پروازهای حج امسال چقدر تاخیر دارد؟

پروازهای حج امسال چقدر تاخیر دارد؟

پروازهای حج امسال مانند سالهای قبل تاخیر دارد اما باید دید این معطلی برای حجاج که بگفته مسئولان هوانوردی عمده دلیل آن عربستان بعنوان میزبان است، چقدر خواهد شد؟به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، آخرین پروازهای حج در سال ۱۳۹۸ صورت گرفت و کرونا این رویداد را هم مانند بسیاری دیگر از رویدادهای مهم جهان متوقف کرد، اما هر ساله تاخیرهای طولانی در پروازهای حج جزء جدانشدنی سفر حجاج است که بگفته مسئولان عمده دلیل آن مشکلاتی است که عربستان برای این پروازها به وجود می آورد.

آمارها از وضعیت پروازهای حج نشان میدهد که تاخیر در آن حتی بیشتر از تاخیر در پروازهای داخلی و خارجی شرکت های هواپیمایی مختلف است. چونکه آمارهای انتشار یافته از آخرین وضعیت پروازهای داخلی و خارجی ۱۸ شرکت هواپیمایی در فروردین ماه امسال حکایت از این دارد که متوسط زمان تاخیر در این پروازها به ۸۱ دقیقه می رسد و در این میان کمترین تاخیر در بین پروازهای تاخیری به ۶۳ دقیقه و بیشترین آن به ۱۱۴ دقیقه می رسد.

اما آخرین پروازهای حج که مانند امسال توسط ایران ایر انجام شده بود به سال ۱۳۹۸ بر می گردد. آمارهای انتشار یافته از آن نشان میدهد که ۱۴۲۵ فروند پرواز خروجی در آن سال انجام شده و ۳۹۸ فروند آن با تاخیر بیشتر از ۳۰ دقیقه روبه رو شده است که به ۲۸ درصد می رسد.

آمار عجیب و غریبی که دراین زمینه انتشار یافته این است که در این میان متوسط زمان تاخیر این پروازها ۱۴۷ دقیقه یعنی حدود سه ساعت بوده که بسیار بالاتر تاخیر پروازها در مقایسه با آمار اخیر و حتی آمار تاخیر پروازهای داخلی و خارجی در سال ۱۳۹۸ است.

نکته دیگر این که در بین ۲۰ فرودگاه کشور که در آن سال وظیفه جابه جایی حجاج را بر عهده داشتند، فرودگاه مهرآباد با ۱۰۰ درصد پروازهای تاخیردار از میان همه پروازهای حج که بر عهده گرفته بود، بالاترین رتبه را داشت و بعد از آن به ترتیب فرودگاه های ارومیه، امام خمینی (ره)، زاهدان و رشت با ۶۲ درصد، ۵۶ درصد، ۵۴ درصد و ۵۰ درصد بالاترین میزان پروازهای تاخیردار حج را به خود اختصاص دادند.

البته این اعداد و ارقام که همان زمان معطلی حجاج در فرودگاه های کشور است، دلیلهای مختلفی دارد و بگفته مسئولان عمده دلیل آنرا باید در عملکرد عربستان بعنوان میزبان جستجو کرد. محمد محمدی بخش –رییس سازمان هواپیمایی کشوری- در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در خصوص اینکه همیشه در گزارش های رسمی انتشار یافته مساله تاخیر در پروازهای داخلی و خارجی وجود دارد و ایران ایر هم یکی از شرکت هایی است که بطور معمول بیشتری تاخیر را دارد و اینکه چگونه می خو اهید این مشکل را در پروازهای حج برطرف کنید اظهار نمود: هم اکنون حدود ۱۶۰ هواپیما در کشور داریم که ۱۰۰ فروند آنها پرواز می کنند و بقیه آنها به دلیلهای مختلف همچون تعمیر و نگهداری، قطعات، استاندارد و غیره اجازه پرواز ندارند و تعدادی از آنها از چرخه عملیاتی خارج شدند. اما در حوزه تاخیر پروازهای حج باید اظهار داشت که وسایل در رابطه با آْب و هوا و اقلیم که امروزه در عربستان گرد و غبار هم وجود دارد ممکنست در تاخیر پروازها اثر گذار باشد و مشکل دیگری که وجود دارد پاسخگویی عربستان درباب برنامه های پروازی اش است که ممکنست تاخیر پروازهای حج را افزایش دهد.

وی افزود: آنچه به ما بر می گردد این است که باید مدیریت نماییم تا از جانب ما حداقل تاخیر در پروازهای حج اتفاق بیافتد اما تعدادی از مسائل خارج از اراده ما است.

همچنین شمس الدین فرزادی پور –مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران- در این زمینه به ایسنا در خصوص این که باتوجه به تاخیرهای طولانی و نقص فنی گوناگون در پروازهای داخلی و خارجی ایرلاین های مختلف خصوصاً ایران ایر در هفته ها و ماه های گذشته چگونه ایمنی پروازهای حج را تضمین می کنید؟ اظهار داشت: ایمنی پرواز با اهمیت ترین مساله در صنعت هوانوردی است و پروازی مجوز می گیرد که همه استانداردهای لازم را دریافت کند و اساساً چنین تفکری وجود ندارد که به غیر از صفر یا صد حالت دیگری برای انجام پروازها وجود داشته باشد. البته نقص فنی در همه دنیا رایج است و شاید در ایران نرخ آن بیشتر باشد اما رعایت ایمنی پرواز بصورت صددرصد برای ما اهمیت دارد.

وی با اشاره به اینکه همه تلاشمان را می نماییم تا پروازهای حج با تاخیر حداقلی صورت گیرد، اظهار داشت: تا حالا عربستان پرواز پشتیبان را نپذیرفته است اما با چند شرکت برنامه ریزی کردیم که در صورت پذیرش کشور مقصد این کار را انجام دهیم. البته پرواز حج تاثیری روی سایر پروازهای برنامه ای ایران ایر ندارد. تیم های فنی در زمینه تعمیرات، خدمات فرودگاهی و ستادی آماده هستند تا بتوانیم سفرهای در شأن زوار خانه خدا را انجام دهیم همین طور نمایندگان مان را به کشورهای میزبان اعزام کردیم و با وجود خیلی از محدودیت هایی که برای ما به وجود می آورند، خیلی از هماهنگی ها را انجام دادیم.

حالا باید دید امسال پروازهای حج با چه میزان تاخیر انجام می شود و آیا مسئولان هوانوردی و حج ایران تا حد می توانند جلوی معطلی حجاج را بگیرند و از طرف دیگر مسئولان عربستانی تا چه حد برای ورود زوار و حاجیان ایرانی به سرزمین وحی همکاری خواهند کرد؟
1401/03/23
09:26:09
5.0 / 5
799
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP