رئیس سازمان توسعه تجارت:

روسیه 100 میلیارد دلار برای کالاهای ایرانی ظرفیت دارد

روسیه 100 میلیارد دلار برای کالاهای ایرانی ظرفیت دارد

به گزارش شاپ رئیس سازمان توسعه تجارت می گوید با عنایت به مشکلاتی که در هفته های گذشته برای روابط روسیه با برخی کشورها به وجود آمده ظرفیتی بزرگ برای کالاهای ایران بوجود آمده است.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، علیرضا پیمان پاک در کارگاه آموزش تجارت با روسیه اظهار نمود: برآوردهای آماری می گوید که در سال ۲۰۲۰ میلادی میزان صادرات روسیه حدودا ۳۳۷ میلیارد دلار بوده و همین طور این کشور ۲۳۲ میلیارد دلار نیز واردات داشته است. بدین سان تراز تجاری روسیه به شکل قابل توجهی مثبت بوده که تحت تاثیر صادرات گسترده نفت، گاز و غلات است.
وی با اشاره به اینکه در ماه های گذشته روابط روسیه با برخی از کشورها شرایط متفاوتی را تجربه می کند بیان کرد: طبق برآوردها عددی بین ۸۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار از واردات روسیه از کشورهای غیردوست تامین می شده و بدین سان امروز ظرفیت بسیار بزرگی برای کالاهای ایرانی وجود دارد در صورتیکه ما بتوانیم با یک اقدام راهبردی شرایط را به نفع خودمان تغییر دهیم اساسا می توان از بخش زیادی از ظرفیت این بازار بهره برد.
رییس سازمان توسعه تجارت افزود: از سالهای قبل محصولاتی مثل میوه و سبزیجات، لوازم خانگی و محصولات پلاستیکی ایران به روسیه صادر می شده اما با این وجود سهم ما از این بازار تنها حدود ۵۰۰ میلیون دلار بوده است ما در ماه های گذشته جلساتی برگزار کرده ایم تا بتوان این فضا را تغییر داد.
وی ایجاد شناخت و طراحی سازوکارهای مناسب را گامی مهم برای افزایش ارتباط میان دو کشور دانست و اظهار داشت: باید تفاوت بازار روسیه را برای تجار ایرانی با بازارهای سنتی مانند عراق و افغانستان مشخص نماییم، برای اینکه اگر جابه جایی کالا بطور مناسب انجام نشود ضد تبلیغ محسوب شده و می تواند به ضرر کالاهای ایرانی تمام شود.
پیمان پاک با اشاره به برنامه ریزی برای برگزاری نمایشگاه کالاهای ایرانی در روسیه بیان کرد: تا شهریورماه امسال یک نمایشگاه با همکاری اتاق تعاون در روسیه برگزار می گردد و همین طور ما برنامه داریم که در نمایشگاه های تخصصی مانند صنعت خودرو و قطعات نیز مشارکت خود در روسیه را افزایش دهیم.
منبع:

1401/05/01
10:49:42
5.0 / 5
456
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP