گره وام 200 میلیونی مسکن روستایی باز می شود؟

گره وام 200 میلیونی مسکن روستایی باز می شود؟

وام ۲۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن روستایی در گیر و دار قول ها و جلسات و پیگیری ها گرفتار شده و باآنکه معاون بنیاد مسکن از موافقت دولت با پرداخت این تسهیلات اطلاع داده اما شواهد و قرائن، چراغ سبز مسؤلان بودجه ریزی را نشان نمی دهد. نیکزاد ـ رئیس بنیاد مسکن چند روز قبل اظهار داشت که سیستم بانکی فقط منتظر یک ضمانت نامه ساده از سازمان برنامه و بودجه است تا کار روستاییان راه بیفتد.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، با وجود پیگیری های مکرر مسؤلان و قول هایی که داده شده هنوز تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن روستایی با نرخ سود ۵ درصد شکل اجرایی به خود نگرفته است. جدید ترین نظر در این حوزه توسط مجید جودی ـ معاون امور بازسازی بنیاد مسکن بیان شده که در گفتگو با پایگان خبری وزارت راه و شهرسازی به موافقت دولت با پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی اشاره کرده و توضیحات بیشتری نداده است.
چند روز قبل هم اکبر نیکزاد ـ رئیس بنیاد مسکن اظهار داشت که معاون اول رئیس جمهور قول حل مسئله ی وام مسکن روستایی را داده اما هنوز پرداخت تسهیلات شکل اجرایی به خود نگرفته است. بنا به قول نیکزاد، پیش از آن هم رئیس جمهور ده ها بار دستورات لازم را برای پرداخت این وام صادر کرده بود.
سازمان برنامه و بودجه باید با پرداخت ضمانت نامه مابه التفاوت ۱۳ درصدی سود این تسهیلات موافقت کند که رقمی حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان می شود. سازمان برنامه ظاهرا این رقم را در افزایش پایه پولی موثر می داند و پیشنهاد داده که منابع تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی از راه صندوق ملی مسکن تامین گردد. این در شرایطی است که یک سال از تصویب قانون جهش تولید و تأمین مسکن می گذرد و با وجود تکالیف در خصوص تشکیل صندوق ملی مسکن سه ماه بعد از تصویب قانون، منابع مالیاتی چندانی در این صندوق وجود ندارد. دولت هم پرداخت ۳۰ هزار میلیارد تومان به این صندوق را محقق نکرده است.
چند روز قبل بود که اکبر نیکزاد ـ رئیس بنیاد مسکن با لحنی گلایه آمیز در جمع خبرنگاران از تعلل در پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی انتقاد نمود و اظهار داشت: طرف حساب مسؤلان سازمان برنامه، مردم روستاها هستند. استدلال مسؤلان این است که تسهیلات روستایی پایه پولی را بالا می برد. وام را پرداخت نکردند، پایه پولی هم بالا رفت. اگر تسهیلات پرداخت می شد و پایه پولی افزایش می یافت حداقل این مزیت را داشت که به روستاییان تسهیلات داده ایم.
نیکزاد ضمن اشاره به جلساتی که با بانک مرکزی در این حوزه برگزار شده است اظهار داشت: چندین ساعت وقت گذاشته شد به دوستان گفتم راه نیفتادن صندوق ملی مسکن، مشکل روستاییان نیست. مشکل ما مسؤلان است. بانک گفت ما تسلیم شدیم سازمان برنامه و بودجه یک نامه بزند که مابه التفاوت نرخ سود را پرداخت می کند مثل سالهای گذشته تا کار روستاییان راه بیفتد. این کار ساده ای است اما عوارض منفی انجام ندادنش سنگین است.
منبع:

1401/05/06
15:34:22
5.0 / 5
629
تگهای خبر: برنامه , تولید , رنگ , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP