استقبال کارفرمایان از طرح کارورزی بیشتر شد

استقبال کارفرمایان از طرح کارورزی بیشتر شد

شاپ: تازه ترین آمار عملکرد طرح کارورزی از افزایش استقبال فارغ التحصیلان و واحدهای اقتصادی از این طرح حکایت دارد به نحوی که تا حالا بیش از 153 هزار نفر از کارجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی به عنوان متقاضی کارورزی واجد شرایط شناخته شده و ثبت نام کرده و بیش از 11 هزار واحد پذیرنده، مشمول معافیت بیمه ای شده اند.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی به استناد ماده (۷۱) قانون برنامه ششم توسعه و به عنوان یکی از برنامه های موثر وزارت کار ذیل برنامه سیاستهای فعال بازار کار در قالب تبصره (۱۸) قوانین بودجه سنواتی تدوین شده است.

وزارت کار به عنوان مجری طرح در چند سال قبل تلاش نموده با اجرای این طرح، بستر لازم برای مهارت آموزی و ارائه آموزش های شغلی به فارغ التحصیلان دانشگاهی بـا استفاده از ظرفیت های بلااستفاده موجود در واحدهای فعال اقتصادی در بخش های خصوصی و تعاونی به وجود آید.

افزایش قابلیت جذب و اشتغال دانش آموختگان بوسیله انتقال مهارت و تجربه در محیط کار برای ورود به بازار کار، ایجاد انگیزه کارآفرینی و کسب وکار در دانش آموختگان، فراهم کردن زمینه انتقال دانش از دانش آموخته به کارگاه و کاهش هزینه بکارگماری نیروی کار برای کارفرما از با اهمیت ترین اهداف اجرای این طرح بشمار می رود.تازه ترین نتایج اجرای طرح کارورزی نشان میدهد که تا حالا ۱۵۳ هزار و ۱۷۶ نفر از داوطلبان واجد شرایط در این طرح ثبت نام کرده اند که از این تعداد ۶۲ هزار و ۴۳۱ نفر منجر به عقد قرارداد شده است؛ همین طور ۲۱ هزار و ۲۶۶ واحد پذیرنده به عنوان بنگاه اقتصادی در این طرح ثبت نام کرده اند که از مجموع این تعداد، ۱۱ هزار و ۱۳۰ واحد مشمول برخورداری از معافیت های مالیاتی شده اند. تعداد قراردادهای دردست اجرا نیز ۵۴۷ مورد بوده است.گزارش مذکور بیان کننده این است که تعداد متقاضیان و بنگاه های داوطلب ثبت نام کرده نسبت به ماههای گذشته رو به رشد بوده است. استان فارس در صدر بیشترین تعداد داوطلب واجد شرایط و واحد پذیرنده قرار دارد و استان هرمزگان پایین ترین میزان مشارکت واحدهای پذیرنده و قرارداد منعقده را به خود مختص کرده است.

کمک هزینه کارورزی، وجهی است که در آخر دوره مقدماتی کارورزی و متناسب با مدت آن به کارورز پرداخت می شود. با اهمیت ترین مزیت طرح برای کارجویان و کارفرمایان این است که در صورت جذب کارورز، از معافیت حق بیمه سهم کارفرما به مدت حداکثر دو سال برخوردار می شوند.

داشتن مدرک دانشگاهی حداقل کارشناسی و کمتر از ۳۵ سال سن در زمان ثبت نام همچون شرایط برخورداری از مزایای این طرح است و داشتن کارت اختتام خدمت یا معافیت از خدمت نظام وظیفه برای متقاضیان مرد ثبت نام کننده در این طرح الزامی است.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، بنگاههای اقتصادی و فارغ التحصیلان دانشگاهی که مشتاق بهره مندی از مزایای دوره کارورزی و معافیت بیمه ای هستند می توانند به سامانه کارورزی وزارت کار به آدرس https: //karvarzi.mcls.gov.ir مراجعه و ثبت نام کنند.

منبع:

1401/05/05
09:07:16
5.0 / 5
531
تگهای خبر: آموزش , بازار , برنامه , ثبت نام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP