معاون وزیر كار خواستار شد

الزام بازرسان کار به رعایت بخشنامه جدید ایمنی

الزام بازرسان کار به رعایت بخشنامه جدید ایمنی

شاپ: معاون روابط کار وزارت کار از بازرسان کار خواست تا در بازرسی از کارگاه ها، از مفاد بخشنامه جدید برای نظارت بر ایمنی کار و پیش گیری از حوادث در فضای بسته استفاده کنند.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، برابر آمارها سالانه ۱۳ هزار حادثه ناشی از کار در کشور رخ می دهد که حدود ۸۰۰ مورد آن منجر به فوت می شود.

به اعتقاد کارشناسان و فعالان حوزه کار، موضوع ایمنی و بهداشت محیط کار، نیازمند مشارکت معنادار همه شرکای اجتماعی و دولت ها است و این امر ضمن بهبود ارتقای فاکتورهای ایمنی و سلامت در محیط کار، زمینه تحقق رفاه اجتماعی کارگران و جامعه را در پی خواهد داشت.

به سبب ماده ۹۵ قانون کار، نظارت مستمر بر حوزه ایمنی کار و مسئولیت اجرای مقررات و ضوابط فنی و بهداشت کار بر عهده کارفرمایان است. هر گاه بر اثر عدم رعایت مقررات مذکور از طرف کارفرما یا مسئولین واحد حادثه ای رخ دهد، شخص کارفرما یا مسئول مذکور از نظر کیفری و حقوقی و مجازات های مندرج در این قانون مسئول است. در عین حال مسئولیت ایمنی محیط کار و نظارت بر آن بر عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که بمنظور رعایت ایمنی در محیط کار، حضور بازرسان کار به جهت بازدید از محل و انجام نظارت امری لازم است.

در همین راستا علی حسین رعیتی فرد _ معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی _ با تاکید بر رعایت نکات ایمنی در محیط های کاری از بازرسان کار خواسته تا در بازرسی از کارگاه ها، از مفاد بخشنامه جدید تدوینی برای نظارت بر ایمنی کار و پیش گیری از حوادث در فضای بسته استفاده کنند.

وی با اشاره به نقش مهم شورای عالی حفاظت فنی در تهیه و تدوین مقررات حوزه ایمنی و حفاظت فنی در سطح کارگاه های کشور می گوید: انتظار داریم که تدوین بخشنامه های حوزه ایمنی کار در کاهش حوادث شغلی موثر واقع شود و کارفرمایان، مسئولان کلیه واحدهای موضوع ماده ۸۵ قانون کار و پیمانکاران با رعایت مفاد این بخشنامه، شرایط محیط کار در فضای بسته را ایمن کنند تا کارگران ساعی کشور در وضعیت مناسب و ایمن مشغول به کار شوند و با پیش گیری از حوادث شغلی، صیانت از نیروی کار را شاهد باشیم.
برابر ماده ۹۵ قانون کار، مسئولیت اجرای مقررات و ضوابط فنی و بهداشت کار بر عهده کارفرمایان است

1401/04/26
10:37:49
5.0 / 5
481
تگهای خبر: بهداشت , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP