در گفت وگو با شاپ مطرح شد

ساخت خانه های ۲۵ متری، هشدار به رواج زندگی مجردی

ساخت خانه های ۲۵ متری، هشدار به رواج زندگی مجردی

شاپ: یك مقام مسئول كارگری با اعلان اینكه كارگری كه امنیت شغلی نداشته باشد یك متر خانه هم به دردش نمی خورد، پیشنهاد كرد كه تعاونیهای مسكن ویژه كارگران به وجود آید و از ظرفیت تشكلهای كارگری برای خانه دار شدن كارگران استفاده گردد.


علی اصلانی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: در شورای عالی کار پیشنهاد کردیم باتوجه به آنکه سه تشکل بزرگ کانون عالی شوراهای اسلامی کار، کانون عالی انجمنهای صنفی کارگران و مجمع نمایندگان کارگری وجود دارد از ظرفیت این سه تشکل برای خانه دار شدن کارگران استفاده گردد.

وی افزود: این تشکلها فهرست تمام کارگران مناطق تحت پوشش خودرا در اختیار دارند. بنابر این باید یک تعاونی مسکن ویژه کارگران ایجاد و اختیار آن به این سه تشکل کارگری واگذار شود و دولت نظارت عالیه خودرا بر آن اعمال نماید.

رئیس کانون شورای اسلامی کار البرز درباره ساخت خانه های مسکونی در جوار کارخانه ها اظهار داشت: در استان البرز کارخانه ای هست که ۳۸۰ واحد آپارتمان برای کارگرانش ساخته و برمبنای رتبه بندی و متراژ واحدها را در اختیار نیروهای خود قرار داده است ولی تا زمانی که کارگر امنیت شغلی نداشته و قراردادهای کوتاه مدت و سفید امضا رواج داشته باشد، مسکن دغدغه اصلی او به شمار نمی رود چون مواردی بوده که وقتی کارگر داخل کارخانه خطایی مرتکب شده کارفرما قراردادش را تمدید نکرده و او را از خانه بیرون کرده و کارگر هم مقاومت کرده است بنابر این باید ابتدا زیرساختها را درست نماییم بعد به فکر تامین مسکن کارگران باشیم.

به گفته وی در صورتیکه تکلیف تبصره دو ماده ۷ قانون کار مشخص شود و کارگر امنیت شغلی داشته باشد با درآمدی که به دست می آورد می تواند وامی بگیرد یا با کارفرمای خود برای خرید خانه به توافق برسد.

اصلانی درعین حال با اعلان اینکه ۱۲۳ هزار میلیارد تومان بودجه صرف ساخت خانه های مسکن مهر شده است، اظهار نمود: معتقدم اگر می خواهیم در مسکن اجتماعی و مسکن ملی یا هر طرح دیگری هزینه نماییم این پول را صرف تکمیل واحدهای جامانده و بلاتکلیف مسکن مهر نماییم و در راه اندازی خط تولید کارخانه به کار بگیریم تا هم کارگران صاحبخانه شوند و هم جوانان سرکار بروند.

به گفته وی هم اکنون واجبتر از مسکن برای کارگران، اشتغال است و کارگری که بیکار باشد یک متر خانه هم به دردش نمیخورد.

این مقام مسئول کارگری در آخر با انتقاد از افزایش نجومی قیمت مسکن در ماههای اخیر اظهار نمود: دریافتی کارگران با هزینه های امروز آنقدر ناچیز است که کفاف هزینه های اجاره بها را نمی دهد چه برسد به اینکه خانه بخرد. چرا ساخت خانه های ۲۵ متری مطرح شده است؟ چون جامعه این هشدار را می دهد که دیگر کسی به فکر ازدواج نیست و خانواده ها توان خرید حلقه و جهیزیه را ندارند. وقتی کار و درآمد نباشد جوانان به ازدواج و خانه فکر نمی کنند.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، هم اکنون بخش اعظمی از دریافتی کارگران صرف پرداخت هزینه های مسکن و اجاره بها می شود و تامین مسکن به دغدغه ای اساسی برای خانوارهای کارگری تبدیل گشته است. واگذاری زمین های رایگان به کارگران، ساخت خانه های کوچک مقیاس، اختصاص وام های ودیعه مسکن، واگذاری خانه های اجاره به شرط تملیک و ساخت مجتمع های مسکونی در جوار شهرک های صنعتی همچون راهکارهایی است که در ماههای اخیر برای خانه دار شدن کارگران پیشنهاد شده است.1399/05/03
15:36:18
5.0 / 5
2110
تگهای خبر: تولید , صنعت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP