اعتراض تورگردان ها به رفتار تبعیض آمیز ایرلاین ها

نرخ بلیت هواپیما برای مسافران غیرایرانی دلاری شد!

نرخ بلیت هواپیما برای مسافران غیرایرانی دلاری شد!

برخی از شرکت های هواپیمایی ایران اعلام نمودند نرخ بلیت پرواز در مسیرهای داخلی برای اتباع غیرایرانی، از این پس ارزی محاسبه می شود.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، انجمن شرکت های هواپیمایی در آذرماه سال ۱۴۰۰ در بحبوحه گرانی بلیت پروازها در مسیرهای داخلی، در دستورالعملی به ایرلاین ها، نرخ بلیت در مسیرهای داخلی را برای مسافر غیرایرانی متفاوت اعلام نمود.
بر این اساس، سقف نرخ پروازهای داخلی زیر یک ساعت ۱۰۰ دلار و از یک ساعت بیشتر ۱۵۰ دلار تعیین شده است.
مقصود اسعدی سامانی ـ دبیر انجمن صنفی شرکت های هواپیمایی ـ نیز اظهار داشته بود: محاسبه قیمت فروش بلیت به این مسافران معادل قیمت "بیزینس کلاس" است. این مصوبه به شرکت های هواپیمایی ابلاغ گردیده و مسافرانی که بخواهند با گذرنامه بلیت خریداری کنند، اتباع خارجی محسوب می شوند.
حالا بعد از گذشت حدود هفت ماه از ابلاغ آن دستورالعمل، برخی از شرکت های هواپیمایی به دفاتر خدمات مسافرتی و مراکز فروش بلیت اطلاع دادند از شروع تیرماه ۱۴۰۱ نرخ بلیت هواپیما در مسیرهای داخلی برای اتباع غیرایرانی ارزی محاسبه می شود.
شرکت های هواپیمایی درحالی به عرضه خدمات پروازی در مسیرهای داخلی به نرخ ارزی اقدام نموده اند، که در ایام اخیر زمزمه گرانی بلیت هواپیما بلند شده است و سازمان هواپیمایی نیز چندین مرتبه به این شرکتها اخطار داده است.


در هفته گذشته نیز، هتل داران ایران در نشستی با وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، عرضه خدمات به مسافران غیرایرانی به نرخ ارزی را درخواست نمودند. این درحالی است که در حال حاضر برخی هتل ها بدون مجوز خدمات خودرا به مسافر غیرایرانی با نرخ متفاوت و معادل ارزی عرضه می کنند.
برخی از تورگردان ها و مدیران دفاتر خدمات مسافرتی در تماس با ایسنا، نسبت به اقدام بخش های خدماتی سفر برای دو نرخی کردن و عرضه محصول به نرخ ارزی و دلاری، معترض شده و فروش خدمات با نرخی متفاوت و ارزی به مسافران غیرایرانی را نه فقط رفتاری تبعیض آمیز و تاییدنشده به لحاظ اقتصادی و اجتماعی دانستند، که در عین حال این احتمال را قوی دانستند که سفر ایران برای اتباع خارجی گران و از لیست مقاصد سفر بیرون رود.
پرسش تورگردان ها از شرکت های هواپیمایی این است که آیا در کشورهای دیگر هنگام فروش بلیت هواپیما و سایر خدمات، از مسافر بابت اینکه ملیت دیگری دارد، پول بیشتری می گیرند؟ همین طور این سوال مطرح است، باتوجه به حجم سفر اتباع کشورهای همسایه به ایران، همچون عراقی ها و میزان تبادل مسافری که ایران با این کشور دارد، اگر در اقدامی متقابل، نرخ بلیت پرواز در این کشورها برای اتباع ایرانی متفاوت و گران تر محاسبه شود، چه واکنشی نشان می دهیم؟
اعلامیه یکی از شرکت های هواپیمایی

1401/04/04
14:05:11
5.0 / 5
526
تگهای خبر: ارز , خدمات , عمل , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP