رئیس كانون انبوه سازان اعلام كرد؛

بالارفتن 10 درصدی قیمت ساخت مسکن با رشد دو برابری قیمت سیمان

بالارفتن 10 درصدی قیمت ساخت مسکن با رشد دو برابری قیمت سیمان

شاپ: رئیس کانون سراسری انبوه سازان از افزایش دو برابری قیمت سیمان در یک سال گذشته اطلاع داد و اظهار داشت: این رشد، قیمت ساخت مسکن را ۱۰ درصد بالابرد.سید محمد مرتضوی رئیس کانون سراسری انبوه سازان مسکن در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت سیمان اظهار نمود: در کشور هیچ کمبودی از نظر سیمان نداریم؛ ظرفیت اسمی کارخانجات تولید سیمان در کشور ۲.۵ تا ۳ برابر میزان نیاز سالانه تولید مسکن در کشور است که یک چشم انداز خوبی برای ما در صنعت ساختمان بوجود می آورد.
کمبود سیمان برای اجرای نهضت ملی مسکن نداریم
وی با اشاره به اینکه هیچ نگرانی ای از نظر کمبود سیمان برای افزایش تولید مسکن از ۴۰۰ هزار واحد در سال که طی سالهای اخیر داشتیم به یک میلیون مسکن نداریم اضافه کرد: دغدغه ای از باب این که تولید سیمان کفاف و پاسخگوی صنعت ساختمان در کشور باشد نداریم.
رئیس کانون سراسری انجمن های صنفی انبوه سازان مسکن افزود: در یک سال گذشته در مقاطع مختلف زمانی اتفاقات زیادی در توزیع و قیمت گذاری سیمان شاهد بودیم و افزایش قیمت هایی در بازار رخ داد که در یکی دو ماه اخیر این افزایش ها نگران کننده شد و شتاب گرفت.
سیمان در یک سال گذشته افزایش دو برابری داشت
وی با اشاره به اینکه در ماه های اخیر سیمان شامل فله و غیر فله افزایش قیمت دو برابری داشته خاطرنشان کرد: افزایش قیمت سیمان بر مبنای آخرین محاسبات ۱۰ درصد در قیمت تمام شده ساخت و ساز تاثیر می گذارد. به یک باره با افزایش قیمت دو برابری، تاثیر ۱۰ درصدی در هزینه ساخت و ساز دارد؛ سیمان و فرآورده های آن ۲۰ درصد از مصرف نهاده های ساختمانی را در هر پروژه ساخت و ساز به خود اختصاص می دهند که حجم بالایی است بنابراین به علت مصرف بالا در ساختمان، تاثیر بالایی در قیمت تمام شده ساخت نسبت به سایر نهاده های ساختمانی دارد.
فعال صنعت ساختمان در مورد تاثیر تغییرات قیمت بتن در این صنعت تاکید کرد: قیمت بتن کاملاً متأثر از نرخ سیمان است؛ هم اکنون قیمت بتن ۶۰ تا ۷۰ درصد نسبت به سال قبل به صورت متوسط رشد نشان داده است البته نوساناتی هم داشته و در مقطع کوتاهی به طور موقت افزایش قیمت بتن بیشتر از این ۶۰ تا ۷۰ درصد بود اما آنچه هم اکنون در بازار می بینیم، همین افزایش ۶۰ تا ۷۰ درصدی نسبت به سال قبل است.
وی تصریح کرد: آنچه بعنوان تورم قیمت مسکن، نهاده ها و مصالح ساختمانی و حتی قیمت تمام شده ساخت و ساز از جانب نهادهای رسمی اعلام می شود، با آنچه در بازار مشاهده می نماییم متفاوت است؛ قیمت سیمان افزایش دو برابری داشته است.
بازی دلالان با عرضه سیمان در بورس کالا
مرتضوی درباره این که چه دلایلی سبب شده تا قیمت سیمان به این میزان رسد برسد اظهار داشت: یکی از اصلی ترین علل آن، روند نامناسب توزیع سیمان است؛ سیمان مدت هاست از راه بورس کالا عرضه می شود؛ در این بازار عوامل گوناگونی نقش آفرینی می کنند؛ کارگزاران، دلالان و سفته بازان در این بازار هستند؛ به این معنا که سیمان را به قصد مصرف نمی خرند بلکه آنرا برای فروش با قیمت بالاتر خریداری می کنند.
وی با اشاره به اینکه در بعضی مقاطع زمانی، به واسطه کمبودهایی که در بازار سیمان ایجاد می شود، قیمت آن به یک باره افزایش می یابد افزود: سپس این افزایش قیمت سبب می شود تا نرخ ها تثبیت شده و کارخانجات تولید سیمان رو این موج سوار شده و با سواستفاده از قیمت های کاذبی که ایجاد شده، قیمت سیمان را در بورس کالا می افزایند.
رئیس کانون سراسری انبوه سازان با تاکید بر ضرورت دخالت دولت در بازار سیمان خاطرنشان کرد: باید قیمت های واقعی برای خرید و فروش سیمان در بورس کالا کشف شده و دولت عللی که به افزایش کاذب قیمت سیمان می انجامد را رصد، کشف و طی یک برنامه زمانی، حذف کند.


منبع:

1401/04/08
23:23:51
5.0 / 5
712
تگهای خبر: بازار , برنامه , تولید , رنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP