یك كارشناس مسكن:

ظرفیت بازار مسکن در اطراف تهران تکمیل شده است

ظرفیت بازار مسکن در اطراف تهران تکمیل شده است

یک کارشناس بازارمسکن اظهار داشت: به دنبال رشد قیمت مسکن که در دوره های گذشته صورت گرفت بسیاری مستأجران از تهران به حومه کوچ کردند که همین عامل سبب فشار تقاضا و رشد قیمت در این مناطق شده است.


سعید لطفی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: اگر تولید و عرضه مسکن به اندازه کافی باشد نوسانات بازار مسکن تا حدی کنترل می شود. وضعیت سفته بازی و سوداگری که الان در بازار ملک مشاهده می نماییم ناشی از عواملی همچون تورم، رشد قیمت ارز، تلاطمات بازارهای موازی و کمبود ساخت و ساز، بویژه در هشت سال گذشته است.
وی ادامه داد: چه بسا اگر تولید مسکن به اندازه کافی صورت می گرفت تا این حد بازار گرفتار تغییرات قیمتی نمی شد. آمار و ارقام نشان داده است که اوضاع ساخت و ساز در بخش خصوصی مناسب نمی باشد. کارنامه دو طرح دولتی شامل مسکن مهر و اقدام ملی هم چندان قابل دفاع نبوده است. به صورتی که هنوز پس از گذشت ۱۵ سال مسکن مهر در بعضی مناطق به اتمام نرسیده است. طرح اقدام ملی هم پس از دو سال که پیشرفت چندانی نداشت با نهضت ملی تلفیق شد.
این کارشناس بازار مسکن ضمن اشاره به وضعیت سفته بازی و سوداگری در این بخش اظهار داشت: اقداماتی همچون مالیات خانه های خالی و مالیات برعایدی سرمایه می تواند تا حدودی جلوی سفته بازی را بگیرد. اما بطور قطع این برنامه ها باید با مکمل عرضه متناسب با تقاضا تلفیق شود. یعنی ساخت و ساز رشد کند تا تعادل در بازار ایجاد شود.

فشار تقاضای مسکن به شهرهای اطراف کشیده شد
لطفی تصریح کرد: آنچه در کف بازار مسکن مشاهده می نماییم این است که فشار تقاضایی در کلانشهرها بویژه شهر تهران برای مسکن وجود دارد. این تقاضا اگر به صورت خرید یا اجاره پاسخ داده نشود منجر به پدیده هایی مثل حاشیه نشینی، بدمسکنی، بافتهای ناکارآمد، مهاجرت به حومه و غیره می شود. البته به نظر می آید ظرفیت شهرهای اطراف هم تکمیل شده و قیمت مسکن در این مناطق هم افزایش قابل توجهی داشته است.
وی، انکار افت تولید مسکن از جانب برخی مسؤلان را پاک کردن صورت مسئله دانست و اظهار داشت: طبق آمار، ساخت و ساز در شهر تهران افت محسوسی در مقایسه با سال های ۹۱ و ۹۲ داشته است. رشد سنگین قیمت زمین و مسکن و کاهش توان طرف تقاضای مصرفی از عوامل پایین آمدن آمار ساخت و ساز است؛ به صورتی که آمار رسانه ها درمورد صدور پروانه های ساختمانی نشان داده است ساخت و ساز از حدود ۲۰ هزار واحد در اوایل دهه ۹۰ به حدود ۲۰۰۰ واحد کاهش پیدا کرده است.

متقاضیان نهضت مسکن توان پرداخت آورده را ندارند
به قول لطفی، دولت طرح نهضت ملی مسکن با هدف ساخت سالیانه یک میلیون واحد را برنامه ریزی کرده اما ظاهرا این برنامه با چالشهایی مواجه می باشد که مهم ترین آن به عدم واریز آورده ناشی از کمبود توان متقاضیان مربوط می شود. این در شرایطی است که با تورم بیشتر از ۵۰ درصدی در نهاده های ساختمانی مواجه هستیم. دولت اعلام نموده در ماه های آینده ۱۰۰ هزار واحد را به مرحله افتتاح می رساند اما شاید این تعداد جوابگوی تقاضای موثر در بازار مسکن نباشد.
این کارشناس بازار مسکن با طرح این پیشنهاد که دولت تسهیلات مناسبی در اختیار بخش خصوصی به منظور تولید مسکن قرار دهد اظهار داشت: کاهش هزینه های صدور پروانه، کاهش مالیات، کنترل قیمت نهاده های ساختمانی و ارائه مشوقهایی به سازندگان می تواند روند ساخت و ساز را از حالت نزولی به صعودی برساند. در آن صورت میتوان امیدوار بود که در بین مدت، ثبات نسبی در بازار مسکن ایجاد شود.

میانگین قیمت هر متر خانه در تهران ۳۹.۴ میلیون تومان
ازاین رو گزارش، بازار مسکن در ماه های اردیبهشت و خرداد با رونق نسبی همراه شد. معاملات در خرداد سال جاری حدود ۱۴ هزار فقره بود که نسبت به خرداد سال قبل رشد ۱۷۲ درصد و در مقایسه با اردیبهشت سال جاری افزایش ۳۲ درصد را نشان داد. میانگین قیمت هم به ۳۹.۴ میلیون تومان در هر متر مربع رسید. قیمت مسکن در دو ماه اخیر دو افزایش ۶ و ۸ درصد را به ثبت رساند. با این وجود بررسی های میدانی از کسادی معاملات و کاهش سرعت رشد قیمت مسکن در تیرماه حکایت دارد.1401/05/02
10:05:46
5.0 / 5
514
تگهای خبر: ارز , بازار , برنامه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
شاپ SHAAP