افزایش استقبال فارغ التحصیلان از طرح کارورزی

افزایش استقبال فارغ التحصیلان از طرح کارورزی

تازه ترین آمار اجرای طرح کارورزی در کشور نشان داده است که بیشتر از ۱۵۲ هزار نفر از فارغ التحصیلان و کارجویان در این طرح ثبت نام کرده و حدود ۱۱ هزار واحد از معافیت بیمه ای برخوردار شده اند.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، طرح کارورزی یکی از طرح های اثرگذار در توسعه اشتغال و بازار کار است که بستر آشنایی با محیط کار و جذب کارجویان در بنگاه های اقتصادی را فراهم می آورد.

وزارت کار بعنوان مجری طرح در چند سال قبل کوشیده تا با اجرای این طرح، زمینه های لازم برای مهارت آموزی و عرضه آموزش های شغلی به فارغ التحصیلان دانشگاهی بـا استفاده از ظرفیت های بلااستفاده موجود در واحـدهای فعال اقتصادی در بخش های خصوصی و تعاونی به وجود آید.

بر اساس آخرین نتایج اجرای طرح کارورزی در کشور، تابحال بیشتر از ۱۵۲ هزار نفر از داوطلبان، ثبت نام کرده و حائز شرایط شناخته شده اند که از این تعداد ۶۱ هزار و ۶۶۴ نفر موفق به عقد قرارداد شده اند.

همچنین بیشتر از ۲۱ هزار بنگاه پذیرنده بعنوان بنگاه اقتصادی در طرح ثبت نام کرده اند که از مجموع این تعداد، ۱۱ هزار و ۹۶۶ واحد مشمول معافیت بیمه ای شده اند. نتایج این گزارش نشان داده است که ۱۱۱۰ قرارداد هم در دست اجرا است.بر اساس این آمار، تعداد متقاضیان و بنگاه های ثبت نام کرده نسبت به ماه های گذشته، روبه رشد بوده است؛ چنانچه تعداد کارجویان و فارغ التحصیلان ثبت نام کننده در این طرح تا ۲۳ بهمن ماه سال قبل ۱۵۰ هزار و ۳۶۱ نفر و واحدهای مشمول برخورداری از معافیت مالیاتی، ۱۰ هزار و ۷۱۲ واحد بوده که با گذشت بیشتر از دو ماه، آمارهای جدید از افزوده شدن ۱۶۵۱ نفر از کارجویان و ۱۲۵۴بنگاه اقتصادی و استقبال از این طرح حکایت دارد.

پراکندگی جغرافیایی اجرای طرح از آن حکایت می کند که استان فارس بیشترین تعداد داوطلب، واحد پذیرنده و قرارداد منعقده را به خود اختصاص داده و کمترین تعداد واحد پذیرنده و قرارداد منعقده هم به استان هرمزگان متعلق می باشد.

کمک هزینه کارورزی، وجهی است که در انتهای دوره مقدماتی کارورزی و متناسب با مدت آن توسط دولت به کارورز پرداخت می شود. مهم ترین مزیت پیشبینی شده برای کارآفرینان و کارفرمایان در طرح این است که در صورت جذب کارورز، از معافیت حق بیمه سهم کارفرما به مدت حداکثر دو سال برخوردار می شوند.

از نگاه خیلی از کارشناسان، طرح کارورزی بستر آشنایی فارغ التحصیلان با محیط کار را فراهم نموده و باعث افزایش قابلیت های آنها برای جذب فرصت های شغلی در آینده و ورود به بازار کار می شود.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، داوطلبان فارغ التحصیل دانشگاهی و بنگاه های اقتصادی جهت بهره مندی از مزایای دوره کارورزی و معافیت بیمه ای می توانند به سامانه کارورزی وزارت کار به نشانی https: //karvarzi.mcls.gov.ir رجوع و ثبت نام کنند.

منبع:

1401/02/15
16:22:44
5.0 / 5
765
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
شاپ SHAAP