اشتغال ۱۰ درصد شاغلان جهان در تعاونی ها

اشتغال ۱۰ درصد شاغلان جهان در تعاونی ها

شاپ: گزارش های جهانی حاکی از آنست که 10 درصد شاغلان در سراسر جهان در تعاونی ها مشغول به کار بوده و منبع اصلی درآمدشان از محل کسب وکار تعاونی است.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، برمبنای مفاد قانون سیاست های کلی اصل ۴۴ ابلاغی از طرف مقام معظم رهبری، بر رشد و توسعه بخش تعاون و افزایش سهم تعاون در اقتصاد ملی تاکید گردیده است.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی نظام اقتصاد تعاونی به عنوان یکی از بخش های سه گانه اقتصاد ملی تعیین و تعریف و با تأسیس وزارت تعاون در سال ۱۳۷۰ نقطه عطفی در کارهای بخش تعاون به وجود آمد.

در حال حاضر باتوجه به بند «ب» سیاست های ابلاغی اصل ۴۴ قانون اساسی که به سیاست های کلی بخش تعاونی و افزایش سهم آن در اقتصاد کشور اشاره دارد، توسعه تعاونی ها ضروری و حیاتی شناخته شده است.

گزارش های جهانی حاکی از آنست که ۱۰ درصد شاغلان در سراسر جهان در تعاونی ها مشغول به کار بوده و منبع اصلی درآمدشان از کسب و کارهای تعاونی است. در سال ۲۰۱۷ حدود دو میلیون و ۹۳۷ هزار و ۳۲۳ شرکت تعاونی در جهان فعالیت داشتند و بیش از ۲۷۹ میلیون نفر معادل ۱۰ درصد شاغلین جهان در این تعاونی ها مشغول کار بوده اند.

مهدی مسکنی ـ معاون امور تعاون وزارت تعاون، کارو رفاه اجتماعی ـ معتقد است: بوسیله کارهای تعاونی، سطح زندگی مردم بمراتب بهتر و سریع تر ارتقا می یابد و اگر رشد و توسعه تعاونی ها به اندازه ای باشد که اکثریت مردم را در برگیرد، توزیع عادلانه ثروت و ریشه کن کردن فقر و اختلاف طبقاتی محقق خواهد شد.

او با اشاره به نقش موثر تعاونی ها در اشتغالزایی و پشتیبانی از تولید ملی می گوید: بیش از ۵۰ درصد تعاونی های کشور در بخش تولید کشور فعالند که عموما در زمینه هایی نظیر تولید مواد غذایی، دام و طیور، کشاورزی و شیلات مشغول فعالیت هستند.

به گفته مسکنی، باتوجه به تحریم های ظالمانه و محدودیت های دوران کرونا لازم است تا گسترش صادرات غیرنفتی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

امروزه سازمان های جهانی، توسعه را بدون مشارکت عمومی مردم فاقد ارزش و اعتبار می دانند و از این منظر بیشتر کشورها از نهضت تعاون به عنوان یکی از ابزارهای مهم و مؤثر در امر توسعه استفاده می نمایند.

مطالعات نشان میدهد که در مقایسه با اشتغال در سایر بخش ها، مشاغل تعاونی در طول زمان پایدارتر هستند چونکه در تعاونی ها شکاف درآمدی کوچک تری بین مشاغل مختلف وجود دارد و مشاغل تعاونی در مناطق روستایی و شهری از توزیع متعادل تری برخوردار می باشند.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، باتوجه به ظرفیتهای بالای تعاونی ها در صادرات غیر نفتی باید از توانمندی های بخش تعاون کشور دراین زمینه بیش از پیش بهره برد.

منبع:

1401/04/24
16:59:14
5.0 / 5
533
تگهای خبر: ارز , تولید , صادرات , غذا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳