آبله میمونی پروازهای ایران را محدود می کند؟

آبله میمونی پروازهای ایران را محدود می کند؟

در شرایطی که آبله میمونی تا کنون به 219 نفر در جهان سرایت کرده و چند نفر در ایران نیز مشکوک به این بیماری شناسایی شدند، سرپرست معاونت هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری اعلام نمود که در صورت تصمیم گیری دراین زمینه در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، محدودیت های پروازی اعمال خواهد شد.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، آبله میمونی یک عفونت ویروسی نادر است که بیشتر در مناطق دورافتاده مرکز و غرب آفریقا شایع است. این بیماری که ابتدا در میمون ها پیدا شد، به راحتی بین افراد گسترش پیدا نمی کند اما می تواند از راه تماس فیزیکی نزدیک منتقل شود. علایم این بیماری شامل تب بالا، درد و بثورات پوستی است که بعدا به تاول تبدیل می شود.

بر اساس آخرین آمارهای اعلام شده، تعداد موارد تایید شده آبله میمون در سرتاسر جهان به ۲۱۹ مورد رسیده است. در انگلیس نخستین بار در اوایل ماه مه موارد مبتلا شدن به آبله میمونی شناسایی شد و هم اکنون بیشترین تعداد موارد تایید شده را که ۷۱ مورد است، گزارش کرده است. بعد از آن اسپانیا با ۵۱ و پرتغال با ۳۷ مورد در رتبه های بعد جای گرفته اند.

روز گذشته هم ابراهیم قادری - رئیس اداره مراقبت بیماری های واگیر وزارت بهداشت- درباره آخرین وضعیت شیوع این بیماری در کشور اظهار نمود: تا کنون ۶ بیمار مشکوک به آبله میمون شناسایی شدند و نتیجه آزمایش ۳ نفر منفی شده است. اما با عنایت به این که گزارشی از بیماری در داخل کشور نداریم، بیماریابی خودمان را از مرزها شروع کرده ایم.

با توجه به این وضعیت، سراغ سازمان هواپیمایی کشوری رفتیم تا ببینیم آیا مانند کرونا، محدودیت های پروازی برای مقابله با این بیماری اجرا خواهد شد یا خیر؟ حسن خوشخو –سرپرست معاونت هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری- در اینباره به ایسنا اظهار داشت: تا کنون محدودیتی در این مورد به سازمان هواپیمایی کشوری ابلاغ نشده است اما آماده اجرای هر محدودیتی هستیم.

وی اضافه کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید در این حوزه به نتیجه برسد و درصورتی که نیاز باشد تصمیمات خویش را در چارچوب مصوبه یا دستورالعمل به ما ابلاغ می کند. ازاین رو اگر در این حوزه تصمیمی گرفته و ابلاغ شود مانند ایام شیوع کرونا آنرا به دقت اجرایی خواهیم کرد.
1401/03/07
08:33:53
5.0 / 5
838
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP