صفر تا صد تولید پروفیل مبلی

صفر تا صد تولید پروفیل مبلی

شاپ: در ادامه این مطلب تمامی این مراحل را با ذکر جزییات توضیح خواهیم داد.به گزارش تجاری خبرگزاری مهر، تولید محصولات فولادی از استخراج سنگ آهن و تولید آلیاژ شروع و به ساخت پروفیل مبلی اصفهان ختم می شود. برای تبدیل کردن سنگ آهن با ناخالصی های فراوان به مقطعی باکیفیت و پروسه پذیر چندین و چند مرحله ی مختلف باید طی شود. در ادامه تمامی این مراحل را با ذکر جزییات توضیح خواهیم داد.
قدم اول ساخت شمش فولاد:
در واقع فولاد ترکیب آهن، کربن و درصدی عناصر آلیاژی دیگر است اما بخش اعظم این ترکیب آهن است. پس از تولید آلیاژ، فولاد به شکل شمش ریخته گری می شود. باتوجه به محصولی که در مرحله بعد تولید می شود شکل شمش مصرفی می تواند متفاوت باشد. چندین روش برای تولید شمش وجود دارد که معمول ترین آن روش کوره بلند است. در این روش سنگ آهن بصورت پیش پخت به همراه آهن و کوک درون کوره ریخته می شود و تمام ناخالصی های ترکیب را از آن جدا می کند و در مرحله ی بعد ماده ی به دست آمده درون قالب های تولید شمش ریخته می شود.
قدم دوم نورد گرم:
از نورد گرم برای تبدیل شمش به ورق استفاده می شود. در این پروسه به شمش حرارت داده می شود تا به دمای تبلور مجدد برسد سپس از بین دو سری غلتک عبور می کند تا به تدریج از ضخامت آن کاسته شده و به شکل ورق در بیاید. به سبب آن که تغییری در حجم ایجاد نمی گردد با کم شدن ضخامت به طول قطعه افزوده می شود. در نهایت ورقی نازک و طویل با عرض مشخص تولید می شود. محصول به دست آمده از این مرحله را ورق سیاه یا ورق نورد گرم می گویند که برای تولید انواع مقاطع سنگین مورد استفاده قرار می گیرد.


قدم سوم نورد سرد:
نورد سرد فرآیندی است ثانویه برای بهبود خواص ورق سیاه. در نورد سرد قدم اول اسیدشویی است. حرارت زیاد نورد گرم، موجب ایجاد تغییراتی کنترل نشده در ابعاد و زائده هایی روی سطح می شود. با اسید شویی این زائده ها تا حد زیادی از بین می رود و سطح نسبتا با کیفیتی به دست می آید. قدم دوم آنیلینگ نام دارد. برای آنیل کردن به فولاد باردیگر حرارت داده می شود اما این دفعه تا قبل از رسیدن به دمای تبلور مجدد. آنیلینگ به میزان قابل توجهی پروسه پذیری فولاد را بهبود می بخشد. نورد سرد فرآیندی ثانویه و هزینه بر است که تا حدی موجب بالا رفتن قیمت ورق روغنی در مقایسه با ورق سیاه می شود. از این ورق برای تولید پروفیل مبلی اصفهان استفاده می شود که وزن کم و کیفیت مطلوبی برای انواع فرآیندها دارد.
قدم چهارم تولید پروفیل مبلی
برای تولید این مقطع، ورق روغنی رول شده، اول باز می شود تا باتوجه به اندازه مقاطعی که در مرحله ی بعدی تولید خواهند شد برش داده شوند. سپس ورق های برش خرده باردیگر رول می شوند. در قدم بعدی باردیگر این رول ها در کارخانه تولید پروفیل باز شده تا به کمک قالب ها و غلتک ها به شکل پروفیلی با درز باز در بیاید. برای متصل کردن دو لبه ورق یا همان بستن درز لوله از جوشکاری استفاده می نمایند. اما جوش زائده هایی در محل جوشکاری به وجود می آورد که به شدت از کیفیت محصول نهایی کاهش می دهد به همین دلیل پس از اتمام جوشکاری این زائده ها از روی سطح تراشیده می شود. پس از اتمام تمام مراحل تولید، پروفیل به طول شش متر برش داده و بسته بندی می شود.
سخن پایانی
بعد از کیفیت، قیمت پروفیل مبلی با اهمیت ترین فاکتور هنگام خرید است چونکه تعیین کننده هزینه تولید و در نتیجه سود تولید کننده است. همانطور که توضح دادیم ورق روغنی بواسطه پروسه پیچیده تر تولیدش قیمت بیشتری دارد. بخش اعظم قیمت پروفیل هم مربوط به ورق است به همین خاطر این اختلاف قیمت ورق روغنی به میزان قابل توجهی بر قیمت پروفیل مبلی اثر می گذارد. در حقیقت صنعتگر هنگام خرید پروفیل سبک بابت هر کیلو هزینه ی بیشتری پرداخت می کند اما در نهایت وزن کم این مقطع در شاخه موجب می شود هزینه کمتری بابت خرید هر شاخه پرداخت گردد.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1401/06/09
08:47:12
5.0 / 5
570
تگهای خبر: تولید , صنعت , قیمت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP