در گزارش شاپ اعلام شد؛

مرغداران در تأمین نهاده های دامی گرفتار مشکل شده اند

مرغداران در تأمین نهاده های دامی گرفتار مشکل شده اند

شاپ: رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار تهران ضمن اشاره به این که قیمت تخم مرغ ۲۲ هزار تومان کمتر از قیمت تمام شده است، اظهار داشت: ادامه روند فعلی تأمین نهاده های دامی، تولید را با مشکل مواجه می کند.ناصر نبی پور، رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به شرایط صنعت مرغداری پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اظهار داشت: هم اکنون نهاده به اندازه کافی وجود ندارد ضمن این که قیمت نهاده های بارگذاری شده در سامانه بازارگاه هم شش برابر شده بنابراین تولیدکنندگان نقدینگی لازم را برای خرید این نهاده ها ندارند.
وی افزود: پیش از این وقتی تولیدکنندگان برای خرید نهاده به سامانه بازارگاه رجوع می کردند باید سهمیه یک ماهه خویش را می خریدند و پیش از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هزینه سهمیه یک ماهه یک واحد مرغداری با ۱۴۰ هزار قطعه مرغ تخمگذار حدود دو میلیارد تومان می شد اما هم اکنون این رقم حدود ۱۳ میلیارد تومان می شود. ازاین رو مرغدار توان خرید کل سهمیه را ندارد و دولت باید تدابیری در نظر بگیرد تا تولیدکنندگان به اندازه نیازشان سهمیه خریداری کنند.
وی میانگین قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ را درب مرغداری ۲۲ هزار تومان اعلام نمود و اضافه کرد: قیمت تمام شده تولید هر کیلوگرم تخم مرغ هم اکنون ۴۴ هزار تومان است و تولیدکنندگان در هر کیلوگرم تولید ۲۲ هزار تومان زیان می کنند.
نبی پور ضمن اشاره به این که واحدهای متوسط و خرد تولیدی تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت می کنند، اظهار داشت: این میزان تسهیلات مناسب مرغداران نیست و آنها هیچ وقت مبادرت به دریافت این میزان تسهیلات نخواهند کرد چون که ۲۰۰ میلیون تومان هزینه خرید ۱۵ تن ذرت می شود که این میزان ذرت مصرف چهار روز یک واحد ۵۰ هزار قطعه ای است. همینطور واحدی که صد هزار قطعه مرغ تخم گذار دارد این میزان ذرت را در دو روز مصرف می کند.
این فعال بخش خصوصی اظهار داشت: رقم پیشنهادی صنعت طیور در زمینه میزان احتیاج به نقدینگی پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی ۱۱۸ هزار میلیارد تومان بوده اما دولت اعلام نموده فقط ۱۰ هزار میلیارد تومان به مرغداران پرداخت خواهد نمود که این رقم هم معلوم نیست چه زمانی و با چه شرایطی به تولیدکنندگان پرداخت می شود ضمن این که نرخ بهره آن ۱۸ درصد است و در این شرایط برای تولیدکنندگان صرف ندارد چنین تسهیلاتی را دریافت نمایند.
نبی پور ضمن اشاره به این که ادامه این روند منجر به کشتار مرغ های تخم گذار خواهد شد، اضافه کرد: هم اکنون میزان تولید زیاد است اما اگر مرغ ها به کشتارگاه فرستاده شود و جوجه ریزی انجام نشود در پاییز با چالش جدی این زمینه مواجه می شویم.
وی درباره آزاد شدن صادرات تخم مرغ هم اظهار داشت: دولت باید مشوق صادراتی برای این منظور در نظر می گرفت چون که قیمت تخم مرغ در مرز ۲۷ هزار تومان و قیمت تمام شده تولید آن در داخل ۴۴ هزار تومان است.

1401/02/31
13:28:03
5.0 / 5
688
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , رنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP