مهاجرت آیو با ۱۰۸ شبکه پخش زنده به زیرساخت ویدیویی ابر آروان

مهاجرت آیو با ۱۰۸ شبکه پخش زنده به زیرساخت ویدیویی ابر آروان

در این مطلب نگاهی انداخته ایم به مهاجرت آیو از زیرساخت سنتی به زیرساخت ابری آروان و این زیرساخت ابری را بررسی نموده ایم.به گزارش تجاری خبرگزاری مهر، تلویزیون اینترنتی آیو با پخش زنده ۱۰۸ شبکه اختصاصی و عمومی، یکی از بازیگران مهم در حوزه IPTV و VOD در ایران بشمار می رود که بر بستر زیرساخت ابری آروان قرار گرفته است. حالا سرویس میزبانی ویدیویی آروان به آیو امکانات جدید و متنوعی ارائه می دهد.
محصول پلت فرم ویدیویی ابر آروان این روزها علاوه بر سرویس دهی به سایت های پرشمار کوچک و متوسط، میزبان زیرساخت کسب وکارهای پرمخاطب ویدیویی مانند فوتبالی، آیو و فوتبال ۳۶۰ نیز هست. در این مطلب نگاهی انداخته ایم به مهاجرت آیو از زیرساخت سنتی به زیرساخت ابری آروان و این زیرساخت ابری را بررسی نموده ایم.
پلتفرم میزبانی ویدیو؛ از مولتی زون شدن و مقیاس پذیری بالا تا یکپارچگی با CDN آروان
سرویس میزبانی ویدیو ابر آروان به تولیدکنندگان و توزیع کنندگان محتوا اجازه می دهد بدون دغدغه های زیرساختی محتوای ویدیویی خودرا باکیفیت های متنوع، به فرمت های مختلف تبدیل و در یک فضای ابری امن نگهداری و منتشر کنند. این پلت فرم امکانات متنوعی ارائه می دهد که سبب شده کسب وکارهای پرمخاطب و با ترافیک بالا از آن استفاده کنند.
اضافه شدن امکان دریافت گزارش های متنوع و شخصی سازی شده از ساعت تماشا، ترافیک و تعداد پخش یا بازدید به پلت فرم ویدیو ابر آروان، تصمیم گیری داده محور برای تولید محتوای ویدیویی را تسهیل می کند.
علاوه بر این، در تازه ترین نسخه ی پلیر ابر آروان امکان های متنوعی برای شخصی سازی ارائه شده است؛ پشتیبانی از نسبت های تصویر بیش تر، scale کردن پلیر به هر میزان کوچک تر یا بزرگ تر، تغییر تعدادی از configهای پلیر آروان مانند رنگ و زبان، اضافه شدن shortcut و tooltipهای فارسی و انگلیسی از این امکانات جدید به شمار می روند.
تولیدکنندگان محتوای ویدیویی و صاحبان وب سایت های مرتبط، علاوه بر درآمدزایی با انتشار محتوای تبلیغاتی در سرویس ویدیو ابر آروان، می توانند در سرویس پخش زنده هم بوسیله پخش تبلیغات درآمدزایی کنند.
همچنین اضافه شدن امکان قرار دادن واترمارک به پخش زنده پلت فرم ویدیو ابر آروان، کاربران را قادر می سازد علاوه بر ویدئوها، در پخش زنده های خود هم واترمارک قرار دهند. پشتیبانی از فایل های گوناگون زیرنویس، دوبله و واترمارک و همچنین امکان ارائه ویدیو باکیفیت های متفاوت، انعطاف مناسبی را برای کاربران فراهم می آورد.
یکی دیگر از خاصیت های این پلت فرم این است که کسب وکارها می توانند با زیرساخت ابری آروان مولتی زون شوند و پایداری محصولات شان را بالا برند. اگر یک دیتاسنتر قطع شد، معماری طوری طراحی شده که با از دسترس خارج شدن یک دیتاسنتر، سرویس دهی از سایر دیتاسنترهای ابری آروان ادامه پیدا می کند.
همچنین یکپارچگی پلت فرم ویدیویی ابر آروان با CDN آروان سبب شده تا سرعت بارگذاری محتوا به شکل محسوسی افزایش پیدا کند. مخاطب نهایی هر جایی که باشد، با اتصال به نزدیک ترین پاپ سایت CDN آروان می تواند سریع تر و با کیفیت تر از قبل محتوا را دریافت کند.
پاسخ به نیازمندی های آیو با زیرساخت ابری آروان
آیو برای پیک های لحظه ای بسیار بالا در ساعات برگزاری مسابقات ورزشی و برنامه های پربازدید، نیاز به یک زیرساخت مطمین و مقیاس پذیر داشت. نیاز به پاسخ گویی زیرساختی به افزایش درخواست های مخاطبان آیو و مقیاس پذیری زیرساخت و پایداری هم زمان، هم چنین ‌بایگانی هزاران ویدیو در آیو و پخش زنده ی ۱۰۸ شبکه تلویزیونی سبب شده بود تا مسئله آیو از نظر فنی پیچیدگی های مختلفی داشته باشد.
آیو در سالهای قبل استفاده کننده ی CDN ابر آروان بوده و در زمان های پیک ترافیکی، به سراغ آروان می آمده است. پس از آن، در تابستان سال قبل آیو مهاجرت کامل ابری خودرا ابه ابر آروان انجام داد و الان از محصولات ویدیو، پخش زنده، فضای ابری، CDN و پشتیبانی آروان استفاده می نماید.
در این مهاجرت، آوین هم نقش مهمی ایفا کرده است. آوین یک شرکت نرم افزاری ست که در حوزه تامین پلت فرم های IPTV و VoD فعالیت می کند. آوین درحقیقت Core نرم افزاری این مهاجرت را توسعه دادو یک همکاری سه جانبه بین آیو، آروان و آوین شکل گرفت.
آیو از زمان مهاجرت به ابر آروان باکیفیت و سرعت بیش تری به مخاطبان خود سرویس می دهد. بگفته جلال جلیلی، CTO آیو «در این ماه ها، رضایت کاربران آنها بالاتر رفته است و مسابقات ورزشی را تعداد بیش تری از مخاطبان در آیو نگاه می کنند.»
توسعه آیو بدون دغدغه زیرساختی
مهاجرت IPTV آیو به سرویس ابری آروان، به میزان محسوسی منجر به صرفه جویی های اقتصادی در زمینه نگهداری زیرساخت های این سازمان شده است. هم چنین فضا را برای توسعه نامحدود سیستم بدون نگرانی از محدودیت های زیرساخت و پلت فرم ایجاد کرد.
به گفته جلیلی، با مهاجرت آیو به آروان کیفیت ارائه خدمات و در نتیجه میزان رضایت کاربران و مشتریان، به میزان چشم گیری افزایش پیدا کرد. با مهاجرت آیو به ابر آروان، هزینه نگهداری زیرساخت را بسیار پایین آورده و در نتیجه منجر به صرفه جویی اقتصادی محسوسی شده است.
از طرف دیگر، دسترسی به پهنای باند نامحدود به سبب اتصال به CDN و سرویس ابری، پشتیبانی از ۵۰۰ هزار کاربر هم زمان و توزیع سرورها در پاپ سایت های مختلف، قسمتی از مزایای این مهاجرت در بخش زیرساخت برای آیو به شمار می آید.
تیم های فنی آیو، آوین و ابر آروان در مدت مهاجرت همکاریهای متنوعی با هم داشتند و الان ماه هاست که آیو با پایداری زیرساختی، مشغول سرویس دهی به مشتریان خود است.
مقیاس پذیری زیرساخت ابری و شکسته شدن رکوردهای آیو
آیو در زمانی که به ابر مهاجرت کرد، حدود ۸۰ شبکه ی اختصاصی داشت و الان این عدد به ۱۰۸ رسیده است. IPTV آیو نخستین سرویس فعال بر بستر آروان بود که استریم ۲۴ ساعته داشت. وجود استریم ۲۴ ساعته با چالش های بسیاری هم راه است که یکی از این چالش ها، مربوط به طراحی سیستم می شود.
طراحی سیستم به شکلی توسعه داده شد که پروسه توسعه و دیپلوی، موجب قطعی در استریم ها نشود. در طراحی زیرساخت ابر آروان، این امکان در نظر گرفته شد و تغییرات هیچ نوع قطعی یا اختلال در پروسه پخش شبکه ها ایجاد نکرد.
اکنون ۱۱ هزار ویدیو در آیو هست که با دسته بندی های متنوع، دردسترس مخاطبان قرار دارد. به جز این، یکی از خاصیت های فعلی آیو، Catch-Up است. کچ آپ به مدت دو هفته ویدئوها را ذخیره می کند. تمام مخاطبان آیو می توانند برنامه های قبلی را ببینند. نگهداری این حجم، نیازمند یک فصای ابری ست که فضای ذخیره سازی ابری آروان آنرا به خوبی مدیریت کرده است.
در پیک ترافیکی بازی استقلال و پرسپولیس در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۴۰۰، آیو با زیرساخت ابری آروان توانست ۱۹۰ ترابایت ترافیک لحظه ای را میزبانی کند که این عدد نسبت به رکورد ترافیکی زیرساخت قبلی آیو، ۹۵۰۰ برابر است.
سرویس میزبانی ویدیویی ابر آروان ماه هاست به این آمادگی رسیده تا میزبان کسب وکارهای بزرگ ویدیویی باشد. محصول پلت فرم ویدیویی آروان با یکپارچگی با CDN آروان، به تولیدکنندگان و توزیع کنندگان ویدیویی این امکان را می دهد تا یک پایداری مقیاس پذیر داشته باشند، سرعت و کیفیت نمایش ویدئوها را به شکل قابل توجه بالا برند و دغدغه های زیرساختی شان برطرف شود.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

1401/05/09
13:04:51
5.0 / 5
674
تگهای خبر: اینترنت , برنامه , برند , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
شاپ SHAAP