چرا حق مسکن کارگران 650 هزار تومان نشد؟

چرا حق مسکن کارگران 650 هزار تومان نشد؟

در حالیکه شورایعالی کار مبلغ کمک هزینه مسکن کارگران برای سال ۱۴۰۱ را ۶۵۰ هزار تومان تصویب و پیشنهاد کرده بود، هیات وزیران این رقم را به ۵۵۰ هزار تومان کم کرد.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، شورایعالی کار ۱۹ اسفند سال قبل حق مسکن کارگران را ۶۵۰ هزار تومان تصویب کرد اما این مصوبه جهت اجرایی شدن به تصویب هیات وزیران نیاز داشت که از جانب وزیر کار به هیأت دولت ارسال شد.


در حالیکه جامعه کارگری در انتظار تصویب افزایش مبلغ حق مسکن بود، هیأت وزیران مصوبه شورایعالی کار را تغییر داد و با کاهش ۱۰۰ هزار تومانی این مبلغ را ۵۵۰ هزار تومان تعیین کرد.


حمید حاج اسماعیلی - کارشناس حوزه کار - در گفتگو با ایسنا در ارزیابی دلیل تغییر مصوبه حق مسکن کارگران ابراز عقیده کرد و اظهار داشت: این کار به لحاظ حقوقی صحیح نیست و اگر قرار بود این مبلغ تغییر کند یا کاهش پیدا کند یا هرگونه اعتراض، بازبینی و تفسیری در مصوبه شورایعالی کار اتفاق بیفتد باید به خود شورایعالی کار برگشت داده می شد تا باردیگر با حضور نمایندگان دولت، کارگر و کارفرما مورد بازبینی قرار گیرد.


وی افزود: در رویه های گذشته مداخله دولت در تغییر مصوبه شورایعالی کار به لحاظ قانونی سابقه نداشته است. نمایندگان دولت می توانستند در زمان بررسی و ارزیابی و تصویب، این نظرات را اعمال و پافشاری کنند و اجازه ندهند که مصوبه افزایش سایر سطوح بالاتر اتفاق بیفتد یا حق مسکن به مبلغ پایین تر تصویب شود چرا پس از تصویب و باوجود این که وزیر کار بعنوان عضو ارشد دولت و رئیس شورایعالی کار در جلسات حضور داشته، چنین مصوبه ای را گرفتار تغییر می کنیم؟


این فعال کارگری خاطرنشان کرد: مصوبات شورایعالی کار غیر قابل تغییر است و شورایعالی کار مرجع تعیین حداقل دستمزد و افزایش سایر سطوح مزدی هم برای کارگران و هم برای بازنشستگان تأمین اجتماعی است بنابراین این اقدام یک جانبه را به نفع بازار کار نمی دانم و معتقدم نباید بدعتی جدید در مصوبات شورایعالی کار ایجاد نماییم.


حاج اسماعیلی در ادامه به بیان دلیل کاهش ۱۰۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران پرداخت و اظهار داشت: اعتقاد من این است که این تغییر که به لحاظ قانونی صحیح نبود، در توجیه مداخله صورت گرفته در مورد سایر سطوح مزدی مستمری بگیران و بازنشستگان تأمین اجتماعی بوده است تا اینطور عنوان شود همانطور که مصوبه شورایعالی کار در مورد حقوق بازنشستگان تغییر نمود، حق مسکن کارگران هم قابل تغییر و مداخله است و این حق وجود دارد که مورد ارزیابی و بررسی دوباره در هیات دولت واقع شود.


این کارشناس حوزه کار با اشاره به اینکه فرآیند تعیین دستمزد بر مبنای چانه زنی در شورایعالی کار و با موافقت کارفرمایان و کارگران و دولت صورت گرفته است، اظهار نمود: حق مسکن بخشی از دستمزد کارگران است و وزیر کار بعنوان نماینده دولت در جلسه تعیین دستمزد و حق مسکن حضور داشته است بنابراین معتقدم شورایعالی کار یک نهاد قانونی و مهم می باشد و نباید جایگاه و شأن آنرا گرفتار خدشه وتزلزل نماییم و سه جانبه گرایی را زیر سوال ببریم. می توانستیم با پشتیبانی از مصوبات شورایعالی کار اعتقاد به همکاری با شرکای اجتماعی را نشان بدهیم و اگر احتیاج به تغییر یا بازبینی بود باز هم به سه جانبه گرایی احترام بگذاریم و ساختارشکنی در حوزه مصوبات شورایعالی کار را شاهد نباشیم.
به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، معاول اول رئیس جمهور در نامه ای به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه کشور مصوبه هیات وزیران در خصوص افزایش حق مسکن کارگران را ابلاغ نمود.
بر این اساس، کمک هزینه مسکن کارگران مشمول قانون کار از آغاز فروردین ماه سال ۱۴۰۱ ماهانه ۵۵۰ هزار تومان تعیین شده است.
مبلغ کمک هزینه مسکن در حالی ۵۵۰ هزار تومان تعیین شده که پیش از این اعضای شورایعالی کار در ۱۹ اسفند سال گذشته، افزایش مبلغ کمک هزینه مسکن کارگران را از ۴۵۰ هزار تومان به ۶۵۰ هزار تومان پیشنهاد و تصویب کرده بودند.

منبع:

1401/03/22
10:23:01
5.0 / 5
739
تگهای خبر: ارز , بازار , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
شاپ SHAAP