یك كارشناس:

صنعت ساختمان ایران محتاج چین و ترکیه نیست

صنعت ساختمان ایران محتاج چین و ترکیه نیست

به گزارش شاپ، یک کارشناس بازار مسکن اظهار داشت: اگر از نیروهای متخصص و مجرب ایرانی در صنعت ساختمان استفاده گردد و ریسک های غیراقتصادی که به تورم این حوزه می انجامد از بین برود اتفاقات خوبی در بازار مسکن می افتد و می توانیم با ارتقای تکنولوژی و کاهش هزینه ساخت نسبت به خانه دار کردن اقشار جامعه امیدوار باشیم. اما متاسفانه بهای چندانی به مهندسان ایرانی داده نمی گردد و هنوز هم برخی در طرح نهضت ملی مسکن امیدشان به چین و ترکیه است که آنها هم نیامدند.


ابوالحسن میرعمادی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: خیلی از مهندسان ماهر ایرانی در کشورهای دیگر مشغول به کار هستند و حتی فناوری صنعت ساختمان آن کشورها را ارتقا داده اند. در صورتیکه صنعت ساختمان در ایران به شکل سنتی اداره می شود. چرا ما از این نیروهای جوان و متخصص در داخل کشور خودمان استفاده نکنیم؟ صنعت ساختمان در ایران با جامعه نیم میلیونی مهندسان، محتاج کشورهای دیگر نیست.
این فعال صنعت ساختمان با اعلان اینکه برخی مسئولان چشمشان به خارج است اشاره کرد: برای اجرای پروژه نهضت ملی مسکن سراغ چینی ها و ترک ها رفتند و آنها نیامدند. در صورتیکه اگر از جوانان تحصیل کرده ایرانی حمایت کنند صنعت ساختمان چندین پله ارتقا پیدا می کند. در گام اول می توانیم نیمه صنعتی و در گام بعدی کاملا صنعتی شویم.
میرعمادی اشاره کرد: اگر بتوانیم به کمک اقتصاددانان، تورم را کنترل و با بهره گیری از مهندسان مجرب، بخش ساختمان را ارتقا دهیم اساسا اتفاقات خوبی در بازار مسکن می افتد و تورم این بخش کنترل می شود. قسمتی از مشکلات حوزه مسکن، درونی و بخش دیگر بیرونی است که شامل ریسکهای غیراقتصادی می شود. اگر در این دو حوزه به توفیق برسیم، تامین مسکن برای اقشار جامعه دور از دسترس نخواهد بود.
وی اظهار داشت: هزینه ساخت حدود ۶۰ درصد قیمت مسکن را به خود اختصاص می دهد. ۴۰ درصد نیز هزینه زمین است. باتوجه به افزایش قیمت نهاده های ساختمانی و دستمزد، در مناطق میانی شهر تهران هزینه ساخت هر متر مربع مسکن حدود ۱۵۰۰ دلار است. در مناطق جنوبی این عدد ۱۰۰۰ دلار و در شمال شهر حدود ۲۰۰۰ دلار می شود. به این رقم ۴۰ درصد قیمت زمین هم اضافه می شود. بدین سبب هزینه ساخت هر متر مربع مسکن در شهر تهران به بالای ۵۰ میلیون تومان رسیده است.
بگفته میرعمادی، با وجود افزایش قیمت ساخت، بازار مسکن کشش افزایش قیمت ندارد. این مساله تاثیر خودرا بر تولید مسکن گذاشته و ساخت و ساز نسبت به اوایل دهه ۹۰ حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد کم شده است.
این کارشناس بازار مسکن با اعلان اینکه سازمانهای در رابطه با بخش مسکن تعامل سازنده ای با این بخش ندارند اظهار داشت: شهرداری، دستگاههای خدمات رسان و وزارتخانه ها شرایط تولید مسکن را تسهیل نمی کنند. شهرداری قرار بود در بخش مسکن تحول بوجود آورد اما بیشتر به سمت سیستم های کنترلی رفته و همین مساله موجب کاهش سرعت تولید مسکن شده است.
میرعمادی همین طور با اشاره به تورم نهاده های ساختمانی اظهار داشت: قیمت مصالح ساختمانی رشد ۵۰ درصدی نشان میدهد. دستمزد کارگران نیز رشد ۵۷ درصد یافته است. بدین سبب طبیعی است که هزینه تمام شده مسکن افزایش یابد. البته با راهکارهایی شامل ارتقای تکنولوژی ساخت می توان هزینه ها را کم کرد.
منبع:

1401/05/25
20:46:49
5.0 / 5
533
تگهای خبر: بازار , تولید , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP