکی از اشکالات صنعت هوانوردی تصمیمات آنی است برای نمونه در صورتیکه در سال ۹۵ شرکت فرودگاه ها آماده اجرای توسعه فرودگاه چابهار بود، با یک تصمیم آنی در دستگاه دیگر این فرودگاه به منطقه آزاد چابهار واگذار شد و توسعه آن متوقف ماند.


منبع:

1401/06/15
23:17:44
5.0 / 5
668
تگهای خبر: برنامه , برند , دستگاه , رنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳