سخنگوی كمیسیون عمران مجلس تاكید كرد

تحقق ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی نیازمند همه جانبه بین دستگاهی است

تحقق ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی نیازمند همه جانبه بین دستگاهی است

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با عنایت به عدم انسجام دستگاه ها دولتی برای اجرای قانون جهش تولید و تأمین مسکن تحقق شعار ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در مدت ۴ سال در هاله ای از ابهام قرار دارد.


عبدالجلال ایری در گفت و گو با ایسنا ضمن تشریح جلسه روز گذشته کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: در جلسه روز گذشته کمیسیون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان برنامه بودجه حضور بهم رساندند. در این نشست آخرین وضعیت تامین منابع مالی اجرای قانون جهش تولید و تامین مسکن مورد بحث و بررسی قرار گرفت. معاون شهرسازی وزیر راه، گزارشی از آخرین وضعیت اجرای طرح نهضت ملی مسکن ارائه کرد.
ایشان سپس اظهار نمود: بر طبق این گزارش میزان تملک اراضی توسط وزارت راه و شهرسازی از میزان ۷۱۶۰ هکتاری که تحت تملک دستگاه های دولتی بوده و باید به این وزارت خانه واگذار می ‎شد، کمتر از ۵۰۰ هکتار است که طی جلسه ای در وزارت راه و شهرسازی با حضور رییس جمهور قرار شد تا اختتام شهریور تمامی اراضی مذکور در اختیار وزارت راه قرار گیرند.
بر طبق گزارش وزارت راه و شهرسازی، به زودی ۲۳۰۰ میلیارد تومان توسط بانک مسکن از محل خط اعتباری مساکن مهر به صندوق ملی مسکن تزریق خواهد شد که نخستین واریزی به این صندوق خواهد بود. از طرفی مالیات های حوزه زمین و مسکن نیز بعد از گرفتن به این صندوق واریز خواهد شد.
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در ادامه اشاره کرد: رییس جمهور به وزیر صمت و وزارت راه مهلت یک هفته ای داده تا برای کاهش قیمت مصالح ساختمانی بمنظور کاهش بهای تمام شده ساختمان ها تدابیری اتخاذ کنند. مسئولان وزارت راه در این جلسه تاکید داشتند که ساخت واحدهای مسکونی بدون پرداخت تسهیلات و تامین منابع مالی امکان پذیر نیست و از سویی امکان برآورد هزینه تمام شده تمامی واحدهای تولید شده طرح نهضت ملی مسکن نیز وجود ندارد که این امر سبب بر هم خوردن تمامی معادلات خواهد شد و باید برای این امر مهم تدبیری صورت بگیرد.
ایشان سپس اشاره کرد: رییس سازمان برنامه بودجه نیز گزارشی از وضعیت بودجه کشور و برخی منابع و مصارف ها ارائه نمود. همین طور درباب مصوبات سفر رییس جمهور نیز تاکید داشتند که در این سفرها هزینه جدیدی برای دولت ایجاد نمی گردد بلکه مصوبات سفر اولویت بندی پرداخت اعتبارات به پروژه های ضروری استانها بوده که عموم آنها هم پروژه های با پیشرفت بالای ۵۰ درصد است. وزیر راه و شهرسازی نیز گزارشی از تامین زمین برای ساخت مساکن طرح نهضت ملی ارائه نمود. که برمبنای آن تا حالا یک میلیون ۵۰۰ هزار واحد مسکونی شناسایی شده و آماده عملیات ساخت بوده که در بعضی از مناطق نیز انجام شده است.
وی ادامه داد: بر طبق این گزارش زمین برای ساخت حدود یک میلیون ۴۰۰ هزار واحد نیز شناسایی شده که اکنون در مراحل تغییر کاربری است و تا اختتام شهریور زمین برای ساخت ۳ میلیون ۲۰۰ هزار واحد مسکونی شهری آماده بهره برداری خواهد بود. در این جلسه به وضعیت پرداخت آورده متقاضیان برای دریافت واحدهای مسکونی اشاره شد که با لحاظ میزان تسهیلات برای تسویه قیمت مسکن فاصله بسیار زیادی داشته و عموم متقاضیان هدف این طرح امکان پرداخت آنرا ندارند. پس باید برای این مساله نیز تدابیری صورت بگیرد.
او در آخر بیان کرد: در این جلسه وزیر راه و شهرسازی نسبت به عدم همکاری بانکها برای پرداخت تسهیلات به میزان ۲۰ درصد منابع تسهیلاتی خودشان ابراز گلایه کرده وتاکید داشت بانکها به دنبال راه گریزی برای پرداخت تسهیلات با میزان تعیین شده در قانون جهش تولید مسکن هستند. باتوجه به عدم انسجام دستگاهها دولتی برای اجرای قانون جهش تولید و تامین مسکن، تحقق شعار ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی طی ۴ سال در هاله ای از ابهام قرار داشته و دستیابی به این رقم نیازمند همکاری همه جانبه تمامی دستگاه های دولتی با نظارت دقیق رییس جمهور است.1401/05/13
12:30:59
5.0 / 5
279
تگهای خبر: برنامه , تولید , دستگاه , عمل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
شاپ SHAAP