یك كارشناس اقتصادی:

اقشار متوسط جامعه نصف حقوق شان را صرف اجاره مسكن می كنند

اقشار متوسط جامعه نصف حقوق شان را صرف اجاره مسكن می كنند

اردبیل یك كارشناس اقتصادی اظهار داشت: اقشار متوسط در اردبیل نصف حقوق شان صرف اجاره مسكن می كنند.


مهدی احمدی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: بازار مسکن با بی ثباتی قیمت مواجه می باشد برای اینکه برخی صاحبان املاک به سبب اینکه خانه های زیادی که در دست دارند، می توانند سبب ایجاد التهاب در بازار مسکن شوند.
وی با اعلان اینکه اجرای مالیات بر مسکن های خالی می تواند به صاحبان املاک فشار وارد کنند، اشاره کرد: با تحمیل این فشارهای مالیاتی، صاحبان املاک مبادرت به فروش یا اجاره مسکن می کنند که در این صورت با افزایش عرضه و ایجاد بازار رقابتی در میان صاحبان املاک، قیمت کاهش می یابد.
احمدی با اعلان اینکه باید دولت و مجلس اهتمام ویژه ای بر اجرای مالیات برای خانه های خالی داشته باشند، افزود: چندین بار این مساله مطرح گردیده است اما به مرحله اجرا نرسیده بدین سبب باید تصمیم سازی و تصمیم گیری علمی و عملی دراین زمینه اتخاذ گردد.
این کارشناس اقتصادی اظهار نمود: افزایش قیمت مسکن باعث شده است که اقشار متوسط جامعه هزینه بیشتری برای اجاره بهای مسکن پرداخت کنند و همین مساله سبب کاهش مطلوبیت زندگی این قشر شده و به مرور زمان طبقه متوسط را به طبقه ضعیف تبدیل می کند.
احمدی با اعلان اینکه افزایش حقوق و دستمزد به اندازه تورم سالجاری افزایش نیافته است، اشاره کرد: افرادی که طبق قانون کار دستمزد دریافت می کنند یا درآمدی در این حدود دارند در شهر اردبیل گاهی نصف دستمزد خودرا برای اجاره بهای مسکن هزینه می کنند بدین سبب این افراد به دنبال مسکنی با اجاره بهای پایین می روند و آن هم در محلات کم برخوردار یا حاشیه ای وجود دارد و با شرایط فعلی قیمت مسکن، به مرور زمان حاشیه نشینی در اردبیل بیشتر خواهد شد.
این کارشناس اقتصادی معتقد می باشد که باید برای رفع التهابات بازار مسکن برنامه ریزی میان مدت و طولانی مدت برای مستاجران مورد نیاز است و باید در سطح سیاست گذاری های کلان کشور به این امر مهم توجه ویژه ای داشته باشند.

1399/05/04
13:58:04
5.0 / 5
2117
تگهای خبر: بازار , علم , عمل , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP