رییس اتحادیه املاك در واكنش به تعیین سقف اجاره بها

این دستور پوشیدن پالتو در تابستان است!

این دستور پوشیدن پالتو در تابستان است!

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با انتقاد از تعیین سقف مجاز افزایش اجاره بها به میزان 25 درصد اظهار داشت: اینگونه سیاستها تاثیری در کنترل قیمتها ندارد، اما منجر به اختلاف بین مالکان و مستاجران می شود؛ صاحبخانه ای از خوراک و پوشاک و تفریح خودش زده و یک خانه اضافه خریده، حالا او را مجبور می کنند نرخ اجاره را بسیار کمتر از حد تورم افزایش دهد. مثل این است که در تابستان به مردم بگوییم پالتو بپوشند.


مصطفی قلی خسروی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: آنچه که وزارت راه و شهرسازی بعنوان بسته سیاستی ساماندهی بازار اجاره به دولت تحمیل کرد و همین طور طرح دوفوریتی مجلس، بدون نگاه کارشناسی کافی انجام شده است. طرح مجلس احیانا توسط شورای نگهبان رد می شود. درباب دولت نیز عدم توفیق این سیاست در دو سال قبل می توانست چراغ راه باشد که متاسفانه برایشان تجربه نشد.
وی ادامه داد: مداخله دولت در بازار مسکن که تماماً در اختیار بخش خصوصی قرار دارد اشتباه است. دستورالعمل باید سهل، آسان و لازم الاجرا باشد. اینطور سیاستهای دستوری جدا از آنکه تاثیری در کنترل بازار ندارد، منجر به ایجاد اختلاف بین مالکان و مستاجران می شود. اعلام نمودند اجاره بها بیش از ۲۵ درصد افزایش نیابد و مستاجر را نمی توان بیرون کرد. این قوانین به فرار سرمایه ها می انجامد. صاحب خانه وقتی می بیند با فشار روبه روست خانه خودرا می فروشد و به ترکیه می رود.

رشد اجاره بها در کشور بیش از سه برابر بخشنامه دولت بود
وی اشاره کرد: از سال ۱۳۹۹ به بعد اعلام نمودند اجاره در تهران بیش از ۲۵ درصد بالا نرود. آنچه صورت گرفت رشد ۴۶ درصدی اجاره بها در پایتخت بود. در بعضی منطقه های تهران رشد تا ۱۰۰ درصد هم داشتیم. در شهرهای کوچک میزان مجاز را ۱۵ درصد تعیین کردند اما امسال میزان رشد اجاره بها در کشور طبق آمار رسمی ۵۰ درصد اعلام شد؛ یعنی بیش از سه برابر بخشنامه های دولت افزایش پیدا کرد. آقایان چه زمانی می خواهند از عدم توفیق برخی برنامه های خود درس بگیرند؟
رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اعلان اینکه واحدهای استیجاری نوعی کمک به اقتصاد خانوارها است اظهار داشت: صاحب خانه یک عمر از خوراک و پوشاک و گردش خودش زده و یک واحد اضافه خریده تا کمک خرج خانواده اش باشد. با شرایط اقتصادی فعلی که همه درگیر آن هستند به مالک می گویید اجاره را بیش از ۲۵ درصد افزایش نده. مثل این است که در تابستان، مردم را مجبور نماییم پالتو بپوشند!
خسروی، حفظ سرمایه ها را از اولویتهای کشور دانست و اضافه کرد: دین اسلام مالکیت را محترم شمرده و به حفظ جایگاه سرمایه گذار تاکید دارد. اگر کسی چند خانه اجاره داد دولت باید او را تشویق و تشکر کند که به تولید مسکن کمک کرده، نه این که او را با انواع و اقسام فشارها از بازار مسکن فراری دهد.

افزایش قدرت خرید متقاضیان مسکن با وام ۷۰۰ میلیونی
وی همین طور درباره پیشنهاد وزیر راه و شهرسازی برای افزایش وام خرید مسکن تا رقم ۶۰۰ یا ۷۰۰ میلیون تومان اظهار داشت: افزایش تسهیلات خوب است و می تواند مقداری به رشد توان خرید متقاضیان کمک کند؛ به شرط آنکه مدت بازپرداخت آن ۲۰ سال یا بیشتر شود. در وضعیت فعلی که به سبب عملکرد نامناسب دولتهای پیشین، قیمت مسکن شش تا هفت برابر شده تسهیلات و بسته های تشویقی، کمک کننده خواهد بود.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک اضافه کرد: افزایش مبلغ وام مسکن در صورتی مفیدست که به ابزار کاسبی بانک ها تبدیل نشود. اگر بانک ها بخواهند با سود ۱۸ درصد بیش از ۱۱ میلیون تومان قسط از مشتریان دریافت نمایند کمتر کسی توانایی دریافت این وام را خواهد داشت. اگر مقرر است بانک های اسلامی داشته باشیم باید نرخ سود تسهیلات ۷۰۰ میلیون تومانی حداکثر ۴ درصد باشد. با سود ۱۸ درصد فعلی مردم باید ظرف ۱۲ سال بیش از یک میلیارد تومان سود بپردازند.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اعلان اینکه تسهیلات ۷۰۰ میلیونی می تواند ۶۰ تا ۷۰۰ درصد قیمت مسکن در مناطق جنوبی تهران را پوشش دهد اظهار داشت: هم اکنون کمترین متوسط قیمت مسکن به منطقه ۱۸ تهران با میانگین ۱۵.۷ میلیون تومان متعلق می باشد. بر این اساس وام مذکور می تواند بیش از ۹۰ درصد قیمت مسکن در این منطقه را پوشش دهد. اما باید برای مناطق برخوردار کلانشهرها نیز فکر شود.

در کشورهای توسعه یافته وام ۹۰ درصد قیمت مسکن را پوشش می دهد
خسروی با اشاره به تسهیلاتی که در کشورهای توسعه یافته برای خرید مسکن پرداخت می شود اظهار داشت: وام در اروپا و آمریکا بیش از ۹۰ درصد قیمت مسکن را پوشش می دهد. معتقدم دولت نباید برای وام مسکن سقف قائل شود و به هر میزان که متقاضی توان پرداخت دارد، تسهیلات بپردازد. این اقدام جدا از آنکه می تواند در خانه دار شدن خیلی از مردم کمک کننده باشد، صنعت ساختمان و بازار مسکن را بعنوان یک بخش پیشرو در اقتصاد کشور راه می اندازد و به رشد اشتغال می انجامد.

رکود بازار مسکن در اردیبهشت ماه
وی در تشریح وضعیت اردیبهشت ماه بازار مسکن اظهار نمود: اوضاع بازار چندان مناسب نبود و رکود کماکان وجود دارد. علت اصلی هم به پایین بودن توان خرید متقاضیان مربوط است. برخی تحلیلها و مصاحبه های غیرکارشناسی توسط بعضی افراد هم که انتظارات تورمی را القا می کنند در تشدید رکود موثر است.1401/03/05
16:18:49
5.0 / 5
743
تگهای خبر: بازار , تولید , سرمایه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
شاپ SHAAP