رئیس سازمان دامپزشكی:

قیمت دارو و واکسن های دامی گران نمیشود

قیمت دارو و واکسن های دامی گران نمیشود

به گزارش شاپ رییس سازمان دامپزشکی کشور اظهار داشت: حذف ارز ترجیحی تأثیری بر قیمت دارو، مواد بیولوژیک و واکسن های دامی ندارد.به گزارش شاپ به نقل از مهر، سید محمد آقامیری رئیس سازمان دامپزشکی کشور در نشستی خبری ضمن اشاره به تصمیم دولت برای اصلاح نظام یارانه ای کشور و حذف سیاست ارز ترجیحی اظهار داشت: حذف ارز ترجیحی هیچ تأثیری بر قیمت دارو، واکسن و مواد بیولوژیک دامپزشکی نخواهد داشت و چه بسا در بعضی از داروها و واکسن ها نسبت به سنوات گذشته شاهد کاهش قیمت باشیم.
رئیس سازمان دامپزشکی خاطرنشان کرد: ازاین رو دامداران، مرغداران و سایر بهره برداران نگرانی در این عرصه نداشته باشند.
وی ضمن اشاره به این که مواد اولیه، دارو و واکسن به مقدار کافی تأمین شده است، اضافه کرد: در بعضی از زمینه ها ما حتی بیشتر از نیاز تولید داریم.
آقامیری افزود: در زمینه داروهای وارداتی که مشابه آنها در داخل وجود ندارد، در صورتیکه سازمان دامپزشکی واردات آنرا تائید کرده باشد، واردکنندگان از مالیات بر ارزش افزوده معاف خواهند بود که این سیاست در جهت کنترل قیمت ها و پشتیبانی از تولید انجام می شود.
رئیس سازمان دامپزشکی با اشاره به اینکه این بخشنامه به گمرک هم ابلاغ گردیده است، اظهار داشت: از الان بخشنامه مذکور قابلیت اجرا دارد و فقط سه درصد عوارض گمرکی به این نوع واردات تعلق می گیرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به سیاست سازمان دامپزشکی برای تنوع بخشی به مبادی واردات گوشت به کشور اشاره نمود و اظهار داشت: برای تنوع بخشی و حذف انحصار و توسعه امکان رقابت، سازمان دامپزشکی این سیاست را دنبال می کند و در این راستا ما برای واردات گوشت قرمز گوساله که همواره از برزیل انجام می گیرد، با کشورهایی همچون ونزوئلا و نیکاراگوئه توافقاتی انجام دادیم که در صورت کسری، واردات را از این کشورها هم انجام دهیم.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور میزان احتیاج به گوشت را سالیانه بین ۹۰۰ تا ۹۵۰ هزار تن اعلام و افزود: حدود ۸۰۰ تا ۸۵۰ هزار تن گوشت در داخل کشور تولید می شود و تقریباً ۱۰۰ هزار تن آنرا وارد می نماییم اما سال قبل فقط حدود ۳۷ هزار تن گوشت آن هم از کشور برزیل وارد شد.
آقامیری میزان تولید گوشت مرغ را هم ۲.۵ میلیون تن اعلام و افزود: متوسط سرانه مصرف گوشت مرغ در کشور ما بیشتر از ۲۹ کیلوگرم برای هر نفر است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به اجرای طرح ملی ۶۵ روزه تشدید کنترل و نظارت بهداشتی اظهار داشت: این طرح برای نخستین بار در تاریخ دامپزشکی در کشور اجرا شد و در سنوات گذشته به این صورت بود که طرح از آغاز نوروز آغاز می شود و تا انتهای تعطیلات ادامه داشت اما سال جاری حدود ۱۴ روز زودتر آغاز شد ضمن این که ایام ماه مبارک رمضان را هم زیر پوشش قرار داد.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین خواسته های ما در اجرای طرح این بود که قیمت مرغ در نوروز ۱۴۰۱ متعادل و آرامش بر بازار این کالا حاکم باشد، اظهار داشت: در نوروز ۱۴۰۰ شاهد کمبود شدید و گرانی مرغ بودیم که منجر به تشکیل صف های طولانی شد اما سال جاری وضعیت بسیار بهتری نسبت به سال قبل را تجربه کردیم و خبری از کمبود و تشکیل صف نبود.
آقامیری ضمن اشاره به این که در این ایام حدود ۴۱۶ هزار گزارش بازدید عرضه شد، اظهار داشت: ۹۵۰ اکیپ دو نفره روزانه کار بازدید را انجام می دادند و تعداد بازدیدها نسبت به رمضان سال قبل ۷۶ درصد، تعداد موارد ارجاعی به دستگاه قضا ۷۵ درصد و میزان فرآورده های ضبط شده در مراکز بسته بندی، عرضه و.... ۳۹ درصد افزایش یافت.


منبع:

1401/02/20
23:23:06
5.0 / 5
1241
تگهای خبر: آرامش , ارز , بازار , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳