ابلاغ طرح بکارگماری ۳۰۰ هزار کارجو از راه دفاتر کاریابی

ابلاغ طرح بکارگماری ۳۰۰ هزار کارجو از راه دفاتر کاریابی

به گزارش شاپ بنا بر اعلام معاونت اشتغال وزارت کار بیشتر از ۱۰۰۰ کاریابی غیر دولتی و مرکز مشاوره شغلی در کشور فعال می باشند و وزارت کار با هدف افزایش جایگاه این مراکز و بهبود عملکرد آنها، طرح بکارگیری ۳۰۰ هزار کارجو از راه دفاتر کاریابی را تدوین و به ادارات کار استانها ابلاغ کرده است.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، طبق گزارش ها بیشتر از ۵۰ درصد نیروی کار مورد نیاز در کشورهای پیشرفته توسط کاریابی ها جذب می شوند در حالیکه این میزان در کشور ما حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد اعلام می شود، با این وجود کاریابی ها نقش موثری در تأمین نیروی کار مورد نیاز و معرفی فرصتهای شغلی مناسب برای جوانان و جویندگان کار دارند.

در خیلی از کشورها از بدو ورود نیروی کار به بازار و کاریابی تا سازگاری با محیط کار و به پایان رساندن مسیر شغلی مورد مطالعه قرار گرفته است در کشور ما هم رشته مشاوره شغلی با این رویکرد دبنال شده اما به علل مختلف این مراکز از عرضه خدمات به کارجویان بازمانده و بهره گیری از توانمندی های کاریابی ها و موسسات مشاوره شغلی مغفول مانده است بنابراین با عنایت به رویکرد این مراکز در تحول بازار کار لازم است که نقش بیشتری را پذیرفته و حضور فعال تری در بازار کار داشته باشند.

محمود کریمی بیرانوند ـ معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار ـ از تدوین طرح بکارگماری ۳۰۰ هزار نفر از کارجویان از راه دفاتر کاریابی اطلاع داده و می گوید: در جهت هدفگذاری ایجاد اشتغال امسال و به منظور تحقق اهداف طرح زیست بوم ملی اشتغال، لزوم بهره مندی از ظرفیتهای مراکز مشاوره شغلی و دفاتر کاریابی غیر دولتی مورد توجه قرار گرفت؛ ازاین رو طرح بکارگماری ۳۰۰ هزار متقاضی کار از راه دفاتر کاریابی توسط وزارت کار تدوین و به ادارات کار استانها ابلاغ گردیده است.

آنطور که وی گفته این طرح تشویقی برای تشویق مراکز کاریابی و ایجاد انگیزه در پشتیبانی از دفاتر مشاوره شغلی و کاریابی های غیر دولتی تدوین شده و به کاریابی هایی که دارای خروجی بهتر و آمار بالای بکارگماری نیرو باشند تسهیلات ویژه و یارانه بلاعوض داده می شود.

سیاست توسعه مجوز کاریابی ها و تقویت آنها در رأس سیاستهای اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار دارد و با عنایت به ۱۵ الگوی کاریابی در دنیا و بر مبنای زیست بوم ملی اشتغال، مقرر شده تا توسعه مدلهای کاریابی و رفع انحصار از آنها در دستور کار قرار گیرد.

بر این اساس سامانه جامع کاریابی ها https: //samka.mcls.gov.ir در حاشیه دومین جلسه شورایعالی اشتغال رونمایی و افتتاح شد. این سامانه خود از زیر سامانه رصد اشتغال با هدف کسب اطلاعات دقیق از ورودی و خروجی های بازار کار و زیرسامانه ملی اشتغال و کسب وکار(LMIS) به منظور شناسایی شاغلین، بیکاران، جمعیت غیرفعال و کارفرمایان رسمی و غیر رسمی و عرضه خدمات سیاستی و اجرایی بازار کار تشکیل شده است.

هم حالا ۱۰۰۰ موسسه کاریابی داخلی در سرتاسر کشور وجود دارد که وظیفه اتصال کارفرمای جویای کار به متقاضی شغل را برعهده دارند.

بر اساس گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه وزارت کار در دولت سیزدهم ۲۰ هزار و ۹۳۸ نفر از بیکاران از راه کاریابی های داخلی به کارگرفته شده و ۱۸۵ نفر هم از راه کاریابی های خارجی مشغول کار شده اند. همینطور برای ۵۳ مرکز کاریابی غیردولتی داخلی و ۱۵ مرکز غیر دولتی خارجی مجوز صادر گردیده است.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، کارشناسان با تکیه بر ضرورت تخصصی شدن کاریابی ها، معتقدند این مسئله به تمرکز فعالیت کاریابی ها در یک حیطه شغلی خاص و شناخت دقیق تر از بازار کار منجر می شود چون که در نتیجه افزایش اطلاعات شغلی و استفاده بهتر از ظرفیت این مراکز، ارتباط بهتر و مناسب تری میان کارفرمایان و دفاتر کاریابی شکل می گیرد و تمایل به جذب نیرو از راه موسسات کاریابی بیشتر می شود.

منبع:

1401/04/01
14:35:09
5.0 / 5
342
تگهای خبر: بازار , خدمات , عمل , مشاوره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
شاپ SHAAP