آماده سازی بنادر جنوبی برای جام جهانی قطر

آماده سازی بنادر جنوبی برای جام جهانی قطر

شاپ: در شرایطی که چند ماه تا شروع جام جهانی فوتبال 2022 قطر باقی مانده است، بنادر جنوبی ایران درحال آماده سازی پایانه های مسافری و راه اندازی سفرهای دریایی به مقصد این کشور هستند که طبق وعده ها تا نیمه تابستان این بنادر آماده خواهند شد.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، سی ام آبان ماه امسال جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر شروع خواهد شد و حدود یک ماه بعد یعنی ۲۷ آذر ماه تمام می شود. در این میان ایران در سال ها و ماه های گذشته درگیر آماده سازی برای سفر به این کشور و راه اندازی سفرهای دریایی در این ایام است.

آبان ماه سال ۱۳۹۹ حسین عباس نژاد - مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی – در این زمینه به ایسنا اظهار داشته بود: قبل از انتشار ویروس کرونا، کشورهای مانند قطر و عمان به عنوان مقاصد جدید دریایی در دستورکار قرار داشتند و مذاکرات جهت راه اندازی خطوط کشتیرانی از بنادر بوشهر و چابهار به این کشورها شروع شده بود. اما شیوع این بیماری در دنیا سبب شد تا وقفه ای این زمینه ایجاد شود.

همچنین اسفند ماه سال گذشته، رستم قاسمی - وزیر راه و شهرسازی در مسافرت به قطر از مذاکره با همتای خود جهت راه اندازی خطوط منظم کشتیرانی بین بنادر دو کشور و همین طور توافق جهت استفاده بیشتر خطوط هوایی تجاری قطر از آسمان ایران آگاهی داد.

وی به موضوع تردد به قطر در جام جهانی اشاره نمود و اضافه کرد: تردد در زمان جام جهانی و نحوه این تردد از مطالبی بود که امروز در دستور کار قرار دادیم.

البته سفر دریایی به قطر منوط به تامین سوخت برای کشتی های مسافری با قیمت مناسب بود که بنظر می رسد این مسئله هم حل شد. فروردین ماه امسال نیز عباس نژاد در این زمینه به ایسنا اظهار داشت: راه اندازی خط کشتیرانی مسافری و آماده سازی بنادر مسافری دو کشور در دستور کار قرار دارد اما این که چگونه بتوانیم از حداکثر ظرفیت های کشتیرانی ایران برای جابجایی مسافران در روزهای جام جهانی استفاده نمائیم بستگی به موافقت های دیگری دارد که با قطر امضا خواهد شد که می توان به مسئله ویزا، هتلینگ و... در امتداد تسهیل رفت و آمد مسافران و تماشاگران جام جهانی قطر اشاره نمود.

وی افزود: هم اکنون ۳۰۰۰ صندلی ظرفیت شناورهای مسافری است که می توانند در روز و شب جابجایی مسافر را بین بنادر ایران و قطر و کشورهای دیگر را انجام دهند و با وجود این که در ابتدا بوشهر را برای انجام سفرهای دریایی بین ایران و قطر انتخاب نموده بودیم، چند بندر دیگر امکان پهلوگیری این کشتی ها را دارد و ترمینال های مسافری استاندارد و مجهزی را در آنجا داریم که می توان به ترمینال مسافری کیش اشاره نمود که درحال آماده سازی است و همزمان با آن دو شناور بزرگ و چند شناور کوچک را تا ماه های آتی آماده سفرهای دریایی خواهیم کرد اما اگر نیاز باشد، تسهیلات مورد را برای افزایش ظرفیت مسافر و تعداد شناورهای مسافری به شرکت های متقاضی ارائه خواهیم داد.

مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی افزود: برمبنای برنامه ریزی انجام شده در اواسط تابستان امسال اسکله مسافری بوشهر آماده سفرهای دریایی خواهد شد و با شرکت صاحب کشتی های مورد نظر نیز مذاکره کردیم تا هر چه سریعتر آماده سازی کشتی ها نیز صورت گیرد.

و نهایتاً محمد شکیبی نسب -مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر- درباره آخرین اقدامات انجام شده برای بهسازی این بندر برای استفاده گردشگران و مسافران جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، اظهار داشت: با توجه به این که اسکله قدیم بندر بوشهر با هدف آماده سازی جهت سرویس دهی مناسب به مسافران جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در دست تعمیر است، ما در طول این مدت یک اسکله شناوری مسافری راه اندازی کرده ایم که هدف از آن جابه جایی مسافر از بوشهر به سمت خارگ و بالعکس است.

وی اضافه کرد: ما برای شناور «گراند فری» که برای جام جهانی پیش بینی شده است، باید تغییراتی در قسمت اسکله انجام می دادیم. در همین راستا برای بهسازی این بخش ها که قسمت دریایی اسکله را شامل می شود ۷۰ میلیارد تومان هزینه شده است. پیش بینی ما این است که بخش دریایی پایانه مسافربری بندر بوشهر تا اواخر مردادماه به بهره برداری برسد.

منبع:

1401/04/19
14:58:47
5.0 / 5
625
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵