رئیس نظام مهندسی ساختمان استان:

بیشتر مدارس غیرانتفاعی استان مرکزی ناایمن هستند

بیشتر مدارس غیرانتفاعی استان مرکزی ناایمن هستند

به گزارش شاپ مرکزی رئیس نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی اظهار داشت: مدارس غیرانتفاعی، همچون اماکن عمومی ناایمن و دارای ریسک خطر بالایی هستند، چونکه عمدتا ساختمان های قدیمی با کاربری مسکونی و فاقد استقامت لازم هستند که تبدیل به کاربری آموزشی(مدرسه) شده اند.


علیرضا حبیبی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: اغلب ساختمان هایی که پیش از سال ۷۰ تولید شده اند، فاقد استانداردهای لازم هستند، چونکه در آن زمان مباحث مقررات ملی ساختمان به منظور رعایت و اجرا، تدوین و ابلاغ نشده بودند. در مجموع، ساختمان های مذکور از ایمنی لازم، بویژه در زمان بروز و وقوع زلزله برخوردار نیستند.
وی با اعلان اینکه ضوابط فنی و مباحث مقررات ملی ساختمان در ۲۵ سال قبل به مرور، به روزرسانی و جهت اجرا ابلاغ گردیده است، اضافه کرد: پاساژهای اراک عمدتا در یک برهه از زمان و حدودا با یک سبک و سیاق راه اندازی و مشابه یکدیگر تولید شده اند و بنظر می رسد لازم است نسبت به مقاوم سازی این اماکن توسط مشاورین ذیصلاح اقدام گردد، لیکن آنچه درجه اهمیت و میزان خطر پذیری بیشتر را در آنها تعیین می کند، میزان تردد و مراجعات مردم به این اماکن و دسترسی های مناسب در زمان وقوع حوادث است که مسئولیت اصلی در این خصوص هم متوجه شهرداری اراک است.
حبیبی بیان کرد: در سنوات گذشته کارگروهی تخصصی با حضور نمایندگان تمامی دستگاه های مرتبط در ستاد بحران استانداری مرکزی به منظور شناسایی و ساماندهی ساختمان های عمومی در سطح شهر اراک تشکیل شد و فعالیت کرد و تصمیمات مناسبی در این زمینه دریافت شد ولی بعد از مقطعی جلسات مذکور متوقف گردید، بنابراین پیشنهاد می شود باتوجه به اهمیت موضوع، این کارگروه باردیگر تشکیل گردد و ادامه روند تخصصی و پیگیری های خویش را تا مرحله اجرا به نتیجه برساند.
وی با اعلان اینکه لازم است در این جهت ساختمان ها باتوجه به کاربری و درجه اهمیت، اولویت بندی شوند، اظهار نمود: مدارس غیرانتفاعی یکی از اماکن عمومی ناایمن و دارای ریسک خطر بالایی دراین زمینه هستند، چونکه عمدتا ساختمان های قدیمی با کاربری مسکونی تبدیل به کاربری آموزشی(مدرسه) شده اند. این ساختمان ها حتی فاقد استقامت لازم با کاربری مسکونی هم هستند و این تغییر کاربری غیر اصولی می تواند خطرات بالقوه جدی جانی و مالی به همراه داشته باشد.
حبیبی اضافه کرد: از دیگر مشکلات و خطرات جدی ساختمان های با قدمت بالا در سطح شهر اراک، تغییر کاربری آنها به ساختمان پزشکان است که این تغییر فاقد حداقل استانداردهای لازم بوده و در زمان بروز حوادث به سبب تجمعات فشرده افراد و مراجعین می تواند از اماکن بسیار پر مخاطره و بحران زا باشد.
وی اظهار نمود: عمر بالای تاسیسات مکانیکی و برقی و تاسیسات گازرسانی و فرسودگی آنها در گذر زمان و مجاورت دیگر مصالح در ساختمان ها از اصلی ترین و جدی ترین خطرات پنهان یا خطرات بالقوه است که متاسفانه هیچگونه سیاستی در مورد کنترل و بازبینی این ساختمان ها بعد از یک دوره بهره برداری لحاظ نشده است و درصورتیکه تصمیم و اقدامی صریح دراین زمینه توسط سازمان ها و دستگاه های مربوطه دریافت و اجرا نشود، می تواند خسارات جبران ناپذیر مالی و جانی جدی به همراه داشته باشد.
حبیبی اظهار داشت: در چرخه ساخت و ساز شهری شهرداری ها، سازمان های نظام مهندسی ساختمان، ادارات کل راه و شهرسازی استانها و کمیسیون های ماده ۱۰۰ شهرداری ها دارای بیشترین نقش و اصلی ترین مسئولیت هستند که در این جهت سازمان نظام مهندسی به سبب انجام وظایف ذاتی خود با تشکیل کمیته کنترل مضاعف از اعضای مجرب و متعهد خود نسبت به کنترل و بررسی عملکرد اعضای سازمان در پروژه های در دست اجرا در سطح استان به صورت میدانی اقدام نموده است و در صورت مواجهه با کوتاهی اعضا در انجام وظایف محوله، پرونده خاطیان به همراه مستندات لازم به شورای انتظامی سازمان که ریاست آن برعهده یکی از قضات دادگستری استان است، احاله می شود.
وی اشاره کرد: از مهم ترین سیاست های سازمان، مبحث آموزش است که به صورت خاص در دستور کار این سازمان قرار دارد و به صورت ویژه در این زمینه برنامه ریزی می شود.
حبیبی اظهار داشت: از موضوعات پر اهمیت باید به بحث تخلفات ساختمانی اشاره نمود که در این جهت از مهم ترین وظایف ناظرین سازمان، اعلام بموقع گزارش تخلف مالکین است که در اغلب مواقع باوجود صدور دستور توقف مکتوب و بموقع، توسط ناظرین و حتی مکاتبه سازمان در این زمینه با مراجع صدور پروانه، اقدامات لازم از جانب شهرداری ها اتفاق نمی افتد.
وی ادامه داد: البته در بعضی موارد که کوتاهی ناظرین در مورد ارسال بموقع گزارشات تخلف در بازدیدهای میدانی سازمان مشاهده شده، با افراد خاطی برخوردهای لازم انجام شده است، لیکن امید است با جلسات گوناگونی که با شهرداری ها در این خصوص برگزار شده و بازهم پیگیری و برگزار می شود، این مشکل توسط شهرداری ها مرتفع شود.
حبیبی اشاره کرد: از آنجائیکه مسئولیت صدور پروانه ساختمانی و آخر کار به عهده شهرداری هاست، همکاری و هماهنگی شهرداری ها با سازمان نظام مهندسی به یقین در پیشبرد مقاصد مورد نظر کمک خواهدنمود.
رئیس نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی در مورد حادثه ساختمان متروپل هم اظهار نمود: به استناد آنچه در رسانه ها، جراید و رسانه ملی و بخش های خبری انتشار یافته است، اشکالات و خطاهای فاحش جدی در این ساختمان به چشم می خورد که با چنین روند ناصوابی تابحال در شهر اراک از جانب هیچ یک از دستگاه های مرتبط مواجه نبوده ایم.
حبیبی نقش رسانه ها در این مورد را بسیار پر اهمیت دانست و اضافه کرد: نقش رسانه ها آگاهی بخشی است و انجام این رسالت به نحو شایسته، موجبات احیای فرهنگ دراین زمینه را بین مردم و بهره برداران و سازندگان و حتی صاحبان حرفه های مرتبط این صنعت و مهندسان مربوطه را به دنبال خواهد داشت.
او در آخر اشاره کرد: بر مبنای ضوابط و قوانین مربوطه، لازم است در محدوده شهری تمامی خدمات مهندسی هرگونه ساخت و ساز به جز ساخت پروژه هایی که دارای اعتبار عمرانی هستند، از راه سازمان نظام مهندسی صورت گیرد و امید است این قانون به صورت کامل اجرایی شود. همینطور این سازمان آمادگی کامل خویش را در تمامی زمینه ها با سایر دستگاهها و رسانه ها به منظور پیشبرد اهداف عالی این مورد اعلام می دارد.
منبع:

1401/03/24
09:20:21
5.0 / 5
761
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
شاپ SHAAP