چرا مشاغل خدماتی زودتر به پول می رسند؟

چرا مشاغل خدماتی زودتر به پول می رسند؟

به گزارش شاپ یک کارشناس حوزه کار با تشریح دلیل گرایش افراد به کسب و کارهای خدماتی، تصریح کرد: با عنایت به آنکه مشاغل خدماتی، ناپایدار و غیرمولد هستند باید به سمت اقتصاد تولید محور و دانش بنیان حرکت نماییم.ناصر چمنی در گفتگو با ایسنا، در ارزیابی بالا بودن سطح اشتغال بخش خدمات در کشور اظهار نمود: معتقدم به علت نبود زیرساختهای شغلی دائم در کشور که بتواند چرخه اقتصاد مملکت را بچرخاند، با گسترش مشاغل خدماتی روبه رو هستیم و افراد به کسب و کارهای خدماتی روی آورده اند.

وی اضافه کرد: اگر در طول سال های اخیر زیرساختهای ایجاد اشتغال پایدار و دائم را فراهم می کردیم و موانع و محدودیتهای پیش روی تولید و صنعت را از میان برمی داشتیم امروز به جای گرایش افراد به کارهای خدماتی، رونق و افزایش سطح اشتغال بخشهای تولید و صنعت را شاهد بودیم.

به گفته این کارشناس حوزه کار، روحیه مصرف گرایی در کشور سبب شده تا مشاغل خدماتی که با نیاز جامعه در ارتباط می باشد رواج یابند و افراد در بخشهای خدماتی سرمایه گذاری کنند.

چمنی خاطرنشان کرد: متاسفانه سیستم کشور ما مصرف گرا است. نفت را می فروشیم و هزینه می نماییم و دولتها با آن کشور را اداره می کنند ولی اقتصاد نفتی به سود ما نبوده است چون سبب شده از تمرکز و سرمایه گذاری بر تولید و صنعت غفلت نماییم.

وی افزود: ترکیه در همسایگی ما فاقد نفت و درآمد نفتی است ولی تعداد شهرکهای صنعتی آن قابل مقایسه با ما نیست. شاید زمانی محصولات کارخانه هایشان آن قدر قوی نبود و کیفیت بالایی نداشت ولی ما با این که در اوج بودیم به تدریج از این مسیر فاصله گرفتیم و آنها امروز خویش را در بازارهای جهانی مطرح کرده اند. در محصولات پوشاک و لباس و صنعت کفش خیلی از بازارها را در اختیار گرفتند و چون نفت نداشتند در بخشهای صنعتی سرمایه گذاری کردند.

این کارشناس حوزه کار ضمن اشاره به حمایت مقام معظم رهبری از تولید داخلی اظهار نمود: باوجود آنکه مقام معظم رهبری فرمان پیشگیری از ورود لوازم خانگی خارجی و مشابه تولید داخل را صادر فرمودند و از تولید داخلی حمایت شود اما به جای آنکه شاهد بالا رفتن کیفیت محصولات تولیدکنندگان باشیم، دیدیم که تنها قیمتها را بالا بردند چون دنبال سود زودبازده هستند و به جای این که روی فناوری های نوین سرمایه گذاری کنند و به صادرات روی بیاورند، تنها فکرشان بازار داخل بوده است اما نتیجه آن رکود بازار داخلی و انباشت کالا در انبارها شد.

چمنی نبود بروکراسی های پیچیده را از مهم ترین دلایل گسترش مشاغل خدماتی عنوان نمود و اظهار داشت: مشاغل خدماتی هزینه بالایی جهت راه اندازی نمی خواهد و بروکراسی های زائد و دست و پاگیر مشاغل تولیدی و صنعتی را ندارد بنابراین افراد بیشتر دنبال این کسب و کارها می روند در حالیکه مشاغل کشاورزی و صنعتی یه حمایت دولت و بانک ها در پرداخت تسهیلات نیاز دارند ولی با وجود اشتغالزایی بالای این دو بخش به علت فرآیند دشوار راه اندازی افراد ترجیح می هند در مشاغلی کار کنند که با کمترین هزینه بیشترین درآمدزایی را داشته باشند و اصطلاحا زودتر به پول برسند.

وی در انتها با اشاره به اینکه مشاغل خدماتی ناپایدار و غیرمولد هستند، اظهار نمود: امروز افراد تلاش می کنند در کارهایی مشغول کار شوند که زودتر به پول برسند و با آن خانواده و معاش خویش را تأمین کنند ازاین رو دنبال کارهای خدماتی هستند و کمتر به مشاغل تولیدی و صنعتی تمایل نشان می دهند اما مشاغل خدماتی هم دوام و پایداری لازم را ندارد و با بحران هایی نظیر کرونا از بین می رود. کشوری که آمار مشاغل خدماتی آن از مشاغل صنعتی بیشتر باشد، محکوم به رکود اقتصادی و مصرف گرایی است بنابراین معتقدم دولتها باید سیاست گذاری ها را به سمت اقتصاد تولید محور و دانش بنیان سوق دهند تا علاوه بر رفاه و حفظ قدرت معیشت، باعث رشد اقتصادی و پیشرفت صنعتی شود.

منبع:

1401/05/19
22:39:40
5.0 / 5
731
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP