احیای مشاغل خاموش در طرح اشتغال روستایی

احیای مشاغل خاموش در طرح اشتغال روستایی

وام های پرداختی به ساکنین روستا در طرح اشتغال پایدار روستایی باعث رونق اشتغال در بخش های مختلف همچون کشاورزی، صنایع دستی، بوم گردی و گردشگری شده و زمینه اشتغال برای جوانان جویای کار و احیای مشاغل خاموش شده را فراهم نموده است.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، طرح اشتغال روستایی به دنبال مجوز مجلس در برداشت ۱.۵ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای ایجاد طرح های اشتغال در مناطق روستایی و عشایری به اجرا درآمد و مقرر شد معادل ریالی آن از محل منابع داخلی بانکها به حساب موسسات عامل واریز شود.

بر این اساس به صندوق توسعه ملی اجازه داده شد با هدف ارتقای تولید و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، معادل ریالی یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق را به صورت قرض الحسنه نزد بانکهای کشاورزی، توسعه تعاون، پست بانک و صندوق کارآفرینی امید در بخش کشاورزی سپرده گذاری کند تا این منابع برای ایجاد اشتغال در روستاها و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت با اولویت روستاها و شهرهای واقع در مناطق مرزی و مناطق عشایری هزینه شود.

امروزه توسعه کسب و کارهای خرد و کوچک روستایی مهم ترین راهکار توسعه اقتصاد روستایی در کشورها به حساب می آید و یکی از ملزومات اساسی برای ایجاد هر کسب و کار، بخصوص کسب و کارهای کوچک در مناطق روستایی، نقدینگی و تأمین مالی است؛ بر این اساس، موسسات مالی و صندوق های قرض الحسنه، با دادن وام و تسهیلات خرد و کم بهره نقش موثری در توسعه اشتغال وکارآفرینی در مناطق محروم و کم برخوردار و نواحی روستایی دارند.

به اعتقاد کارشناسان، صندوق کارآفرینی امید بعنوان یکی از موسسات عامل توزیع کننده تسهیلات اشتغال پایدار روستایی، نقش بسزایی در راه اندازی و توسعه کسب و کارهای خرد روستایی داشته است و در جهت کاهش محرومیت، پیشگیری از مهاجرت معکوس به شهرها و تقویت کسب و کارهای خرد و کوچک در روستاها، طرح هایی همچون صندوق های خرد محلی و هر روستا ـ یک محصول را به اجرا درآورده است.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید در گزارشی تازه ترین جزئیات پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی را اعلام نموده است.

آنطور که نعمت الله رضایی گفته از محل اشتغال پایدار روستایی حدود ۸۰۰ میلیارد تومان از منابع قبلی و ۸۰۰ میلیارد تومان از محل بازگشت اقساط باقی مانده که فرصتی مناسب برای احیای مشاغل خاموش شده خواهد بود.

وی ضمن اشاره به مبالغ ابلاغ گردیده به صندوق اضافه کرد: با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه و صندوق توسعه ملی، ۵۳۰ میلیارد تومان باردیگر به صندوق ابلاغ گردیده و از محل منابع اشتغال پایدار روستایی هم ۲۶۰۰ میلیارد تومان در اختیار داریم.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید درباره طرح های ثبت شده در سامانه کارای وزارت کار هم اظهار داشت: تابحال طرح های ثبت شده در سامانه‌ی کارا شامل مبلغی در حدود ۵۴۰ میلیارد تومان است و تسهیلات اشتغال روستایی در همین راستا در دست بررسی می باشد.

بر اساس گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه وزارت کار از روند اجرای طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری در دولت سیزدهم، ۱۶۴۳ طرح از محل منابع و تسهیلات اشتغال روستایی بهره مند شده و طی این مدت برای بیشتر از ۴۸۹۰ نفر فرصت شغلی به وجود آمده است.

تصمیم دولت برای اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی به اجرای طرح اشتغال روستایی و اذن مقام معظم رهبری برای برداشت آن، شرایط مناسبی برای اشتغال در بخش روستایی و عشایری به وجود آورد؛ به نحوی که وام های پرداختی به روستاییان باعث رونق اشتغال در بخش های صنعت، کشاورزی، خدمات، صنایع تبدیلی و گلخانه ای، بوم گردی، گردشگری و صنایع دستی شده و زمینه اشتغال برای جوانان جویای کار را فراهم نموده است.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، از نگاه کارشناسان انجام فعالیتهای اشتغال روستایی، در کاهش مهاجرت از روستاها به شهرها و کلان شهرها موثر است چون که اشتغال روستایی علاوه بر توسعه و آبادانی روستاها، زمینه ایجاد فرصت های شغلی و درآمدزایی برای خانوارهای روستایی را فراهم نموده و به کاهش آمار بیکاری در این مناطق کمک کرده است.

منبع:

1401/03/15
12:41:38
5.0 / 5
819
تگهای خبر: تولید , خدمات , صنعت , عمل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP