در سومین جلسه شورای عالی مسكن

رئیسی: مانع تراشان از روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن کنار گذاشته شوند

رئیسی: مانع تراشان از روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن کنار گذاشته شوند

شاپ: رییس جمهور با تاکید بر اهتمام دولت به اجرای برنامه نهضت ملی مسکن، این برنامه را از اولویت های اساسی دولت خواند و به دستگاه های مسئول دراین زمینه فرمان داد مانع تراشان در راه تحقق جهش ساخت مسکن را از روند اجرای این طرح کنار بگذارند.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی بامداد امروز سه شنبه در سومین جلسه شورای عالی مسکن در دولت سیزدهم، با اشاره به اینکه ساخت حداقل یک میلیون واحد مسکونی در سال و رفع دغدغه مردم در این حوزه هم نیاز جدی جامعه، هم وعده دولت و هم تکلیف قانونی می باشد، اظهار داشت: امکانات و ظرفیت های لازم برای تحقق اهداف نهضت ملی مسکن کاملا برقرار است اما این ظرفیت ها باید به شکل صحیح مدیریت شود و به فعلیت برسد.
رئیس جمهور ضمن اشاره به این که قانون جه ساخت مسکن همه دستگاهها و نهادها را موظف به همکاری در حوزه تحقق اهداف نهضت ملی ساخت مسکن کرده است، اضافه کرد: در حدود ۸ ماه گذشته اقدامات خوبی در حوزه اجرای این قانون انجام شده که لازم بوده اما کافی نیست.
رئیسی ضمن اشاره به گزارش ارائه شده در این نشست از طرف وزیر راه و شهرسازی درباره میزان پیشرفت اجرای قانون جهش ساخت مسکن و میزان عملیاتی شدن تعهدات تعیین شده برای دستگاه های مختلف، عنوان کرد: با وجود آنکه این روزها بدنه دولت به شدت درگیر اجرای قانون مردمی سازی و عادلانه کردن یارانه ها است، اما بنا به درخواست وزیر راه و شهرسازی و نظر به اهمیت موضوع مسکن برای بنده، این جلسه جهت بررسی و حل و فصل مشکلات پیش روی اجرای قانون جهش ساخت مسکن انجام شد.
رئیس جمهور با تکیه بر این که تصمیمات این جلسه باید با جدیت پیگیری و اجرائی شود، افزود: مسئولان وزارت راه و شهرسازی، استانداران، بانک مرکزی و بانکهای عامل و همه دستگاه های مسئول در اجرای قانون جهش ساخت مسکن، ایجاد جهش واقعی در ساخت مسکن را جزو اولویت های اصلی خود قرار دهند و تلاش کنند دغدغه خانوارها در حوزه هزینه های مسکن تا حد قابل قبولی رفع گردد.
رئیسی با اشاره به اینکه برنامه دولت سیزدهم برای ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی نیازمند جدیت و اهتمام همه اجزای دولت می باشد، اشاره کرد: کسانی باید مسئول عمل به این وعده شوند که از روحیه انقلابی و جهادی برخوردار باشند؛ کسانی که به هر علت نمی توانند یا خدای ناکرده نمی خواهند این برنامه عملیاتی شود، اساسا برای اجرای این برنامه مضر بوده و باید کنار گذاشته شوند.
دکتر رئیسی اظهار داشت: عقب ماندگی های اجرای طرح در حوزه تحقق خط اعتباری تامین منابع صندوق ملی مسکن، واریز درآمدهای مالیاتی حوزه زمین و مسکن به این صندوق، واگذاری زمینهای مستعد اجرای طرح از طرف دستگاهها به وزارت راه و شهرسازی و استانداری ها، تسریع در صدور مجوزهای لازم همچون از طرف شهرداری ها، تمهید خدمات شهری و زیربنایی و هر گونه تاخیر و عقب ماندگی دیگر در کوتاهترین زمان باید رفع گردد.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه دستگاهها و اداراتی که زمین در اختیار دارند در هماهنگی با وزارت راه و شهرسازی می توانند از آنها برای ساخت مسکن مورد نیاز کارمندان ثبت نام کرده خودشان بهره بگیرند، اضافه کرد: هماهنگی کامل دستگاه های مسئول در اجرای قانون جهش ساخت مسکن ضروریست و بنده هم این آمادگی را دارم تا هر زمان که نیاز بود جلسات شورای عالی مسکن را برای رفع مشکلات و موانع اجرای سریع تر نهضت ملی مسکن برگزار کنم.
رئیسی همین طور استانداران را موظف کرد ظرف یک ماه اراضی در اختیار دستگاهها را تعیین تکلیف نموده و نتیجه آنرا به وزارت راه و شهرسازی اعلام نمایند.
رئیس جمهور همین طور در این نشست دستور شروع عملیات راه اندازی ۱۱۸ هزار واحد مسکونی در ۲۱ شهر جدید را در قالب نهضت ملی مسکن با الگوی ایرانی و اسلامی و بهره گیری از روش های صنعتی انبوه سازی مسکن صادر کرد و در این رابطه اشاره کرد: یکی از عرصه های جدی تحقق اشتغال دانش بنیان، بخش ساخت مسکن بعنوان یکی از پیشران های اصلی اقتصاد کشور است.
رئیسی تصریح کرد: امروز علاوه بر تجریبات خوبی که در دنیا در حوزه صنعتی سازی مسکن وجود دارد، در داخل کشور نیز شرکت های پیش رو در حوزه صنعتی سازی ساختمان و به کارگیری دستاوردهای دانش بنیان فعال می باشند که باید از این توانمندی ها و تجارب برای رونق صنعت پیشران مسکن، استفاده از دستاوردهای دانش بنیان، ایجاد اشتغال، کاهش هزینه ساخت و ارتقای فاکتورهای کیفی بهره گرفته شود.
پیش از سخنان رییس جمهور، مهندس رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی نیز در سخنانی نهضت ملی مسکن را طرحی فراوزارتخانه ای توصیف و اشاره کرد: برنامه ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی شاید بزرگترین پروژه دولت می باشد که روند اجرا و نتایج آن نیز کاملا شفاف و قابل بررسی و ارزیابی است.
در این جلسه وزارت راه و شهرسازی مصوباتی در سه حوزه زمین، تسهیلات و مصالح ارائه کرده بود که پیشنهادات مطرح شده در زمینه های زمین و تسهیلات بررسی و به تصویب رسید و تصمیم گیری درباره پیشنهادات بخش مصالح به جلسه آتی موکول شد.
منبع:

1401/02/27
22:50:41
5.0 / 5
1309
تگهای خبر: ارز , ثبت نام , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP