نامه انجمن لبنی ایران به ۳ مسئول وزارت جهاد؛

قیمت گذاری 4 قلم فرآورده لبنی تناقض جدی دارد

قیمت گذاری 4 قلم فرآورده لبنی تناقض جدی دارد

قیمت گذاری ۴ قلم فرآورده لبنی مشمول قیمت گذاری تنظیم بازار گرفتار تناقضات جدی است و در صورتیکه رفع نشود منجر به زیان واحدهای لبنی و گاوداری ها خواهد شد.به گزارش شاپ به نقل از مهر، رضا باکری، دبیر انجمن صنایع لبنی در نامه ای به قائم مقام وزیر جهاد و فرمانده قرارگاه امنیت غذایی، معاون توسعه بازرگانی و معاون امور برنامه ریزی و اقتصادی اعلام نمود که قیمت گذاری ۴ قلم فرآورده لبنی مشمول قیمت گذاری تنظیم بازار گرفتار تناقضات جدی است و در صورتیکه رفع نشود منجر به زیان واحدهای لبنی و گاوداری ها خواهد شد.
در متن این نامه آمده است:
احتراماً به استحضار می رساند در نحوه بررسی و تعیین قیمت چهار قلم فرآورده های لبنی، عدم رعایت مفاد دستورالعمل قیمت گذاری کالاهای تولید داخل به شماره ۱/۴۲۳۷۱۱ مورخ ۱۳۸۹/۵/۲۵ که آخرین بخشنامه قانونی ابلاغ گردیده در نحوه تعیین قیمت کالاهای تولیدی در کشور است، رخ داده و درصورتیکه تناقضات بوجود آمده در این مصوبه رفع نشود، اجرای طرح را گرفتار مشکلات جدی خواهد نمود.
ردیف
نام کالا
قیمت مصرف کننده (ریال)
قیمت مام شده کارخانه (ریال) بدون احتساب سود قانونی
سهم درصد توزیع و فروش
۱
شیرنایلونی ۹۰۰ گرمی ۱.۵ در چربی
۱۵۰۰۰۰
۱۳۰۰۴۲
۱۵ درصد
۲
شیر بطر یک کیلویی ۱.۵ درصد چربی
۱۸۰۰۰۰
۱۵۳۷۲۰
۱۷.۶ درصد
۳
ماست پاستوریزه ۲.۵ کیلویی ۱.۵ درصد چربی
۴۹۸۰۰۰
۴۲۸۷۰۴
۱۶ درصد
۴
پنیر یواف ۴۰۰ گرمی نسبتاً چرب
۲۷۰۰۰۰
۲۹۷۰۸۶
۲۴.۵ درصد
چنانچه ملاحظه می فرمایید:
اولاً: حاشیه سود واحد تولیدی که طبق بخشنامه فوق الذکر ۱۴ درصد می بایست کلاً نادیده گرفته شده است. این امر انگیزه واحدهای صنعتی در تولید این کالا را به حداقل می رساند.
ثانیاً: سهم توزیع و فروش که می بایست ۲۸.۸ درصد باشد کلاً رعایت نشده و از ۴.۳ تا ۱۲.۸ درصد نادیده گرفته شده و این امر انگیزه شبکه توزیع و فروش در سفارش کالا به واحدهای تولیدی و عرضه آن به مشتریان را به شدت کاهش داده است.
این نحوه قیمت گذاری در شرایطی اتفاق می افتد که وزارت جهاد کشاورزی به صورت جهشی قیمت شیر خام را تحت تاثیر حذف ارز ترجیحی نهاده های دامی هر کیلوگرم ۶۰، ۰۰۰ ریال افزایش داده و هزینه مالی خرید مواد اولیه شیرخام صنایع لبنی را هر هفته ۱۰، ۰۰۰ میلیاردریال و ماهیانه ۴۰، ۰۰۰ میلیاردریال افزایش داده است.
تأمین چنین نقدینگی با عنایت به قیمت گذاری فوق چگونه باید صورت گیرد؟ آیا سرانجام چنین تصمیمات متناقض به بحران مالی شرکتهای لبنی و گاوداری ها نخواهد انجامید؟ رفتارهای متفاوت با حلقه های زنجیره تأمین شیر چه عاقبتی به دنبال خواهد داشت.


منبع:

1401/04/25
13:17:42
5.0 / 5
425
تگهای خبر: ارز , بازار , برنامه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP