گزارش شاپ؛

ماجرای اعتراض کسبه امین حضور چه بود؟

ماجرای اعتراض کسبه امین حضور چه بود؟

طی روزهای گذشته کسبه بازار امین حضور در مخالفت با اعمال مالیات بر تراکنش های بانکی و جمع آوری کالاهای خارجی دست به تجمع اعتراضی زدند.به گزارش شاپ به نقل از مهر، طی چند روز گذشته، بعضی از کاسبان امین حضور که مرکز فروش لوازم خانگی است دست به تجمع اعتراضی زدند؛ تجمعی که عللش از مالیات گفته شده تا مواردی مانند برخورد با قاچاقچیان لوازم خانگی؛
به منظور بررسی مبحث به خیابان امین حضور رفته تا با معترضان و کسبه این خیابان گفتگو نماییم. در ابتدا کسبه با سختی پای صحبت می آمدند چونکه ابتدا می پنداشتند از نهادهای امنیتی و یا نظارتی هستیم ولی وقتی کارت خبرنگاری را نشان دادم بعضی از کسبه حاضر به گفتگو شدند.
پیگیری های خبرنگار مهر از معترضان حکایت از آن دارد که بازاریان امین حضور نسبت به اعمال مالیات بر تراکنش های بانکی و جمع آوری کالاهای خارجی از مغازه ها، اعتراض دارند.
چرا مبارزه با کالای قاچاق در کف میدان فروش است؟
بهزاد فروشنده جوان لوازم خانگی است که در این خیابان مغازه دارد که به خبرنگار مهر در مورد علت این تجمع به خبرنگار مهر می گوید: به هر کالای غیرایرانی که در مغازه ها باشد برچسب قاچاق می زنند. این در حالیست که باید پرسید یک دستگاه ساید بای ساید خارجی چطور می تواند به صورت قاچاق وارد کشور شود و از مبادی رسمی عبور کند و در تهران به دست فروشنده و مصرف کننده برسد. آیا این حجم از کالا با برند خارجی که در سطح بازار وجود دارد توسط کولبر وارد می شود؟ یا به وسیله لنج وارد شده است؟ آیا این لوازم خانگی خارجی در جیب جا شده تا در تهران به دست منِ فروشنده رسیده است؟
این فروشنده لوازم خانگی اضافه می کند: حالا این حجم از لوازم خانگی خارجی در رقابتی ناسالم با برند ایرانی وارد بازار شده و تعزیرات هم می خواهد با این کالا مبارزه کند.
به گفته وی سازمان تعزیرات هر کالای غیرایرانی که در فروشگاه باشد را به اسم کالای قاچاق جمع آوری و اعلام می کند که هر کالایی که توقیف شده را صورتجلسه می کنم و اگر کالای مورد نظر را می خواهید باید دو برابر قیمت آنرا بعنوان جریمه پرداخت کنید؛ بعنوان مثال یک دستگاه ساید بای ساید ال جی به قیمت ۶۰ میلیون تومان را بعنوان کالای قاچاق توقیف می کنند و من باید برای رفع توقیف آن مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان جریمه پرداخت کنم تا بتوانم آنرا از توقیفی خارج کنم.
بهزاد در ادامه دلیل دوم تجمع کسبه بازار امین حضور را اعتراض به طرح پیشنهادی وزارت اقتصاد در مورد اعمال مالیات بر تراکنش های بانکی عنوان نمود و ادامه می دهد: سازمان امور مالیاتی درآمد را مبنای محاسبه خود قرار نمی دهد و اعلام نموده که تراکنش های بانکی را مبنای محاسبه مالیات قرار خواهد داد.
این فعال بازار لوازم خانگی اضافه کرد: این مشکلات فقط در ارتباط با صنف ما نیست، همه صنوف این مشکلات را دارند و باید فکری به حال بازاریان کرد تا مانع ورشکستگی و بیکاری اهالی بازار شد.
نحوه دریافت مالیات از صنوف محل سوال است
حامد یکی دیگر از مغازه داران لوازم خانگی در بازار امین حضور است وی در گفت و گو با خبرنگار مهر دلیل تجمع بازاریان را گرانی ارز، اعتراض به برخورد تعزیرات با لوازم خانگی خارجی و تصمیم جدید سازمان امور مالیاتی عنوان نمود.
این فروشنده لوازم خانگی اظهار داشت: دلیل تجمع و اعتراض ما همین سه مورد بود اما مسئولین به جای این که بیایند حرف ما را بشنوند و به اعتراضات ما رسیدگی کنند با قوه قهریه آمدند. این برخورد نامناسب و دور از شأن کسبه بازار بود.
وی در مورد تصمیم جدید امور مالیاتی هم اظهار داشت: در این حوزه اعلام نمودند که اگر در ماه از تراکنش ما بیشتر شود باید ۷ درصد به اداره مالیات سود بدهیم.
این فروشنده اضافه کرد: ما خودمان اجناسمان را با ۷ درصد نمی توانیم بفروشیم چون گرانی آنقدر به صورت افسارگسیخته زیاد شده که مردم توان خرید ندارند. اگر ما بخواهیم ۷ درصد به اداره مالیات بدهیم و ۹ درصد هم مالیات بر ارزش افزوده بدهیم دیگر چیزی نمی ماند. اگر این ۱۶ درصد را بعنوان سود از مشتری بگیریم و به اداره مالیات بدهیم و چند درصد هم برای خودمان سود بگیریم دیگر نمی توانیم کاسبی نماییم چون مشتری هم توان خرید ندارد.
حامد اظهار داشت: پشت این تصمیم فکری نبوده است. دولت با این تصمیم در اصل در سرمایه ما شریک می شود.
به گزارش شاپ به نقل از مهر، برای انجام این مصاحبه تلاش کردم تا با تعداد بیشتری از کسبه گفتگو نماییم اما کمتر مغازه داری حاضر به انجام مصاحبه شد. با این وجود مبحث جالب توجه اینجا بود که رسانه های خارجی در سایت های خود اعلام نموده بودند پس از تجمع اعتراضی صورت گرفته کسبه امین حضور غالب مغازه ها تعطیل هستند اما مشاهدات میدانی صورت گرفته حاکی می باشد باوجود کمبود مشتری در مغازه ها اما تمام مغازه ها باز بود و فعالیت خرید و فروش انجام می شد.منبع:

1401/03/25
08:52:58
5.0 / 5
769
تگهای خبر: ارز , بازار , برند , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP