در گفت وگو با شاپ مطرح شد

ضرورت پرداخت وام مسکن ارزان به کارگران

ضرورت پرداخت وام مسکن ارزان به کارگران

به گزارش شاپ یک فعال کارگری بر ضرورت پرداخت وام و تسهیلات ارزان مسکن به کارگران تصریح کرد و اظهار داشت: اگر خانه های اجاره به شرط تملیک ساخته شود کارگران توان خرید آنرا دارند و می توانند صاحب ملک شوند.غلامرضا عباسی در گفتگو با ایسنا، در ارزیابی پروژه ساخت ۴۰۰ هزار مسکن کارگری اظهار نمود: در بحث تأمین مسکن ارزان برای کارگران یکی از راهها این است که صنوف کارگری یا واحدها و مراکزی که تعداد کارگرانشان کمتر است مشترکا یک تعاونی مسکن ایجاد کنند و در کارخانه های بزرگ هم اگر تعاونی ندارند، یک تعاونی مسکن شکل بدهند و کارگران عضو تعاونی شوند.

وی افزود: هم اکنون کارفرمایان آمار کارگرانی که فاقد مسکن هستند در اختیار دارند و می توانند اعلام کنند تا کسانی که متقاضی مسکن هستند عضو تعاونی شوند و هیات مدیره تشکیل داده و ثبت نام کنند.

مشاور کانون عالی انجمن های صنفی کارگران، اجاره به شرط تملیک را راهکار دوم برای خانه دار شدن کارگران عنوان نمود و اظهار داشت: اگر خانه های اجاره به شرط تملیک ساخته شود کارگران توان خرید آنرا دارند و می توانند صاحب ملک شوند.

عباسی درباره واگذاری زمین مجانی به کارگران هم اظهار داشت: این طرح ایده خوبی است که به کارگران زمین ارزان و مجانی اختصاص بدهیم تا خودشان ساخت و ساز کنند ولی امکان دارد زمین را بفروشند و همچنان بی مسکن بمانند در حالیکه هدف دولت این است که افراد فاقد مسکن با واگذاری زمین ها صاحب مسکن شوند ولی امکان دارد فرد زمین را فروخته و هزینه آنرا به اولویت های دیگری اختصاص دهد.

به گفته وی اگر در این طرح، شرایطی پیشبینی شود که زمین واگذار شده طی ۱۰ تا ۱۵ سال فروخته نشود، خوب است.

این فعال کارگری با تکیه بر پرداخت وام و تسهیلات ارزان مسکن به کارگران اظهار داشت: اقساط وام مسکن باید بشکلی باشد که کارگران از عهده پرداخت قسط وام برآیند. کارگری که دریافتی پایینی دارد چطور می تواند ۵ میلیون تومان یا ۱۰ میلیون تومان قسط ماهانه بپردازد؟

وی در انتها تصریح کرد: در بحث ساخت مسکن ارزان برای کارگران نیازمند تشکیل تعاونی های مسکن کارگری هستیم و دولت در این حوزه ضمن پشتیبانی از تعاونی ها باید نظارت جدی و دقیقی بر آنها داشته باشد.

منبع:

1401/03/14
13:30:09
5.0 / 5
768
تگهای خبر: ارز , ثبت نام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲