جدایی مسکن از راه با قید دوفوریت!

جدایی مسکن از راه با قید دوفوریت!

شاپ: برخی نمایندگان مجلس با جدیت دنبال تفکیک وزارت راه و شهرسازی هستند که آنرا بصورت دوفوریت به هیات رییسه تقدیم کرده و گفته می شود رئیس جمهور و رئیس مجلس هم با این طرح موافقند؛ با این اوصاف جدایی راه از مسکن برای چندمین بار طی پنج سال قبل روی میز قرار گرفت.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، طرح تفکیک وزارت راه و شهرسازی که به شکل دوفوریت تقدیم هیات رییسه مجلس شده، بنا بگفته رئیس کمیسیون عمران از موافقت رئیس جمهور و رئیس مجلس برخوردارست. این طرح البته از سال ۱۳۹۶ توسط مجلس وقت دنبال و عمدتاً طی سال های اخیر مطرح شده اما به نتیجه نرسیده است.
موافقان تفکیک حوزه راه از حوزه مسکن با اتکا به این مساله که به سبب کثرت معاونت ها و زیرمجموعه های وزارت راه و شهرسازی، این وزارتخانه از رتق و فتق امور ناتوان است، یکی از دلیلهای نابسامانی و کاهش تولید در بخش مسکن را تلفیق این حوزه با بخش راه می دانند.
موضوع تلفیق وزارت راه و ترابری با وزارت مسکن از جریان یک استیضاح در سال ۱۳۸۹ در دولت احمدی نژاد شروع شد؛ زمانی که مجلس قصد داشت حمید بهبهانی را استیضاح کند و وی در مجلس حاضر نشد. بدنبال آن مجلس به استیضاح وزیر راه و ترابری وقت رای مثبت داد و رئیس دولت قبل نیز در واکنش به این مساله برای هر دو وزارتخانه راه و ترابری و مسکن، یک سرپرست معرفی نمود و به صورتی این دو وزارتخانه در هم ادغام شدند. سپس عنوان "وزارت راه و شهرسازی" را به خود گرفت که این روند تا کنون هم ادامه دارد.
با شروع به کار دولت یازدهم، عباس آخوندی عهده دار سمت وزارت راه و شهرسازی شد؛ وزارتخانه ای که با رکود مسکن درگیر بود و طبیعتا مشکلات هر دو بخش مسکن و راه به یکدیگر گره خورد. البته تمرکز وزارتخانه بر روی طرح های حوزه هوایی و راه موجب دلخوری فعالان بخش مسکن شد.
اگرچه گفته می شود بعضی افراد در دولت قبلی بطور جد خروج از رکود بخش مسکن را به عنوان بخش پیشرو و اشتغال زا دنبال می کردند و بنا بر این موافق بحث انتزاع بودند، جدایی پیکره راه از مسکن مخالفانی هم داشت؛ مخالفانی که معتقد بودند به سبب نگاه جزیره ای در دو حوزه راه و مسکن که قبلا وجود داشت، خطوط جاده ای و ریلی گاهی ده ها کیلومتر با شهر فاصله داشتند که در این دوره آن رویکرد اصلاح شده است.
بتازگی طرح تفکیک وزارت راه و شهرسازی باردیگر روی میز بهارستان نشینان قرار گرفته است؛ این دفعه بصورت دوفوریت و البته بنا بگفته رئیس کمیسیون عمران، با موافقت رئیس جمهور و رئیس مجلس. مقرر است بعد از اختتام تعطیلات مجلس به این مساله پرداخته شود.
محمدرضا رضایی کوچی ـ رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان این خبر گفته است: حوزه های گوناگون و سنگینی شامل حمل و نقل هوایی، زمینی، ریلی، دریایی و مسکن با وزارت راه و شهرسازی درگیر هستند. با تفکیک وزارت راه و شهرسازی به دو وزارتخانه مسکن و راه طبیعی است که می توانیم هم حوزه حمل و نقل و هم حوزه مسکن را بهتر مدیریت نماییم.
وی اشاره کرد: طرح تقدیم هیات رییسه شده و انشاءالله پس از تعطیلات مجلس اعلام وصول می شود. ضمن این که یک مکاتبه خدمت رئیس جمهور کردیم که نظر مثبت خودرا اعلام نماید تا طرح شامل اصل هفتاد و پنجی نشود. ما باید به زودی شاهد تفکیک این وزارتخانه باشیم.
رضایی کوچی اظهار داشت: طرح دو فوریتی است؛ برای اینکه مقام معظم رهبری هم درباب موضوع مسکن گلایه داشتند و باید هرچه زودتر موضوع مسکن سر و سامان بگیرد.
علاوه بر مجلس، برخی فعالان صنعت ساختمان و بازار مسکن نیز با جدایی مسکن از راه موافق هستند. فرشید پورحاجت ـ عضو هیات مدیره کانون انبوه سازان در این خصوص به ایسنا گفته است: تجربه ۱۰ سال قبل نشان میدهد که بعد از ادغام وزارت مسکن و شهرسازی با وزارت راه و ترابری، مسکن توسط وزارت راه و شهرسازی مورد حمایت کامل و همه جانبه قرار نگرفته و کمبود میلیونی مسکن در کشور نیز گواه بر این مساله است.
مصطفی قلی خسروی ـ رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز سال قبل که موضوع تفکیک وزارت راه و شهرسازی عنوان شد، این طرح را به نفع مردم و بازار مسکن دانست و اظهار داشت: تلفیق دو حوزه مسکن و راه که از حدود یک دهه قبل انجام شد هیچ کمکی به تعادل بازار مسکن نکرد و سبب شد تا این حوزه در سایه بخش حمل و نقل قرار گیرد. خوشحالم که مجلس یازدهم به مساله انتزاع وزارت راه و شهرسازی ورود کرده است.1401/06/12
10:36:57
5.0 / 5
421
تگهای خبر: بازار , تولید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
شاپ SHAAP